YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1977 katliamı için araştırma istendi!
1977 katliamı için araştırma istendi!
02 Mayıs 2012 16:42
CHP, 1 Mayıs 1977 katliamının bağlantılarının bulunması için Meclis Araştırması açılmasını istedi...

CHP, 1 Mayıs 1977 katliamının bağlantılarının bulunması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ve arkadaşlarınca TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, 1 Mayıs'ın ilk kez 1976 yılında, olumsuz bir olay yaşanmaksızın Taksim Meydanı'nda coşkuyla kutlandığı kaydedildi.

Bir yıl sonra, 1 Mayıs 1977'deki eyleme ise kan ve gözyaşının düştüğü, ülkenin katliama tanık olduğu ifade edilen önergede, şöyle denildi:

''Olay sonrası katliam, başlangıçta sol içi çatışma olarak gösterilse de kısa zaman içinde olayın planlı, örgütlü organizasyon olduğu anlaşılmıştır. Menfur olayın sorumluları maalesef bulunamamış, katliam aydınlatılmak istenmemiştir. Kanlı 1 Mayıs Türkiye için dönüm noktası olmuş, o tarihten sonra ülke çapında şiddet ve terör eylemleri artarak devam etmiş, çatışma ve ölümlerin önü alınamamıştır. Bu yönüyle açıktır ki 1 Mayıs 1977 katliamı, 12 Eylül darbesine zemin hazırlayan temel olayların, provokasyonların başında gelmektedir.

Ülkemiz için yazılan karanlık senaryoların hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan 1 Mayıs 1977 katliamının yurtiçindeki ve yurtdışındaki bağlantılarının tespiti ve aydınlatılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler