YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1960 darbesi olmasaydı farklı olurdu!
1960 darbesi olmasaydı farklı olurdu!
08 Haziran 2012 07:51
'60 darbesi olmasaydı Türkiye bugün çok farklı bir yerde olurdu' diyen Demirel, 12 Mart darbesini solcuların yaptığını öne sürdü. TBMM Komisyon üyeleriyle görüşen Demirel, 28 Şubat'ı ise savundu

TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeleri, siyasi hayatında 2 darbe ve 2 muhtıra gören 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaklaşık 4 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Siyasetin bugün geçmişe göre daha güçlü bir konumda olduğunu vurgulayan Demirel, 1960 Darbesi’nin Türkiye ’yi ‘çok farklı bir yere götürdüğünü söyledi. Solculara yönelik baskıların kurulduğu 12 Mart 1971 muhtırasını ‘solcuların yaptığını’ öne süren Demirel, 28 Şubat döneminde alınan Milli Güvenlik Kurulu kararlarının da ‘tamamen yasal’ olduğunu savundu.
Komisyon üyeleri dün öğlen saatlerinde Demirel’in Güniz Sokak’taki evinde gitti. Heyette Komisyon Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Nimet Baş’la birlikte iktidar ve muhalefet partilerinden Yaşar Karayel, İdris Şahin, Mehmet Şeker, Ahmet Toptaş, Selçuk Özdağ, Süleyman Çelebi, Enver Yılmaz, Cengiz Yavilioğlu ve İdris Bal yer aldı.

‘Konu, komplike ve karışık’

Demirel, komisyonun 11 üyesini toplantının yapıldığı çalışma odasının girişinde karşıladı. Toplantı öncesi gazetecilerin görüntü aldığı sırada açıklama yapan Demirel, darbelerle ilgili kendisinin de görüşlerine başvurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Çalışmalarınıza yardımcı olmak için elimden gelen gayreti göstereceğimden emin olun” diyen Demirel, konunun “fevkalade komplike ve karışık, asgari 50 yıla yayılmış” olduğunu belirterek, “Allah size kolaylık versin. Zor bir işle görevlendirildiniz. TBMM’nin şanına layık çalışma yapacağınızdan eminim” değerlendirmesini yaptı

Komisyon üyeleri Demirel’e yaklaşık 4 saat boyunca çeşitli sorular yöneltti. Görüşmenin sona ermesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı AKP ’li Nimet Baş, darbelerin, dönemlerinde değerlendirilmesi gerektiğini, bugünkü koşulların geçmişte olmadığını ifade ettiğini aktarırken, “Sayın Demirel, demokrasiye sahip çıkmak konusunun bugünkü kadar güçlü olmadığını, siyasilerin güçlü olmadığını söyledi” dedi. Baş, Demirel’in, 1960 İhtilali ile ilgili “Olmasaydı Türkiye bugün çok farklı bir yerde olurdu” şeklinde konuştuğunu aktardı.

Gezmiş sorusuna yanıt yok

Süleyman Demirel, “Deniz Gezmişlerin idamının Mendereslerin idamına karşılık mı olduğu” yönündeki soruyu ise yanıtlamadı.

Demirel, 12 Mart dönemine ilişkin ise ilginç bir değerlendirme yaptı. Demirel’in, Deniz Gezmişlerin asıldığı 12 Mart 1971 Muhtırası sürecinin solcuların işi olduğunu söylediği belirtilirken, bu değerlendirme komisyonun CHP’li üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. CHP ’li Toptaş, “Solcular yaptıysa binlerce solcu neden işkencelerden geçirildi” diye sordu. Bunun üzerine Demirel, döneme ilişkin gazeteci-yazar Hasan Cemal’in ilişkin kitabını örnek göstermekle yetindi.

Erbakan 28 Şubat’ı uyguladı

Demirel, 1997 yılında Refah-Yol Hükümeti’ne yönelik Milli Güvenlik Kurulu kararlarını kapsayan 28 Şubat sürecini ise savundu. 28 Şubat’ın ‘yasal sınırlar içinde’ yapıldığını dile getiren Demirel’in “Yasal bir eylemdir; ben de yasalara bağlı kalmışımdır” dediği aktarıldı. 28 Şubat’ta gelinen noktanın iyi hatırlanması gerektiğini vurgulayan Demirel, ‘irticanın yükseldiği, Türkiye’nin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, tarikatların hızla ortaya çıktığı, Kudüs Gecesi gibi gecelerin düzenlendiği, Türkiye ’nin İslam cumhuriyetine dönüştüğü kaygılarının arttığı’ bir süreçten geçildiğini anlattı

Demirel bu dönemde alınan kararlardan ‘hiç kimse rahatsız olmadığını’ da savundu. 28 Şubat kararlarının, Anayasal bir organ olan, hükümetin de temsil edildiği Milli Güvenlik Kurulu ’nda alındığına dikkat çeken Demirel, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın kararları uygulamak için hemen harekete geçtiğini de ifade etti. Demirel, Erbakan’ın kendisine gönderdiği ve 28 Şubat kararlarının hükümet olarak uygulamaya geçirmek için çalışmalar yürüttüklerinin anlatıldığı bir belgeyi de üyelere gösterdi.
Demirel, üyelere yaptığı açıklamada bir özeleştiri de verdi. Demirel’in, askerlerin yönetime el koyduğu dönemlerde iktidarın iktidar, muhalefetin muhalefet sorumluluğuyla davranmadığının altını çizdiği aktarılırken, “İyi bir yönetim sürecinin iyi olması gerekli” dediği kaydedildi. Darbeler döneminde “Şapkasını aldı gitti” eleştirilerine de gönderme yapan Demirel’in, demokrasinin tekrar rayına oturması ve seçim sürecine geçilebilmesi için birçok şeye göz yumduğunu söyledi belirtildi.

‘Darbelerde dış müdahale yok’

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel, komisyon üyeleriyle yaptığı görüşmede bir soru üzerine, darbelerde ‘dış etki’nin olmadığı görüşünü savundu. CHP’li Ahmet Toptaş, “Darbelerin içerisinde bir ABD etkisi var mıdır?” sorusuna “Kesinlikle ABD etkisi yok” yanıtını veren Demirel, darbelerde etkili olduğu iddia edilen kontrgerillanın varlığını da kabul etmeyerek, “Yok böyle bir şey, araştırma gereğini de duymadım; araştıracaklar da başkalarıdır” dedi.

‘Diğer devlet ordu’

Demirel’in ‘derin devlet’ yapılanmasına ilişkin soruya ise “Türkiye’de bir tane devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Onun dışında başka bir devlet arıyorsanız bu Ordu’dur” karşılığını verdiği belirtildi.  (RADİKAL)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler