YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
20 ay sonra eşi ve kızına şehit maaşı BAĞLANDI
Önce dağda unutulduğu iddia edildi; sonra firar denildi; şimdi de şehit oldu
20 ay sonra eşi ve kızına şehit maaşı BAĞLANDI
08 Temmuz 2009 / 08:40 Güncelleme: 08 Temmuz 2009 / 00:00

Önce Üsteğmen Uluğ’un operasyon sırasında dağda unutulduğu iddia edildi. Jandarma, ‘firarı değerlendiriliyor’ açıklaması yaptı. 20 ay sonra eşi ve kızına şehit maaşı bağlandı.
 
2 Aralık 2007 günü çıktığı operasyonda askerleri helikoptere bindirdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda görevli Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ’la ilgili sır perdesi hala aralanamadı. Üsteğmen’in yoğun tipi şartlarında dağda unutulduğu iddiaları üzerine Jandarma Genel Komutanlığı ‘firarın da değerlendirildiği’ açıklaması yaptı. Genelkurmay 20 aydır haber alınamayan Uluğ hakkında ‘şehit’ işlemi yaptı, eşi ve çocuğuna şehit maaşı bağlandı.


JANDARMA ‘FİRAR’I DEĞERLENDİRDİ


Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ, terör örgütü üyelerine yönelik Şırnak kırsalında operasyona çıktı. Yoğun fırtınada 2 Aralık 2007 günü emrindeki askerleri helikoptere bindiren Üsteğmen Uluğ’dan o saatten sonra haber alınamadı. Bölgede aramalar yapıldı ancak ölü veya diri olduğuna dair herhangi bir iz bulunamadı. Uluğ’un dağda unutulduğu iddiaları üzerine Jandarma Genel Komutanlığı, ‘Üsteğmen Fatih Uluğ’un kendi inisiyatifi ile birliğini izinsiz olarak terk etmiş olabileceğinin değerlendirildiği’ şeklinde açıklama yaptı.


UMUTLARIMIZ TÜKENDİ AMA CESET YOK


20 ay boyunca oğullarına dair hiçbir haber alamayan Uluğ ailesinin kapısını, geçtiğimiz günlerde askeri yetkililer çaldı. Üsteğmen Uluğ’un hayatta olduğuna dair umutların tükendiği belirten yetkililer, baba Ahmet Uluğ ile eşi Feray Uluğ’a acı haberi verdi. ‘Cesedi bulamadık’ diyen askeri yetkililer, Uluğ’un şehit kabul edildiğini bildirdi.


ÜSTEĞMEN MAAŞI YERİNE ŞEHİT MAAŞI


Üsteğmen Fatih Uluğ’a ödenen üsteğmen maaşı kesilirken, acılı eşi Feray Uluğ ile üç yaşındaki kızına Şehit Dul ve Yetim Aylığı bağlandığı öğrenildi. Bir oğulları ‘şehit’ statüsüne konulan Ahmet Uluğ ve Necla Uluğ’un diğer oğullarının da şuanda asker olduğu öğrenildi.


9 kayıp asker daha var


Terörle mücadelede görev yaparken Fatih Uluğ gibi ortadan kaybolan 9 askeri personelden aradan geçen onca yıla rağmen haber alınamıyor. 9 kayıp askerin aileleri de oğullarının ölü ya da diri haberini almak istediklerini, en azından mezarlarıyla teselli bulmak istediklerini söylüyor. PKK’nın kaçırdığı belirtilen askerlerin en eskisi 16 yıl önce Taşdelen Karakolu’na yaptığı kanlı saldırıda kaçırılan erler Aydın Şahin ve Engin Ekşi. Şahin, ve Ekşi dışında, Mehmet Karaca, Yunus Çaça, Murat Fatih Diktaş, Yaşar Gökçe, Levent Yabangülü ve Doğan Yaman isimli askerlerden de uzun yıllardır haber alınamıyor.


Aile firara hiç inanmamıştı


Jandarma Genel Komutanlığı’nın ‘firar ettiği ihtimali değerlendiriliyor’ açıklamasına isyan eden anne Necla Uluğ ‘Oğlum daha önceki operasyonda sekiz gün boyunca tırmanınca fenalık geçirmiş. Öldü diyenler gelsin önce beni öldürsün. Şırnak’ta yazın nefes darlığı sorunu çıktı. Oğlum tecili bitmeden kendisi gitti asker şimdi de ‘firar etti’ diyorlar’ diye isyan etmişti. Eşinin kaybolmasından sonra adeta hayatı kabusa dönen Feray Uluğ ‘Ben eşimin firar ettiğine inanmıyorum. Asker elbisesi ve silahı ile firar etmiş olamaz. Firar etmesi için de bir neden yok. Firarda olsaydı 2.5 ayda beni ve kızını mutlaka arardı. Kızına çok düşkündü. Onu görmeden, aramadan bir gün bile duramazdı’ sözleriyle yalanlamıştı.


STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler