YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
197 gün kim sakladı?
Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı C.G. teslim oldu ancak karanlık noktalar aydınlanmadı
197 gün kim sakladı?
19 Eylül 2009 / 07:30 Güncelleme: 19 Eylül 2009 / 07:43

Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı C.G. teslim oldu ancak karanlık noktalar aydınlanmadı. C.G.'nin 197 gün boyunca polisin sıkı takibinden nasıl kaçtığı hâlâ muamma.

İstanbul Valisi Muammer Güler, bu durumun C.G.'nin yardım aldığının göstergesi olduğuna dikkat çekti: "C.G.'nin polise herhangi bir iz, takip edecek bir imkan bırakmadan saklanmış olması, önemli bir yardım aldığına karine teşkil ediyor." C.G.'nin saklanması ve kaçmasının ötesinde işlediği bir suç olduğunu, öncelikle o suçla ilgili varsa diğer delillerin araştırılacağını aktaran Güler, kaçmasına ve saklanmasına yardımcı olanlarla ilgili ayrı bir soruşturma başlatılacağını vurguladı. Katil zanlısının teslim olma süreciyle ilgili ise şunları söyledi: "C.G., kendi isteğiyle teslim olmadı. Teslim olmaya zorlandı. Yakalanmasında herhangi bir pazarlık asla söz konusu değil. Teknolojik olarak takibinin yapılamayacağı bir ortamda saklanmış. Yardım edenleri araştırıyoruz."

Vali Güler, restorasyonu tamamlanan Ayasofya Müzesi padişah türbelerinin açılış töreninin ardından basın mensuplarının Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili sorularını cevapladı. Cinayetin firari şüphelisinin yakalanıp çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığını hatırlatan Güler, bundan sonraki aşamaların adlî konular olduğunu belirtti. C.G.'nin dışarıda bulunduğu sürede nerede, nasıl saklandığı ve yurtdışına çıkıp çıkmadığı konusunda spekülasyon yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındı. Basına yansıyan kısmından anlıyoruz. Nereye götürüldüğü ve nasıl barındırıldığı ile ilgili araştırma yapılacak. Ancak bu kadar, 197 gün boyunca polisin takibine takılmamış olması, yakalanamaması, bir yerde gizlenmiş olması kendisine önemli bir yardımın yapıldığını göstermektedir ve bu, bir suç teşkil eder. Bunu kim yapmıştır? Bunlarla ilgili çalışmayı sürdürüyoruz." Katil zanlısına yardım etmenin suç olduğunu hatırlatan Vali, yardım yapanların Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 282. ve 283. maddelerine göre ceza alacağını bildirdi. TCK'nın söz konusu maddelerinde, "Suç işleyen bir kişiye araştırma, yakalanma, tutuklanma veya hükmün infazından kurtulması için imkân sağlayan kimse, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmü yer alıyor.

Zanlının teknolojik olarak takibinin yapılamayacağı bir ortamda saklandığına işaret eden Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii bu, psikolojik olarak da kolay değil. Böyle bir olayı saklamak da kolay değil. Hem saklanan açısından hem de saklayan açısından kolay değil. Mutlaka polisin takibine düşeceği kaçınılmazdı. Ailesine teslime zorlanma konusunda gerekli hukuki ve manevi sorumlulukların anlatılarak sürekli takip yapılarak, kanunun polise verdiği ve mahkeme kararı ile alınan her türlü teknik, fiziki ve diğer takipler yapılarak teslim edilmesi sağlanmıştır."

Güler, gazetecilerin sorusu üzerine gelen ihbarların C.G.'nin ailesinin yanıltmaları olabileceğini söyledi. Zanlının yurtdışına çıktığına ilişkin bir bulgunun asla olmadığını, böyle bir durumda zanlının hemen yakalanacağını da kaydetti.

C.G.'ye de Silivri Cezaevi yolu göründü

Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı C.G. önceki akşam tutuklanarak Maltepe Çocuk Cezaevi'ne konuldu. 29 Ekim'de 18 yaşına girecek olan zanlının bir ay sonra Ergenekon zanlılarının da kaldığı Silivri Cezaevi'ne nakledileceği öğrenildi. C.G., Maltepe Cezaevi'nde ilk olarak müşahede odasına alındı. Daha sonra tek kişilik bir hücreye yerleştirildi. Katil zanlısı, herhangi bir disiplin suçu işlemezse ailesi ve diğer mahkumlarla görüşebilecek. Bu arada C.G.'nin tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi'nde mahkumlar tarafından üç ayrı noktada yangın çıkarıldığı ileri sürüldü. Söz konusu yangınların katil zanlısının nakli ile ilgili olabileceği belirtiliyor. Yetkililer, hapishanede sadece bir noktada yangın çıktığını, buna da psikolojik sorunu bulunan bir mahkumun sebep olduğunu savundu. Olayın ardından Maltepe Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri cezaevine gelerek yangını söndürdü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler