YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
22 kişi adliyeye sevk edildi...
22 kişi adliyeye sevk edildi...
12 Mart 2010 12:40
İstanbul'da DHKP/C terör örgütü adına eylem hazırlığında oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 22 kişi adliyeye gönderildi...

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülen çalışmalar sonucu, yasa dışı sol bir terör örgütü adına darp, tehdit, mala zarar verme, zorla maddi menfaat temin etme, güvenlik güçlerine karşı taşlı, sopalı ve molotoflu saldırıda bulunma eylemlerini gerçekleştiren şüphelilerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Sultangazi, Sancaktepe, Çekmeköy ve Ümraniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda 7'si kadın 33 kişi gözaltına alındı.

Operasyonda ayrıca, 2 adet tabanca, bir adet kuru sıkı gaz tabancası, 45 adet fişek, 3 adet tabanca şarjörü, örgüte ait 14 bin 707 TL, 400 avro ve 200 dolar ile bin Dubai Dirhemi, 1 adet dürbün, çok sayıda tahta ve demir sopa, zincir, bıçak, maske ve sapan, dijital malzemeler ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Şüphelilerin, 16 Temmuz 2007'de Küçükçekmece'de bir vatandaşın darbedilmesi, 6-7 Ekim 2009'da İstanbul'da düzenlenen IMF ve Dünya Bankası toplantıları sırasında güvenlik güçlerine, iş yerlerine, çevrede bulunan araçlara taşlı, sopalı ve molotoflu saldırılara, 2009 yılında Sancaktepe'de iki ayrı pastaneye baskı ile yayın satılması ve tehdit, 6 Kasım 2009'da Sancaktepe'de mahalli bir gazetenin muhabiri ile iki dağıtıcısının darbedilmesi, Aralık 2009'da Sancaktepe'de bir pastanede çalışan işçilerin tehdit edilmesi ve pastanede bulunan bir kadının cezalandırma amacıyla darbedilmesi, 15 Aralık 2009'da Sancaktepe'de bir marketten tehdit ile örgüt adına para istenilmesi ve 27 Ocak 2010 ve 2 Şubat 2010'da Sancaktepe'de bir vatandaşın cezalandırma amacıyla darbedilmesi olaylarına karıştıkları belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 22 kişi, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Bu arada, dün işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye gönderilen 11 kişiden 3'ünün serbest kaldığı, 4'ünün tutuklandığı ve 4'ü hakkında da adli kontrol kararı verildiği bildirildi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler