YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
22. faslın açılmasına karar verildi
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde bölgesel politikalara ilişkin 22. faslın açılması konusunda AB Genel İşler Konseyi'nde oy birliği sağlanmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi.
22. faslın açılmasına karar verildi
25 Haziran 2013 / 11:38 Güncelleme: 25 Haziran 2013 / 12:22

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün toplanan AB Genel İşler Konseyi'nde, Türkiye ile müzakere sürecinde 'Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu'başlıklı 22. faslın açılması konusunda oybirliği sağlanmış olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz.

Katılım müzakerelerinde uzun süredir yaşanan durgunluk nedeniyle zor bir dönemden geçmekte olan AB ile ilişkilerimiz açısından bu yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adımdır" ifadelerine yer verildi.

Hükümetlerarası Konferans'ın, AB Komisyonu'nun yıllık Türkiye İlerleme Raporu'nu sunmasının ardından bilahare belirlenecek bir tarihte toplanacağının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye-AB ilişkileri, geçmişi 50 yıllık bir sürece dayanan çok yönlü ve köklü ilişkiler manzumesidir. Üyelik müzakereleri bu ilişkinin temel unsurlarından birini teşkil etmiş ve hükümetimizin de stratejik bir tercihi olagelmiştir. AB üyesi ülkelerin katılım müzakerelerinde ahde vefa ilkesine uygun davranmalarını önemle bekliyoruz. Türkiye 2005 yılında başladığımız müzakere süreci kapsamında siyasi ve ekonomik kriterlere tam uyum sağlama yönünde, karşısına çıkarılan tüm engellemelere rağmen, adımlarını kararlılıkla atmaya devam edecektir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler