YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. iddianame de mahkemede
2. iddianame de mahkemede
30 Ocak 2010 08:59
Poyrazköy iddianamesinin ardından Amirallere Suikast iddianamesi de tamamlanarak 12. Ağır Ceza’ya gönderildi. 9’u tutuklu 19 sanıklı iddianamenin Poyrazköy davası ile birleştirilmesi istendi..

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile şimdiki Deniz kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e yönelik suikast planı iddianamesi tamamlanarak mahkemeye sunuldu. Tamamı denizci subaylardan oluşan 19 sanıklı iddianame Poyrazköy iddianamesini kabul eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede Poyrazköy davası ile Amirallere suiksat soruşturmasının birleştirilmesi istendi.

9’U TUTUKLU 19 SANIK VAR

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından 9’u tutuklu 19 sanık hakkında hazırlanan iddianame, “Poyrazköy davasıyla fiili ve hukuki bağ bulunduğu için birleştirilmesi talebiyle” İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede aralarında teğmenler Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Burak Düzalan, Tarık Ayabakan’ın da olduğu sanıklar için “Silahlı terör örgütüne üye olma” “örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde bulundurmak”, “ruhsatsız mermi bulundurma”k, “kişiye özel verileri hukuka aykırı şekilde kaydetmek” suçlmamaları yapıldı.

16 EK DELİL KLASÖRÜ VAR

16 klasör delili bulunan Amirallere Suikast soruşturması iddianamesinde sanıklara isnat edilen suç bölümünde “Terör örgütü üyeliği” yazdığı ve iddanamenin içeriğinde “Ergenekon” terör örgütü ile bağlantıların anlatıldığı kaydedildi. Teğmenlerin evinde bulunan suikast notuyla başlayan soruşturmada, suikast grubu ve Poyrazköy grubuyla birlikte ‘Deniz Cuntası’na, derinleştirilen soruşturmayla Ergenekon ve Devrimci Karargah örgütleriyle bağlantılı şüphelilere ulaşıldı.

MERMİ ÇEKİRDEĞİNDEN PLAN ÇIKTI

Teğmen Faruk Akın’ın evinde ele geçen bir mermi çekirdeğinin içinden Metin Ataç ve Eşref Uğur Yiğit’e yönelik suikast planı çıkmıştı. Suikast soruşturmasını başlatan notta “Alb.Tayfun Duman’dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşaya yapılacak operasyonu detay ve tarihlerini Levent Bektaş, Orhan Y. Albay üzerinden iletecek. Size teslim edilen malzemeleri korumaklı bir yerde tutunuz” yazıyordu.

Herşey bir ihbarla başladı

Amirallere suikast soruşturmasını İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, Deniz Kuvvetleri mensubu genç bir subay tarafından gönderilen ihbar e-maili neden oldu. İhbar e-mailinde, bazı Deniz Kuvvetleri mensubu genç teğmenlerin, yüksek rütbeli subayların organizasyonunda uyuşturucu ve fuhuş alemleri düzenledikleri, burada tuzaklarına düşürdükleri subayları batağa çektikleri, PKK ile uyuşturucu ticareti yaptıkları” iddia edilmişti. İhbarn mektubundaki adreslyere yapılan baskınlarda bir mermi çekirdeğinin içinden Amerillare Suikast planları çıkınca soruşturma derinleştirilmişti.

Poyrazköy’le ortak sanık

Savcı Süleyman Pehlivan, Amirallere Suikast davasının Poyrazköy davasıyla birleştirilmesini talep ederken, her iki soruşturmada da adı geçen zanlıları tek tek sıraladığı öğrenildi. Poyrazköy cephaneliği iddianamesinde sanık olarak yer alan emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş ve Deniz Kurmay Albay Tayfun Duman’a, “amirallere suikast” iddianamesinde de suçlamalar yöneltildiği öğrenildi. Ancak Bektaş ve Duman’ın Poyrazköy iddianamede sanık olarak yer aldığı “amirallere suikast” iddianamesinde sanık olarak yer almadıkları kaydedildi.

Cuntaya 4 ayrı soruşturma

Poyrazköy iddianemesinde “Deniz Kuvvetleri içinde yapılanmış Ergenekon bağlantılı yasadışı oluşum” olarak tarif edilen Deniz Cuntası için 4 ayrı iddianame hazırlanıyor. İlk iddianame olan Poyrazköy, İstanbul 12. Ağır ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İkinci olarak Amirallere Suikast iddianamesi tamamlanarak mahkemeye gönderildi. Deniz Cuntası için Kafes Eylem Planı ile igili iddianamenin hazırlığının ise sürdüğü öğrenildi. Deniz kurmay Albay Dursun Çiçek imzalı İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile ilgili soruşturma da sürüyor. Poyrazköy, Amirallere Suikast ve Kafes davalarının İstanbul Adliyesi’nde, Deniz Kuvvetleri Mensubu Dursun Çiçek tarafından hazırlanan İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile ilgili iddianamenin ise Silivri’deki Ergenekon Mahkemesi’nde görüleceği öğrenildi. 

Zanlı Tatar intihar etti Oramiral cenazesine katıldı

Amirallere suikast soruşturması kapsamında hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıkan Yarbay Ali Tatar intihar etmişti. Suikast yapılacak amirallerden Eşref Uğur Yiğit, Tatar’ın Kocatepe’deki cenaze törenine katılmıştı.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler