YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
22 yıl sonra o isimde Türkiye'ye dönüyor
22 yıl sonra o isimde Türkiye'ye dönüyor
28 Nisan 2014 07:08
TimeTürk'te yer alan habere göre, Kemal Burkay ve Yaşar Kaya'dan sonra o isimde Türkiye'ye dönüyor...

Serhat Bucak, 1992 yılının Eylül/Ekim ayında Viyana'da Kürt sorununa ilişkin yapılan uluslararası bir Konferansa katılmak için çıktı. Uçağı Atatürk havalimanında havalandığı zaman polisler İstanbul'da kendisini tutuklamak için evini bastılar.

Haftalık yayınlanan Özgür Ülke gazetesinin sahibi olan Avukat Serhat Bucak yurtdışına çıkmak zorunda kaldığı zaman gazetesinde çalışan gazetecilere yönelik yargısız infazların yoğun olduğu bir dönem de bu tarihten itibaren yurtdışında yaşamak zorunda kaldı. Federal Almanya'da mülteci statüsü hemen tanınan Av. Serhat Bucak gazeteci ve köşeyazarlığı çalışmalarını yurtdışında da sürdürdü.

Serhat Bucak 1946 Siverek/Urfa doğumludur. Urfa ve son olarak İstanbul Barosu üyesi olarak Avukatlık yaptı.

Av. Serhat Bucak 22 yıllık sürgün yaşamından sonra 28. Nisan 2014 günü Lufthansa (LH 1784 Nolu Uçuş ile) saat 15.00 da Ankara Esenboğa havaalanında dönüş yapıyor. Kanser tedavisi gören Av Serhat Bucak ile beraber Av. Şerafettin Kaya, o da ünlü Diyarbakır Cezaevi sürecinden sonra 1982 yılından beri Federal Almanyada sürgünde yaşıyordu, ve oda vatanına dönüyor.

Serhat Bucak Dr. İsmail Beşikçi'nin yurtdışına çıktığı döneme kadar Avukat'lığını yaptı. 12 Eylül sonrası tüm siyasi davalarda Sıkıyönetim koşullarında tüm tutukluların avukatlıklarını üstlendi.Her ikisi de mahkemenin verdiği tutuklanmama güvencesi ile dönüyor.

Serhat Bucak evli ve iki çocuk babasıdır. Ailesi ve çocukları İstanbul ve Diyarbakır'da yaşamaktadır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler