YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2060 yılına kadar su sıkıntısı yok!
2060 yılına kadar su sıkıntısı yok!
04 Haziran 2014 15:10
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, pek çok şehrin 2050-2060 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşılayacak. Hızırlıkları yaptıklarını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bakanlık olarak çevreyi suyu, havası, ormanı ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyoruz ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde yürütüyoruz. Maksadımız, daha yeşil, daha güzel bir Türkiye hedefini gerçekleştirmektir" dedi.

Eroğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü nedeniyle yayımladığı mesajda, temiz bir çevreden bir kurum veya kuruluşun değil, bütün insanların mesul olduğunu ifade ederek, çevrenin, gelecek nesillere kirletilmeden, tahrip edilmeden aktarılması gerektiğini vurguladı.

Eroğlu, 1972 yılından beri 5 Haziran'ın, Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını anımsatarak, "Çevre problemleri, sınırlı kaynakların daha kıt hale gelmesine sebep olmakta, bu durum da kaynakların daha verimli kullanımına duyulan ihtiyacı artırarak, çevrenin önemini bir kez daha hatırlatmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu, "Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması elzemdir. Bu hususta kamuoyunun bilgilendirilmesi ve eğitilmesi de önem arz etmektedir" ifadesini kullandı.

Veysel Eroğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak çevreyi, suyu, havası, ormanı ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyoruz ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde yürütüyoruz. Maksadımız, daha yeşil, daha güzel bir Türkiye hedefini gerçekleştirmektir.

Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynaklarımızı ve ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda son 11 yılda yaptığımız çalışmalarla 3 milyardan fazla fidanı toprakla buluşturduk. Ülkemize son 11 yılda 900 bin hektar, yani 9 milyon dekar yeni orman alanı kazandırarak çevreye ve yeşile verdiğimiz önemi gösteriyoruz."

Diğer yandan bütün vatandaşlara yeterli sağlıklı su temini için 81 ilde büyük içmesuyu projelerini gerçekleştirdiklerini anımsatan Eroğlu, pek çok şehrin 2050-2060 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşıladıklarını, böylece temin edilen temiz su ile sudan geçen hastalıklarda çok büyük bir azalmanın olduğunu vurguladı.

Korunan alanların hızla artırıldığını belirten Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"2002 yılında 3,4 milyon hektar olan korunan alanlarımız bugün 6,3 milyon hektara ulaşmıştır. 952 olan korunan alan sayısı bugün bin 760'a, 33 olan milli park sayısı 40'a, 17 olan tabiat parkı sayısı 192'ye, 108 olan tabiat anıtı sayısı 112'ye, 9 olan Ramsar alanı 14'e ulaşmıştır.

Kayseri Sultansızlığı, Konya Beyşehir Gölü, Akgöl ile Ereğli Sazlıkları, Antalya Avlan Gölü, Aydın Bafa Gölü, Kırşehir Seyfe Gölü, Bursa Uluabat Gölü, Balıkesir Manyas Gölü başta olmak üzere göllerimiz ve sulak alanlarımız kurtarılmış ve yeniden kuşların uğrak mekanı haline getirilmiştir."

"Su kaynaklarımızı geliştirmek, tabiat varlıklarımızı korumak, orman servetimizi artırmak için şevk ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz" ifadesini kullanan Eroğlu, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle Dünya Çevre Günü'nü kutladığını dile getirdi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler