YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. yüz nakli operasyonu
Türkiye'deki ikinci yüz nakli operasyonu Hacettepe Üniversitesi'nde yapılacak
2. yüz nakli operasyonu
24 Şubat 2012 / 11:06 Güncelleme: 24 Şubat 2012 / 16:19

 Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tıp fakültesinde dünyada ilk kez gerçekleştirilecek çift kol ve çift bacak nakli operasyonunun başladığını bildirdi.

Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'de bir kadavradan alınan çift kol ve çift bacağın bir hastaya, aynı kadavradan alınan yüzün de bir başka hastaya nakledilmesi için yaklaşık 2 saat önce operasyona başladıklarını söyledi.

Çift kol ve çift bacağın plastik cerrahi, ortopedi ve diğer ilgili uzmanların katılımıyla nakledilecek hastanın dünyada ilk olacağını vurgulayan Tuncer, aynı uzmanların nakledilecek organları da İzmir'e giderek aldıklarını kaydetti.

Yüz naklinin de bir erkek hastaya yapılacağını ifade eden Tuncer, operasyonların gece geç saatlere kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.

Tıp fakültesinde operasyonlara ilişkin yarın basın toplantısı düzenleneceğini belirten Tuncer, ''Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığına da böyle bir olanak tanığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kurdu bakanlığımız. Türkiye'nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var'' dedi.

SAĞLIK BAKANI'NDAN İLK YORUM...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Antalya'daki bu başarılı organ nakillerini Türkiye'de çok başarılı diğer nakiller izleyecek, bundan eminiz'' dedi.

Akdağ, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani ile İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğündeki makamında görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin ''Hacettepe Üniversitesi'nde yüz, kol ve bacak nakli yapılacağını'' hatırlatması üzerine Akdağ, Türkiye'de organ naklinin her geçen gün daha da geliştiğini belirterek, ''Burada temel noktayı atlamamak lazım, en önemli husus vatandaşlarımızın bağışlarıdır, bağışları organize ettiğimiz sistemdir ve bu bağışları ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırma hızımızdır'' dedi.

Türkiye'de organ naklini gerçekleştiren cerrahların ve yoğun bakım ekiplerinin çok iyi yetişmiş olduğuna işaret eden Bakan Akdağ, yakın zamanda Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyada ilk kez bir sporcuya menüsküs nakli yapıldığını söyledi.

Akdağ, şöyle devam etti:

''Antalya'daki bu başarılı organ nakillerini Türkiye'de çok başarılı diğer nakiller izleyecek, bundan eminiz. Mesela Malatya İnönü Üniversitemiz dünyanın karaciğer naklinde sayılı merkezlerinden birisi haline geldi ve Hacettepe gibi köklü bir üniversite bu nakilleri yapabilecek kabiliyeti sahiptir. Yeter ki onlar bunu arzulasınlar. Biz her türlü desteği bu üniversitemize veririz.''

''Türk sağlık sektörü dünyanın en tepe noktasında''

Kosovalı Bakan Agani de Türkiye'deki yüz, kol ve bacak nakillerinin Türk sağlık sisteminin başarısı olduğunu belirterek, Türkiye'nin her alanda elde ettiği başarılardan son derece mutlu olduğunu söyledi.

''Aramızdaki iş birliğini derinleştirerek bu tecrübeleri Kosova'da da göreceğiz'' diyen Agani, Kosova'daki genç doktor ekibinin Türkiye'nin tecrübelerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

 Agani, Türk sağlık sektörünün dünyanın en tepe noktasında bulunduğunu ve bundan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler