YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 terörist tutuklandı!
2 terörist tutuklandı!
30 Nisan 2012 19:18
Cizre ilçesindeki, 1 polis memurunun şehit olduğu, 1 polis memurunun da yaralandığı saldırının da aralarında bulunduğu 12 eylemi gerçekleştiren yabancı uyruklu 2 terörist tutuklandı.

Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/KCK'nın kırsal alanda faaliyet gösteren üyelerine lojistik destek, silah, mühimmat sağlayan ve örgüte yeni katılanların kırsala geçişlerine yardımcı olan kişilere yönelik olarak teknik ve fiziki takip yapıldığı belirtildi.

Bu çalışmalar sırasında, 2 terör örgütü mensubunun İdil ilçesi Dirsekli köyündeki bir eve saklandığı bilgisinin alındığı kaydedilen açıklamada, Şırnak Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ev çevresinde güvenlik tedbirleri alındıktan sonra teröristlerin teslim olmaları için çağrıda bulunulduğu kaydedildi.

Ancak örgüt mensuplarınca güvenlik kuvvetlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı, buna rağmen görevlilerin silahla karşılık vermediği ve örgüt mensuplarına defalarca teslim olmaları hususunda çağrıda bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Güvenlik güçlerinin saatlerce ve sabırla gerçekleştirilen ikna çabaları sonuç vermiş ve biri Irak, diğeri Suriye uyruklu 2 bölücü terör örgütü mensubu, silah ve mühimmatlarla teslim olmuşlardır. Teröristlerin saklandıkları evde ve gösterdikleri mağarada 1 kalaşnikof, 1 MP-9 marka uzun namlulu silah, 1 tabanca, 2 Rus yapımı savunma tipi parça tesirli el bombası, 4 elektrik kapsüllü yaklaşık 6,5 metre infilaklı fitil, 3 RPG-7 roketatar mühimmatı, 5 roket sevk fişeği, 7 elektrikli kapsül, 4 el bombası fünyesi ile silahlara ait çok sayıda mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Gözaltına alınan örgüt mensuplarının yapılan sorguları neticesinde değişik tarihlerde Şırnak il ve ilçelerinde PKK/KCK terör örgütünce gerçekleştirilen, aralarında Cizre'de açılan ateş sonucu polis memuru Ahmet Toprakoğlu'nun şehit olduğu, 1 polis memurunun da yaralandığı olayın da bulunduğu 12 silahlı ve bombalı eylem aydınlatılmıştır. Yakalanan örgüt mensupları çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi.''

Cizre'de 20 Mart'ta düzenlenen izinsiz Nevruz kutlamaları sırasında açılan ateş sonucu polis memurları Ahmet Toprakoğlu ve Cihangir Ata yaralanmış, Toprakoğlu, kaldırıldığı Diyarbakır DÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ndeki müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler