YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"1977 faillerinden hesap sorulmalı"
İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalrında konuşan DİSK Başkanı Erol Ekici işçi sınııfna seslendi, "Çetin bir kavga bizleri bekliyor" dedi... Ekici, 1977 1 Mayıs'ında ölen emekçileri de unutmadı, ''1 Mayıs 1977 failler bulunmalı ve hak ettikleri hesap sorulmalıdır
"1977 faillerinden hesap sorulmalı"
01 Mayıs 2012 / 16:56 Güncelleme: 01 Mayıs 2012 / 17:04

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, ''Buradan örgütlü, örgütsüz tüm işçi sınıfına sesleniyorum, çetin bir kavga bizleri bekliyor. Onlardan, ne özür dileyeceğiz, ne de demokrasi dileneceğiz. Onlar hiç bir zaman emek ve halktan yana olmayacak. Onlar yıkacak, biz yeniden yapacağız. Onlar engelleyecek, biz engelleri aşacağız, onlar baskı uygulayacak biz yılmadan direneceğiz'' dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin öncülüğünde Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, bugün bütün dünyada 1 Mayıs alanlarını dolduran yüz binleri DİSK adına selamlayarak konuşmasına başlayan Ekici, kürsüden sadece devrimci işçilerin yürekleriyle değil, zalimlerin zulümlerine boyun eğmeyenlerin, mücadelede inancın ve kararlılığın sembolü olmuş yoksul ve emekçi halkların mutluluğu için canlarını dişlerine takarak mücadele edenlerin bayraklaşmış yürekleriyle seslendiğini ifade etti.

Ekici, farklı olan, farklı düşünene yaşam hakkının tanınmadığını, ırkçılık ve ayrımcılığın arttığını, kardeşlik bağlarının zayıflatıldığını iddia ederek, dil, inanç ve köken gibi ayrımlarla halkın birbirine düşman edilmek istendiğini kaydetti.

Kentsel dönüşüm adı altında, yoksul gecekondu halkının, barınma hakkının elinden alındığını belirten Ekici, ''Ne sermayenin, ne Emperyalistlerin, ne de hükümetin halka karşı saldırıları bitmiyor. Hatta bu rollerini öylesine benimsemişler ki Orta Doğu da taşeronluğunu üstlenmek için başta Suriye olmak üzere, komşularımızla emperyalizmin çıkarları için savaşa girmekten çekinmiyorlar. Bu Osmanlı hayranları, bu işbirlikçiler, bu sömürücüler, zorbalar, bu taşeron Cumhuriyetçileri Neoliberal rüzgarların esintisiyle kasalarını şişirip, Selçuklu politikalarıyla da Orta Doğu sultanlığına soyunuyorlar'' diye konuştu.

''Zalimin zulmüne boyun eğmedi''

DİSK Genel Başkanı Ekici, ülkede yoksulluğu derinleştiren, işsizliği ve güvencesizliği yaygınlaştıran, yeni sömürü politikalarını uygulamak için baskıları artıran ve Orta Doğu'da emperyalistlerin taşeronu olmak için ülkeyi ateşe sürüklemekten çekinmeyenlerin, kurmak istedikleri taşeron cumhuriyetini sessizce kabullenmelerini veya reva gördükleri baskı, şiddet ve yok etme politikalarına maruz kalmalarını istediğini savundu.

''Ne bizden öncekiler, mücadele bayraklarını devraldıklarımız ne de bugün 1 Mayıs alanlarını dolduran milyonlar zalimin zulmüne boyun eğmiştir'' diyen Ekici, geçmiştekilerden aldıkları mücadele azmiyle bugünün muktedirlerine karşı en gür sesleriyle ''Varız, var olacağız, haklıyız ve kazanacağız'' diye seslendiklerini söyledi.

Bugünün egemenlerinin, Orta Doğu'da savaşı, Kürt sorununda çözümsüzlüğü, çalışma hayatında iş cinayetlerini, farklı olana karşı asimilasyonları, yaşanılan doğal çevreyi de sermayeye sunduğunu ifade eden Ekici, şöyle konuştu:

''Biz de onlara diyoruz ki insanca bir yaşam ve düzen için emperyalist isyan politikalarına 'hayır'. 35 yıl önce bu meydanda, onlarca insanımız katledildi. Katledilen arkadaşlarımızın katillerinin bulunmasını hep talep ettik, davanın peşini bırakmadık ama bugüne kadar ne olayın failleri bulundu, ne azmettirenler ne de tertipçiler yargılandı. Bugün, burada bir kez daha tekrar ediyoruz, bu ülkede katillerin, hırsızların, ülkesini soyanların yakasına yapışılmadıkça bu ülkede katliamcılardan hesap sorulmadıkça, bu ülkede gerçek bir demokrasi boy vermedikçe acımız dinmeyecek.

1 Mayıs 1977'nin failleri bulunmalı ve hak ettikleri hesap sorulmalıdır. Bu hesabı bugünün iktidar sahiplerinin soramayacağını da biliyoruz. Bunun gerçek hesaplaşmasını eşit, özgür, bağımsız ve kardeşçe bir Türkiye kurma mücadelesine sömürü düzeni ile hesaplaşan emekçiler yapacaktır. Buradan örgütlü, örgütsüz tüm işçi sınıfına sesleniyorum. Çetin bir kavga bizleri bekliyor. Onlardan ne özür dileyeceğiz ne de demokrasi dileneceğiz. Onlar hiç bir zaman emek ve halktan yana olmayacak. Onlar yıkacak, biz yeniden yapacağız. Onlar engelleyecek, biz engelleri aşacağız, onlar baskı uygulayacak biz yılmadan direneceğiz ama bütün bunları kimse tek başına kazanamayacak. Tüm işçi, emekçi, kamu çalışanlarını, işsiz, emeklileri, kadın, yoksulları, gençleri, devrimci ve demokratları, gelecek güzel günler için mücadeleye davet ediyoruz.'' (AA)

Maaşlar!
 // Harun
Bir Cumhurbaşkanı 33.500 TL alacak, milletvekilinin 3 tane danışmanı olabilecek ve herbiri 5.400 TL maaş alacak yani sadece bu üçünün 16.200 TL aylık maliyeti olacak, sonra işçiye memura gelince "yok ki" denilecek. Hükümetin suyu ısındı! Bundan ötesi çok zor. Bu mantık patron zihniyeti ve bunun iflah olacağı da yok. Zaten bu mantık değil mi aslında darbeleri yaptırtan, insanları soyan, kullanan, sonra da bir çöp gibi kenara atan! Kaçabileceğinizi mi düşünüyo...
01 Mayıs 2012 17:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler