YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2014'e kadar uyuyamazlar
Başmüzakereci Eğemen Bağış, 12 Haziran seçimlerinin birilerinin uykularını kaçırdığını, onların 2014 Mart'ına kadar rahat uyuyamayacaklarını söyledi.
2014'e kadar uyuyamazlar
27 Ağustos 2011 / 21:42 Güncelleme: 27 Ağustos 2011 / 21:55

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Kimse bu ülkenin gençliğini hor görmeye kalkmasın. Çünkü bu ülkede İstiklal Savaşı'nda da Çanakkale Savaşı'nda da en çok hayatını kaybedenler gençler olduğu gibi, AB müzakerelerinde de en önemli kozlarımızdan biri genç nüfusumuzdur'' dedi.

AK Parti Büyükçekmece Gençlik Kolları Kongresinde konuşan Bağış, gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, bayram seyran demeden çalışmaya devam edeceklerini, çünkü bu ülkenin gerçekten umudu haline gelmiş bir siyasi hareket olduklarını ve bugün Türkiye'nin hangi kesimine bakılırsa bakılsın AK Parti'nin onların en büyük tercihi olduğunu söyledi.

Yarın Türkiye'de farklı inançlara mensup vatandaşların kurmuş olduğu 162 vakfın ilk kez iftar düzenleyeceğini açıklayan Bağış, ''İftarın konuğu Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. 162 değişik inanç grubu vakfı, başbakanın onuruna bir iftar düzenliyor. Özetle diyorlar ki; 'Cumhuriyet tarihinde bize ve inançlarımıza en çok saygı gösteren iktidar oldunuz. Biz de sizin inançlarınıza saygı göstererek, sizin için kutsal olan bir gecede sizin geleneklerinizin icabı olan bir iftar sofrası düzenlemek istiyoruz' İşte Türkiye'nin geldiği nokta budur'' diye konuştu.

Bağış, Türkiye'de kimilerinin bazı inanç gruplarını ezmeye kalktığını belirterek, şöyle devam etti:

''İnanın bana Müslüman, Hristiyan, Musevi, bu insanlar şu anda daha rahat nefes alıyorlar. Çünkü bu iktidar, kendi inancının gereği bütün yaratılanları yaratandan ötürü seven bir zihniyet. Bu ülkede gün geldi, bırakın farklı inanç gruplarını, aynı inancı paylaştığımız insanları bile maalesef devlet olarak çok üzdük. Bu ülkede, 'Kürt yoktur. Bunlar dağda yürürken karda çıkan kart kurt sesinden dolayı Kürt denilen dağ Türkleridir' diyen bir cumhurbaşkanı vardı. Çok şükür bugün devletin Kültür Bakanlığı Kürtçe eserleri yayınlayabiliyor, devletin televizyonunda 24 saat Kürtçe yayın yapılabiliyor.''

Farklı inanç gruplarının devletin üst kademeleriyle rahatlıkla diyalog kurup sorunlarını anlatabildiğini kaydeden Bağış, ''İşte Türkiye farklı bir noktaya geldi. Türkiye bu gelişmeleri sağlarken, maalesef bizim muhalefet partilerimiz trajikomik bir görüntü sergiliyor. Ben hep söylüyorum artık 'CHPes' demek lazım. İçine düştükleri duruma bakınız'' şeklinde konuştu.

Bağış, dünyada dengelerin değiştiğini ve Türkiye'nin dengeleri kuran ülke haline geldiğini, fakat muhalefetin dengesinin bozuk olduğunu ve bir türlü toparlanamadığını savunarak, ''Şimdi kendi içlerinde birbirlerine düşmüşler. Bir yolsuzluk soruşturması, il başkanlarının görevden alınması, milletvekilleriyle ilgili ithamlar, ama asıl siz o çekmecenin büyüğünü çekin de alın bakalım, oradan ne gibi kokular geliyor'' dedi.


-''ARTIK BİR DAHAKİ SEÇİME KADAR RAHAT UYUYAMAZLAR''-


AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatının 12 Haziran gecesi birilerinin uykusunu kaçırdığını ifade eden Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Onlar bir dahaki seçime, 2014 Mart'ına kadar artık rahat uyuyamazlar. Bu çekmecenin büyüğünden gelen kokular onları da tedirgin etmeye başladı. Buradan sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulunmak istiyorum; Kendi atadıkları il başkanlarını yolsuzluk ithamlarından dolayı görevden almaya başladılar. Büyükçekmece'yi de bir gezin bakalım, burada neler oluyor. Ama tek sorun CHP'de değil, diğer bir partimiz olan MHP de kiminle bayramlaşmayacaklarının tartışması içerisine girmiş. Böyle bir meclisle karşı karşıyayız. Onun için biz Türkiye'nin sorunlarına odaklanacağız. Bu sorunları çözmek için hep birlikte çalışacağız. AK Parti, Türkiye'deki herkesin partisidir. Özellikle gençlerin partisi olduğumuzu vurgulamak istiyorum.''

Bağış, İlçe Gençlik Kolları Başkanının yaptığı konuşma karşısında çok duygulandığını vurgulayarak, ''Burada şu an bulunamayan ilçe başkanına kürsüden teşekkür edip, başarılarından örnekler sunarak takdir etmesi, AK gençliğin biz büyüklere ilham kaynağı olabileceğini gösterdi. Boşuna büyüklerimiz 'Akıl yaşta değil baştadır' dememişler. Ben o konuşmayı dinlediğim zaman seçilme yaşını 25'e indirmekle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anladım. Bizim genel başkanımızın bu hareketin gençlik kollarından genel başkanlığa yükselmiş, sadece ülkemizin başbakanı değil dünya vicdanının sesi olabilmesinin önemini de bir kez daha anladım'' diye konuştu.


-''HAYALLERİMİZ VE HEDEFLERİMİZ VAR''-


Başbakan Erdoğan'ın, gençlere güvendiği için 2023 vizyonuyla seçimlerde halkın karşısına çıktığını dile getiren Bağış, başbakanın, kendisinin, birçok bakanın ve genel başkan yardımcılarının, AK Parti'nin tüzüğü gereği bir sonraki genel seçimlerde aday olamayacaklarını kaydetti.

Ancak bunun, 2023 yılına yönelik hayalleri olmayacağı anlamına gelmediğini söyleyen Bağış, şöyle konuştu:

''Hayallerimiz ve hedeflerimiz var. Türkiye için başarmak ve ulaşmak istediğimiz noktalar var. Ama bizim illa mecliste olmamız gerekmiyor. 'İşte bu gençlik bizim hayallerimizi gerçekleştirebilir', 'Türkiye'nin ve partimizin geleceği emin ellerde' diyebiliyorsak, Allah'ın izniyle biz tüm zorlukları aşarız. 2023'te Türkiye'yi dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri yaparız. Kimse bu ülkenin gençliğini hor görmeye kalkmasın. Çünkü bu ülkede İstiklal Savaşı'nda da Çanakkale Savaşı'nda da en çok hayatını kaybedenler gençler olduğu gibi, AB müzakerelerinde de en önemli kozlarımızdan biri genç nüfusumuzdur. Bugün Almanya'da ortalama yaş 45 iken, Türkiye'de 28'dir. Yani gençler bu ülkede azınlık değil, güçlü bir çoğunluktur.''

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarının onca sıkıntı ve cefayla kurdukları cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini hatırlatan Bağış, bu nedenle kendilerinin de gençlere güvenerek, 2023 vizyonuyla ortaya çıkabildiklerini kaydetti.

Bağış, şöyle devam etti:

''Bizim kültür, değer ve inancımızda gençlerin büyüklerle ilişkisinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili çok net mesajlar var. Ama çok şükür bugün kendi değerlerini bilen gençlerimiz varsa, bir AK gençliğimiz varsa, yarınlardan umutlu olmamamız için de hiçbir sebep yok. İşte o anlayış bize bugün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunlarına eğilme sorumluluğunu verdi. Madem ki biz, 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' diyen bir medeniyetin çocuklarıyız, günümüzün teknoloji ve ulaşım imkanlarında nerede bir aç varsa o bizim komşumuzdur. İstanbul olarak hepimizin gurur duyması gereken bir noktadayız. Açe'de bir felaket oldu, oradaki ilk yardım teşkilatını İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurdu. Aynı şekilde Pakistan'da bir felaket oldu, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, Kızılay ve İHH ile birlikte oraya ilk giden ve yardım ağını kuran teşkilatlar olmuştur. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Somali'de İstanbul Büyükşehir Belediyemiz insanların sıkıntılarına derman olmaya çalışıyor. Bu partinin gençlik kollarından gelen çok değerli İsmail Hakkı Turunç'a teşekkür ediyorum.''

AK Parti bu şekilde çalışırken, ana muhalefet partisi genel başkanının arkadaşlarına, ''İyi tatil yapın, iyi dinlenin, çünkü 1 Ekim'den itibaren çok çalışacaksınız'' dediğini kaydeden Bağış, onlara iyi tatiller dilediğini söyledi.


-''SOMALİLİLERE BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ''-


Somali'de büyük bir dram yaşandığını anımsatan Bağış, ''Somali'de Cumhurbaşkanlığı sarayında tek bir bilgisayar var, o da Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği bilgisayar. Başbakanımızın orada Somali Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmedeki fotoğrafları iyi inceleyin. Her bir koltuk farklı bir renk, ne bulmuşlarsa onunla başbakanımızı ağırlamaya çalışmışlar. 3333 kilometre sahili var. Yıllarca Avrupa ve batılı ülkeler onların ıstakoz ve balıklarını toplamışlar. Onlara, 'bunlar yenmez' demişler. Şimdi inşallah oraya başbakanımız Karadenizli balıkçılarımızı gönderecek ve onlara balık tutmayı öğreteceğiz'' şeklinde konuştu.

Güvenlik imkanları oluşturulduktan sonra yatırımcıların Somali'de ton balığı konserve fabrikaları kuracağını anlatan Bağış, böylelikle Türkiye'nin Somali'nin balığını tüm dünyaya satmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Bağış, Türkiye'nin başka devletler gibi Somali ve Afrika'ya onları sömürmeye ya da sömürgeleştirmeye gitmediğini vurgulayarak, ''Biz artık veren el olmanın sorumluluğu ve bilincinde oraya desteğe gidiyoruz. Eğer oradaki insanlar 'Türkiye'den Allah razı olsun, Allah Tayyip Erdoğan'ı başımızdan eksik etmesin' diyorsa, demek ki doğru bir iş yapıyoruz'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler