YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"2 polis tabancayla yaralandı"
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek Taksim ve çevresinde yaşanan olayları değerlendirdi.
"2 polis tabancayla yaralandı"
16 Haziran 2013 / 15:16 Güncelleme: 16 Haziran 2013 / 15:47

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olaylarda 2 polisin tabancayla vurulmak suretiyle yaralandığına dikkat çekerek, "Bu ortamdan istifade etmek isteyen her türlü mihraklar, maalesef taşın, molotofun ötesinde artık silah da kullanabilecek cüreti göstermişlerdir" dedi. Taksim'de bugün için yeniden toplanma çağrısı yapıldığını da hatırlatan Mutlu, "Taksim'de bu ortamda yapılacak her türlü çağrının huzura katı sağlayıcı nitelikte olmadığını belirtiyorum" ifadelerini kullandı.

Şu anda İstanbul’da huzurlu bir ortamın hakim olduğunu söyleyen Mutlu, “Hiçbir bölgemizde çatışma söz konusu değildir. Bu genel tablonun İstanbulumuz ve ülkemizin huzuru açısından önemli olduğunu biliyoruz. Bu görevin bu şekilde devam ettirilmesi ile ilgili güvenlik güçlerimiz her alanda görevlerini sürdürüyorlar” dedi.

Bugün yapılan üniversite sınavlarını da hatırlatan Mutlu, “Sabah saatlerinden itibaren bütün sınav merkezlerine ulaşabilmeleri için çocukların almış güvenlik tedbirleri sürdürülmektedir. Ulaşım problemi olmaksızın yavrularımız sına yerlerine gitmişler, sınavlar devam etmektedir.Bütün ulaşım vasıtalarımız şu an sorunsuz olarak devam ediyor” diye konuştu.

Vali Mutlu sosyal medyadan saat 16.00’da Taksim’de toplanma çağrıları yapıldığına dikkat çekerek, “Taksim’de bu ortamda yapılacak her türlü çağrının huzura katkı sağlayıcı nitelikte olmadığını, mevcut ortamın stabil ortama gelmesinden sonra demokratik hakları kullanımına devam edileceğini, mevcut şartlarda Taksim'de toplanmaya fırsat vermeyeceğimizi ifade ettim. Bugün Taksim bölgesinde tedbirlerimiz devam ettiriyoruz. Toplanmalara da müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Olaylarda iki emniyet görevlisinin tabancayla yaralandığını hatırlatan Mutlu, “2 emniyet görevlisi bu olaylarda tabanca kullanılmak suretiyle yaralandı. Bir tanesi kasıklarında diğeri de ayağından olmak suretiyle iki kurşun yarası alan personele gerekli müdahaleler yapıldı. Sağlık durumları iyiye gidiyor. Bu tür olaylarda İstanbul’da ilk kez silah kullanılması nedeniyle dikkat çekici olduğun paylaşmıştım. Bu ortamdan istifade etmek isteyen her türlü mihraklar, maalesef taşın, molotofun ötesinde artık silah da kullanabilecek cüreti göstermişlerdir. Bunun devam etmesi riski her zaman vardır. Hem emniyet görevlilerimiz hem halkımız acısından risk oluşturmaktadır. İki yurttaşımız. Birisi dün birisi bu sabah olaylarda yaralanmışlar. Tedavileri hastanede devam etmektedir. Dolayısıyla yatarak tedavi olan 4 hastamız vardır” ifadelerini kullandı.

Vali Mutlu, sosyal medyada insanların öldürüldüğü, TOMA’nın bir eylemciyi ezdiği şeklindeki haberlerin olayları provoke etmeye çalışan kişilerce maksatlı şeklide paylaşıldığını kaydetti.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler