YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016'da hayatımızda neler değişecek?
2016'da hayatımızda neler değişecek?
01 Ocak 2016 15:00
2016 yılının ilk gününden itibaren birçok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Hayatımızda birçok şeyi değiştirecek düzenlemeler arasında vergiler, ücret artışları ve sosyal haklar, Avrupa'ya vizesiz seyahat gibi önemli maddeler var.

Avrupa'ya vizesiz geçiş bu yıl başlayacak. Yeni yılda vergiler trafik cezaları, ehliyetler değişecek. Muhtarlara evlendirme yetkisi gelecek.

2016 yılının ilk gününden itibaren birçok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Hayatımızda birçok şeyi değiştirecek düzenlemeler arasında vergiler, 78 milyonu sevindiren ücret artışları ve sosyal haklar, Avrupa'ya vizesiz seyahat gibi önemli maddeler var. 

l1-008.jpg

EKİM'DE VİZE KALKIYOR 

Bu yılın en önemli gelişmelerinden biri, Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerde yaşanacak. Yıllardır sürdürülen müzakerelerde yıl sonuna doğru kritik bir eşik aşılacak. Üzerinde anlaşılan şartlar yerine getirildiği takdirde Türk vatandaşları, Ekim ayından itibaren Avrupa’ya Schengen vizesi almadan gidebilecek. 1 yıllık pasaport ücreti yeni yılda 154 liradan 163 liraya yükselecek. Öğrenciler artık pasaport harcı ödemeyecek. 

YENİ ÇİPLİ KİMLİKLER 

Yeni çipli kimlikler de 2016’da hayatımıza girmeye başlayacak.  Güvenlikli olarak hazırlanan yeni kimlikler, ilk olarak pilot bölge seçilen Kırıkkale’de dağıtılacak. Önümüzdeki yılın önemli değişikliklerinden biri de ehliyetlerde. Mevcut ehliyetler tarih olacak. 1 Ocak’tan itibaren stajyer sürücü dönemi başlayacak. Sürücülere iki yıl boyunca 75 ceza puanı hakkı verilecek. Bu sürede 75 ceza puanına ulaşan sürücülerin ehliyetine el konulacak.

TAŞIT VE EMLAK VERGİLERİ DE ARTTI

Motor silindir hacmi bin 300-bin 600 arası otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi 997 lira yükseldi. En yüksek vergi ise 4 bin motorüstü araçlar için yıllık 22 bin 716 lira. Yeni zamlardan emlak vergileri de nasibini alacak. Emlak vergisi yüzde 2.79 oranında artacak. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler