YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2023’e nokta atışlı görev dağılımı
64'üncü Hükümet'te MGK, MİT, Diyanet ile TOKİ Başbakanlığa, AFAD ise Akdoğan'a bağlı çalışacak. Kurtulmuş TRT, AA ve RTÜK’ün sorumluluğunu üstlenirken ekonominin patronu Şimşek oldu.
2023’e nokta atışlı görev dağılımı
29 Kasım 2015 / 09:23 Güncelleme: 29 Kasım 2015 / 09:29

64'üncü Hükümet için yarın TBMM’de güven oylaması yapılacak. Kabinenin ilk toplantısında Başbakan Yardımcılarına bağlı kurum ve kuruluşlar belirlendi. İşte Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 64'üncü Hükümet'in görev dağılımına ilişkin dikkat çekici detaylar:  

MİT BAŞBAKAN'A BAĞLI

MGK Genel Sekreterliği ve MİT Davutoğlu'na bağlandı. Diyanet yine Davutoğlu'nun uhdesinde kalırken TOKİ de Başbakan'a bağlı olacak. Suriyeli sığınmacılara yardımları koordine eden AFAD, Akdoğan'a bağlanırken şefkatini dünyanın dört bir yanına götüren TİKA'nın faaliyetleri de görev alanında olacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü de Akdoğan'a bağlandı.  

100. YIL ANMALARI TÜRKEŞ'TE

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'e, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Yakın Dönem Tarih Araştırmaları Merkezi bağlandı. Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Danıştay ile ilişkiler, MGK kararlarıyla ilgili işlemler, Medeniyetler İttifakı Projesi'nin yürütülmesi Türkeş'in sorumluluğunda olacak. Bunlarla birlikte 100. yıl anmalarıyla ilgili konuların koordinasyonu Türkeş'in görev alanında olacak.  

TRT-AA-RTÜK KURTULMUŞ'TA

Kabinede "Hükümet Sözcülüğü" görevini yürüten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "kamu diplomasisi ile ilgili işlerin yürütülmesi"nden sorumlu olmuştu. Kurtulmuş'a bağlanan kurumlar arasında TRT, AA, RTÜK ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yer alıyor.  

Ekonominin patronu Şimşek

Ekonomik konularda genel koordinasyon görevi beklendiği gibi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e verildi. Şimşek'e 10 kurum ve kuruluş bağlandı.

AB ÜYELİĞİ BOZKIR'DA

Paralel yapıyla mücadele konusunda da rol üstlenen BDDK, TMSF, SPK gibi üst kurumların yanı sıra, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası Şimşek'in görev alanında olacak. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Kalkınma Bankası, Türkiye İhracat Kredi Bankası, Vakıflar Bankası da, Şimşek'in sorumluluğuna bırakıldı. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın yatırım ve reformlardan sorumlu olacağı yeni dönemde, AB'ye tam üyelik müzakerelerini yürütecek Başmüzakereci Volkan Bozkır oldu. Sendikalarla toplu sözleşme görüşmelerinin koordinasyonunu ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu sağlayacak.  

Eylem Planı'nda pay sahibi

Türkiye'yi, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümü olan 2023'e hazırlayacak olan hükümet, yeni reformlara odaklanacak. Yatırım ve reformlar konusundaki "koordinasyon" görevi ise kabinede 5'inci Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilen Lütfi Elvan'ın oldu. Elvan'a Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, Tanıtma Fonu Kurulu Genel Sekreterliği de bağlandı. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılacak adımlarda rol üstlenecek olan Elvan, Eylem Planı'nın uygulamaya geçirilmesinde de pay sahibi olacak.  

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler