YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi başladı
2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi başladı
19 Kasım 2014 22:49
2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da başladı.

Sipapo Konferans Merkezi'nde düzenlenen zirvenin ilk günkü oturumunda, Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında üst düzey memurlar toplantısı yapılıyor.

Toplantıda Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Ayupito Mba Mokuy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve Afrika Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Erastus Mwencha tarafları temsil ediyor.

Aydın: "Afrika ile dostluk ve ortaklık konusunda kararlıyız"

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Türkiye-Afrika işbirliğinde yeni bir dönem açacağını ve Türkiye'nin, Afrika'nın önceliklerinin farkında olduğunu söyledi.

Aydın, "Türkiye ile Afrika hiç birbirinden uzak olmadı. Afrika'yı kardeş ve stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Afrika ile dostluk ve ortaklık konusunda kararlıyız" diye konuştu. 

Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Ayupito Mba Mokuy da Türkiye'nin, tarımla ilgili projeler, kırsal kalkınma, sivil savunma, su kaynakları yönetimi, mikro ve küçük ölçekli işletmeler, güvenlik, sağlık ve erimli ulaşım ağı konularında tecrübeleri olduğunu, bu alanlarda Türkiye-Afrika işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı. 

Afrika Birliği Komisyoner Yardımcısı Erastus Mwencha ise Türkiye-Afrika arasında gelişmiş aynı zamanda kaliteli bir ortaklık olması gerektiğini ifade ederek, Türkiye'nin gelişmiş olduğu birçok sektörde Afrika ile tecrübelerini paylaşabileceğini vurguladı. 

Görüşmelerin ikinci kısmı basına kapalı olarak gerçekleşti. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler