YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 belediye başkanı tutuklandı
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe tutuklandı...
2 belediye başkanı tutuklandı
11 Haziran 2010 / 07:37 Güncelleme: 11 Haziran 2010 / 07:48

Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'daki bazı belediyelerin temizlik ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan aralarında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe'nin de bulunduğu 14 zanlı tutuklandı.

A.Y'nin sahibi olduğu Antalya merkezli temizlik şirketinin girdiği bazı belediye temizlik ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda dört gün önce gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 49 zanlıdan 13'ü savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 36'sı tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

''İhaleye fesat karıştırmak'' ve ''rüşvet almak'' suçlamasıyla mahkemeye çıkan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, Buca Belediye Başkan Vekili Hüsnü K, eski Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Ali Fuat U, eski Çolaklı Belediye Başkan Yardımcısı Bahri B, Çolaklı Belediyesi Hesap İşleri Müdürü Hasan Tahsin M, Manavgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ahmet A, Ankara Altındağ Belediyesi Hesap İşleri Müdürü Ali Ş ile şirket çalışanı ve ihalelere aracılık yaptığı iddia edilen Mustafa Can D, Naim Ş, Mustafa Kemal A, Fatih Hami K, Tarık Y ve Dursun Ahmet Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 22 kişinin ise sorgusu sürüyor.

Belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 14 zanlının cezaevine gönderilmek üzere adliyeden çıkışı sırasında, adliye önünde bekleyen aileleri ve bazı vatandaşlar alkışlarla belediye başkanlarına destek verdi.
Bu arada, CHP Antalya İl Başkanı Özer Ülken de akşam saatlerinde adliye önünde bir süre bekledi.
Ülken, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, CHP'nin temiz toplumdan yana olduğunu belirtti.

Temiz toplumun yaratılmasıyla ilgili partili ya da partisiz her kim olursa olsun CHP'nin suç işlemiş, suça karışmış hiç kimsenin arkasında ve yanında olmayacağını ifade eden Ülker, ''Bu süreçte, arkadaşlarımızın hukuk karşısında yanlış, değişik, farklı siyasi hedeflere çekilmemesi noktasında hassasiyetle örgüt olarak konuyu takip ediyoruz'' dedi.

Muratpaşa Belediyesinin bazı yöneticilerinin avukatı olduğu öğrenilen Murat Bulat da ''Antalya Adliyesi gibi Türkiye'nin bir milyon nüfuslu bir ilinde bir değil birden fazla belediyeyi ve yüzbinlerce insanı ilgilendiren ve kamuoyunun bu kadar ilgi duyduğu bir davada, bir tane nöbetçi yargıcımızın, üstelik bugün çalışmış bir yargıcımızın çok kapsamlı, onlarca sayıyla ifade edilebilecek tutukluluk istemiyle karşı karşıya bırakılması çok da iç açıcı bir durum değil'' diye konuştu. (A.A.)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler