YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. ve 3. Ergenekon davaları birleştirildi
Mahkeme davaların birleştirilmesine karar verdi
2. ve 3. Ergenekon davaları birleştirildi
06 Ağustos 2009 / 18:35 Güncelleme: 06 Ağustos 2009 / 00:00


Ergenekon soruşturulmasında bugün önemli bir karar alındı. 2. ve 3. iddianamelerle ilgili davalar birleştirildi. Yeni oluşan davanın ilk duruşması 7 Eylül tarihinde görüşülecek. İşte bugünkü duruşmada yaşananlar


 


Aralarında emekli orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur'un da bulunduğu 56 sanıklı ikinci Ergenekon davasına bugün devam edildi.


 


Duruşmada ilk olarak tutuksuz sanık Hurşit Tolon yerini aldı. Tutuklu sanıklar mahkeme salonuna alınırken gazeteci Tuncay Özkan ve Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay içeri girdiğinde izleyici bölümünden yükselen alkış sesleri uzun süre susmadı.


 


Bunun üzerine görevli binbaşı, seyircileri mahkeme salonu adabına uygun davranmaya davet ederek, "böyle devam ederseniz sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağız." dedi.


 


Gürbüz Çapan ve adli Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 16 sanık ile Hurşit Tolon, Emin Şirin, Sinan Aygün ve Levent Temiz'in de aralarında bulunduğu 24 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu. Mahkemeye mazeret dilekçesi gönderen tutuklu sanıklar Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hastanede, Hüseyin Keskin ise revirde olduğu için duruşmaya katılmadı.


 


 


Mahkeme daha önce duruşmaya katılmayan sanıkların kimlik tespitlerini yaptı. Bu sırada davanın tutuksuz sanığı Teğmen Eren Mumcu ilk duruşmaya operasyonda olduğu için gelemediğini söyledi.


 


Kimlik tespitlerinin ardından sanıkların talepleri alındı. Tutuklu sanık Mustafa Balbay, 28 Temmuz 2009 günü saat 18.00'den beri koğuşlarında elektriklerin kesik olmasından şikayet etti.


 


 


Diğer tutuklu sanık Emcet Olcayto da, ‘Ortadoğu ve balkanların en büyük mağarasında yaşıyoruz. ne elektriğimiz ne de suyumuz var. ilaçlarımızı buzdolabında saklayabilecek bir ortamda değiliz." dedi.


 


Önceki duruşmada isminin tutanaklara Ahmet Tuncay Özkan demesine rağmen Tuncay Güney olarak geçirildiğini söyleyen Özkan, "ben Tuncay Güney değilim. bunlar Tuncay Güney'in avukatları değil. onu bulursanız ben de onu burada dinlemek isterim. " diye konuştu.


 


Mahkeme heyeti tüm taleplerin alınmasının ardından değerlendirme için duruşmaya ara verdi. akşam saatlerinde ise karar açıklandı. Mahkeme 2. ve 3. Ergenekon davalarının birleştirilmesini kararlaştırdı. Dün belirlenen 7 Eylül tarihinde 2. ve 3. davaların birleştirilmesiyle oluşan davanın ilk duruşması gerçekleşecek.


 


Mahkeme, savcıların Sinan Aygün ve Levent Temiz'in tutuklanması, Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un adli tıpa sevki taleplerini ise reddetti.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler