YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı"
"20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı"
"20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı"
20 Temmuz 2008 / 12:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


KKTC'de "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" çerçevesinde Kıbrıs Barış Harekatının 34. yıldönümü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla kutlandı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'ta kapsamlı çözümün adadaki gerçekler temelinde mümkün olabileceğini belirterek, ''Kimse ama hiç kimse Kıbrıs Türk halkının kendi yönetiminden, eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmesini ve azınlık olarak yaşamasını kabul etmesini beklemesin'' dedi.


Hiç kimsenin boş hayaller kurup bu parametreleri değiştirme gayretkeşliği sergilememesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kapsamlı çözümün Kıbrıs Türk halkı ve KKTC'nin kurucu ve eşit olarak yer alacağı yeni bir ortaklıkla mümkün olacağını söyledi.


Barış ve Özgürlük Harekatı'nın 34. yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, anavatandaki 70 milyon Türkün gözünün, kulağının, yüreğinin her an Kıbrıs'ta olduğunu belirterek yavru vatana sevgi ve selam getirdiğini bildirdi.


Bütün dünyaya bir kez daha ''1974 Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türkünün soykırıma uğramasını engellediğini ilan etmek istediğini'' belirten Erdoğan, ''Barış Harekatı, toplu mezarlarda ağıt yakan Kıbrıs Türkünün kaderini değiştirmiştir. Barış Harekatı, anavatanın, Kıbrıs Türkünü sonsuza kadar koruma azim ve kararlığını bir kez daha dünyaya duyurmuştur'' dedi.


Erdoğan, Barış Harekatı'nın 1974 öncesindeki sıkıntılı günlerin bir daha yaşanmasına asla müsaade edilmeyeceğinin teminatı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


''Bu yüzden harekatın ismi Barış Harekatı'dır ve adaya barış getirmekten başka bir amacı olmayan insani bir harekattır. Herkesin bu gerçeğin bilincine varmasını bekliyorum. Herkesin tarihi süreci bu perspektiften değerlendirmesini diliyorum. TSK'nın uluslararası hukuk ve anlaşmalara dayanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatı, Kıbrıs Türk halkını özgürlük, güven ve refaha kavuşturmuştur.


Harekatın ardından bir başka mücadeleyi başlattık. Bir yandan haklı Kıbrıs davamızı tüm dünyaya anlattık, bir yandan da Kıbrıs'ı siyasi ve iktisadi alanda ileri noktalara taşımanın gayreti içinde olduk. Bugün, KKTC, insan haklarına saygılı, çağdaş hukuk devleti yapısıyla bölgesel barış ve istikrar bakımından önemli bir kazanımdır. Gelinen bu nokta, bu eserin gerçek sahipleri olan Kıbrıs Türkleri kadar bizim için de iftihar kaynağıdır. Bugüne kadar katedilen mesafe bizlere önümüzdeki sorunları aşmak için gerekli kudret ve iradeyi sağlıyor. Bizi bu aşamaya getiren birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece hiçbir güçlük aşılamaz değildir.''


-''BİZİM HEDEFİMİZ BELLİDİR''-


Başbakan Erdoğan, ülke, devlet ve millet olarak her zaman barıştan yana olduklarını dile getirerek, tarih boyunca izlenen politikanın bu olduğunu, bugün de yarın da bu politikanın sürdürüleceğini kaydetti.


Bugün Orta Doğu bölgesinde, Balkanlarda, Kafkaslarda barış için en çok çaba harcayan, en çok emek sarf eden ülkenin Türkiye olduğunu belirten Erdoğan, İsrail-Filistin, İsrail-Suriye, Irak, Afganistan, Kosova, Bosna ve diğer birçok ihtilaf bölgesinde Türkiye'nin barış hamisi olarak sorumluluk üstlendiğini kaydetti.


Erdoğan, ''Kıbrıs davasında da bizim niyetimiz, bizim amacımız, hedefimiz bellidir, benimsediğimiz diplomasi gerçek bir siyasi kararlılığın sonucudur'' dedi. Erdoğan, bu kararlılık sayesinde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC hükümetlerinin Kıbrıs meselesinde dünyanın ezberini bozduğunu, adada kimin gerçekten çözüm istediğini kimin uzlaşmaz taraf olduğunu ayan beyan ortaya koyduğunu dile getirdi.


Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:


''Biz bütün süreci bu anlayışla götürdük. Kıbrıs davamızda diyalogdan, barış anlayışından hiç bir zaman taviz vermedik. Sadece 24 Nisan referandumu bile bunun en somut göstergesidir. Kendi kaderini tayin hakkını kullanan Kıbrıs Türk halkının yapıcı ve kararlı tutumu, barıştan, çözümden, uzlaşmadan yana olan tutumumuz herkese göstermiştir.


Kıbrıs sorunu, neredeyse yarım yüzyıldır uluslararası toplumun gündeminde, BM'nin önündedir. Bu süreçte sorunun çözüm çabalarında dikkate alınması gereken parametreler ortaya çıkmıştır. Şurası çok açıktır ki, kapsamlı çözüm adadaki gerçekler temelinde mümkün olabilecektir.


Şunu bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum; kimse ama hiç kimse Kıbrıs Türk halkının kendi yönetiminden, eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmesini ve azınlık olarak yaşamasını kabul etmesini beklemesin. Hiç kimse boş hayaller kurup bu parametreleri değiştirme gayretkeşliği sergilemesin. Kapsamlı çözüm, Kıbrıs Türk halkı ve KKTC'nin kurucu ve eşit olarak yer alacağı yeni bir ortaklıkla mümkün olacaktır. Bu yeni ortaklık iki kesimlilik, siyasi eşitlik ve Türkiye'nin etkin garantörlüğü gibi vazgeçilmeyecek ilkeler üzerine inşa edilecektir.''


ERDOĞAN, BOĞAZKÖY ŞEHİTLİĞİNE ÇELENK KOYDU


Kutlamalar çerçevesinde sabah saatlerinde Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve diğer üst düzey yetkililer, ilk olarak Boğaz Şehitliğine çelenk koydu.


Başbakan Erdoğan, Boğaz Şehitliğinin ardından Lefkoşa Atatürk Anıtına çelenk koyarak, burada açılan özel defteri imzaladı.


Erdoğan, deftere şunları yazdı:


"Aziz Atatürk,


Yıllarca özgürlüğü kısıtlanan, baskı altında direnen Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü ve aydınlık geleceğini güvence altına alan, şanlı 20 Temmuz Barış Harekatının 34. yıldönümünde heyecan ve gururla huzurundayız. Yakmış olduğunuz meşalenin ışığında daha aydınlık günlere doğru ilerlediğimiz Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlikte, aziz hatıranızı bir kez daha minnet ve saygıyla anıyoruz."


KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye'den Başbakan Erdoğan ile KKTC'ye gelen bakanların da katılımıyla yapılan bu törenin ardından heyet, Doktor Fazıl Küçük Anıt Mezarına giderek çelenk koydu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıldönümü kutlamaları çerçevesinde daha sonra düzenlenecek geçit törenine de katılacak.


İZMİR VE ANTALYA'DA TÖREN


Kıbrıs Barış Harekatı'nın 34. yıl dönümü, İzmir ve Antalya'da törenle kutlandı.


İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Mustafa Özer, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Gürbüz Kaya, Refakat ve Karakol Filosu Komutanı Tuğamiral Kemalettin Gür, KKTC'nin İzmir Konsolosu Mustafa Evran ile askeri birlikler, çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.


KKTC'nin İzmir Konsolosu Evran ile sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin Atatürk Anıtı'na çelenk koymalarıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.


Evran, törende yaptığı konuşmada, ''mutlu barış harekatı''nın yıl dönümünü ulusal Kurtuluş Savaşı'nda istilacılara karşı son tokadın vurulduğu ''efeler diyarı'' İzmir'de kutlamaktan mutlu olduğunu ifade etti.


Kıbrıslı Türkler olarak her zaman ulusal Kurtuluş Savaşı'nda yazılan destanı dinleyerek, Türkiye ve Atatürk sevgisiyle büyüdüklerini belirten Evran, bu nedenle Kıbrıs Adası'nı ''Helen adası'' olarak gören zihniyete karşı ana vatan Türkiye'yle birlikte sonuna kadar mücadele etmekten asla vazgeçmediklerini söyledi.


Mustafa Evran, 20 Temmuz 1974 tarihinin bu mücadelenin taçlandığı gün olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


''20 Temmuz 1974, Kıbrıs'ta Türklüğün varoluş mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı ve adada hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar için nihai ve kalıcı barışın tesis edildiği çok anlamlı bir tarihtir. Kıbrıs Türkleri, bugün Barış Harekatının bir yıl dönümünü daha gururla idrak ederken Kıbrıs'ta iki halkın eşitliğini, eşit egemenliğini ve Türkiye'nin fiili ve etkin garantisinin devamını içeren kalıcı bir anlaşmaya yönelik samimi iradesini de devam ettirmektedir.''


Kıbrıs Türk halkının çözüme yönelik olumlu katkılarının karşı tarafın tüm uzlaşmazlığına rağmen dün olduğu gibi bugün de sürdüğünü ifade eden Evran, ''Kıbrıs Türkü, adada adil ve kalıcı çözüm sağlanması için ana vatanı Türkiye'yle birlikte tam ve uyum içerisinde Birleşmiş Milletler çerçevesinde yürütülen müzakerelere olumlu katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla karşı taraftan da olumlu yaklaşım beklemek en doğal hakkımızdır'' dedi.


Mustafa Evran, törenin ardından, konsolosluk binasında tebrikleri kabul etti.


-ANTALYA-


Antalya'da Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi öncülüğünde tören düzenlendi.


Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı ve Kıbrıs gazisi Hüseyin Laptalı, KKTC'nin geleceğinin hiçbir zaman bugünkü kadar tehlike altında olmadığını ileri sürdü.


Annan planını eleştiren Laptalı, şunları söyledi:


''Kıbrıs'taki görüşmelerin 'tek devlet, tek vatandaşlık' ana fikriyle gerçekleşmesi halinde Kuzey Kıbrıs ortadan kalkacak, Kıbrıs Türk toplumu azınlığa düşecek, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tebaası haline gelecektir. Buna karşı Kıbrıs'ta halkın tepkisi çok yüksektir. Halk, özgürlük ve bağımsızlığından ödün vermeyecektir.''


KAYSERİLİ DAĞCILAR, HAREKATIN YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA ERCİYES'İN ZİRVESİNE TIRMANDI


Kayserili dağcılar, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 34. yıl dönümü dolayısıyla Erciyes Dağı'nın zirvesine tırmandı.


Dağcı Ali İlik, yaptığı açıklamada, gece kamp kurdukları Çobanini bölgesinden saat 03.00'de 15 dağcıyla zirve tırmanışına başladıklarını kaydetti.


Hörgüçkaya bölgesine kadar grupla tırmandıklarını, zeminin karla kaplı oluşu nedeniyle buradan zirveye 6 dağcı ile birlikte ulaşabildiklerini belirten İlik, şunları söyledi:


''34 yıl önce tek başıma başlattığım zirve tırmanışını geleneksel hale getirdim ve son yıllarda bu etkinliği grup halinde yapmaya başladık. Çobanini-Şeytan Deresi-Hörgüçkaya kulvarını izleyerek Erciyes'in 3 bin 916 metre yüksekliğindeki zirvesine ulaştık. Burada Türk ve KKTC bayraklarını açarak, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı söyledik. Zirve anı defterini imzalayarak, inişe geçtik.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler