YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2.el otomobilde 'devir' çilesi
2.el otomobilde 'devir' çilesi
05 Mayıs 2010 12:05
İkinci el araç almak isteyenler hayallerini bir süre daha ertelemek zorunda kaldı. Devir işlemleri için notere giden alıcılar 'sistem yok' cevabını alınca kaporalarını alarak araba almaktan vazgeçti.

İkinci el araç alım satımında devir işlemlerinin noter yerine emniyet müdürlüğüne devredilmesinden vazgeçilmesi ve noterlerin tek bir sistem üzerinden satış yapacak olması sistem çalışmayınca araç alım satımını durdurdu.

Otomobil alan müşteriler satış işlemleri için gittiği noterden "sistem yok" cevabı alarak günlerce bekleyince çareyi verdiği kaporayı alarak otomobil hayalini ertelemekte buldu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuyla ilgili yasa teklifinin görüşmeleri sırasında kabul edilen önergelerle noterlerin ikinci el araç alım satımında bundan böyle tek yetkili olarak kalmasına imkan sağlanmasının ardından, noterler araç alım satım işlemleri için tek bir sistem kullanmaya başladı. Tüm Türkiye'de uygulamaya geçilen sistem sağlıklı çalışmadığı için 2. el araç alan vatandaşlar işlemlerini yaptıramayınca çareyi otomobil almaktan vazgeçmekte buldu. Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren Otokent esnafı, devletin 2. el piyasasına darbe vurduğunu iddia ederek; "2. el çok ciddi bir sektör. Bu sektörün teşvik edilmesini beklerken darbe üstüne darbe yiyoruz. Sıfır araç alım satımını destekleyen politika üretilirken, 2. el piyasası göz ardı ediliyor. Noterlerin alım satımda tek yetkili olmasının ardından uygulamaya giren sistemin çalışmaması nedeniyle günlerdir araç satamıyoruz. Satışın gerçekleşmesi için her şey hazırken, 'sistem yok' diyerek geri gönderiyorlar ve biz bunu vatandaşa anlatamıyoruz" dedi.

Sorunun çözümü için 2. el araç alım satımında tek yetkinin emniyet müdürlüğünde olması gerektiğini belirten Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Akın; şöyle konuştu: "AB uyum yasaları kapsamında 2. el araç alım satımında yetkili emniyet müdürlüğü olacaktı. Ancak noterler baskı yaparak buna engel oldu. Biz tek yetkinin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nde olmasını bekliyorduk bu sayede işlemler daha hızlı yapılacak, dolandırıcılık olmayacaktı. Birde ne olduğunu anlamadığımız bir sistem getirdiler ve günlerdir burada satış yapılamıyor. Zaten zor olan hayat şartları bizler için iyice zorlaştı."

Üç gün önce alma konusunda anlaştığı aracın işlemlerini yaptıramadığı için almaktan vazgeçen bir vatandaş ise; "Üç gündür uğraşıyoruz 'sistem yok' diyor geri gönderiyorlar. Alıcı burada satıcı burada. Vazgeçtim otomobil almaktan" dedi. Satışı gerçekleştiremeyen esnaf vatandaşın parasını geri vererek, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığı konusunda ikna etmeye çalıştı. Araç devirlerinin noter yerine emniyet müdürlüğüne devrine ilişkin yasa 2007 yılında çıkarılmış ama noterlerden gelen tepki üzerine yasanın yürürlük tarihi 31 Aralık 2009 tarihine kadar uzatılmıştı. Yeni düzenlemeye göre, noterler aracın yeni sahibi adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek. Bir ayın sonunda asıl belge verilecek. Tescil belgesini bir ay içerisinde almayanlar 130 lira ceza ödeyecek.
AA

her işleri böyle
 // mehmet gurpınar
sanki dikta rejimi ol deyince olmuyor işte...daha alt yapısı hazırlanmadan hayata geçirilen uygulama bu kadar oluyor...
09 Mayıs 2010 14:02
Noterler Birliği-Noterler
 // Murat Tutgin
Noterler birliğini aradığımızda "sorun yok,satış yapılabilir,sistemler çalışıyor" diyor, notere gittiğinizde kapıdan çeviriyor,sistem dondu,işlem yapılmıyor diyor. Allah aşkına bunlar ne diyor?...
07 Mayıs 2010 11:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler