YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
196 kişi gözaltında
Bu sene olaylı başlayan Nevruz Kutlamları olaylı bir şekilde devam ediyor. Bu kez adres yine İstanbul'du. İstanbul'daki izinsiz nevruz kutlamalarında tam 105 kişi gözaltına alındı... Yani bayram zindana döndü!
196 kişi gözaltında
20 Mart 2012 / 18:03 Güncelleme: 20 Mart 2012 / 18:51

İstanbul'da izinsiz nevruz kutlamalarına katıldıkları gerekçesiyle 105 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulduğu öğrenildi.

İstanbul'da önceki gün yapılan izinsiz nevruz kutlamaları ve meydana gelen olaylara ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğünce 105 kişinin gözaltına alındığı ve bu kişilerin Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde tutulduğu belirtildi.

Söz konusu izinsiz gösteriyle ilgili özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce açılan soruşturma kapsamında şüphelilerin, ''terör örgütünün emriyle örgütün faaliyetlerine katılmak'' ve ''kamu düzenini bozmak ve kamu malına zarar vermek'' gerekçeleriyle yarından itibaren Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Soruşturma kapsamında özel yetkili 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtilirken, savcılardan Hüseyin Ayar'ın Fatih ve Başakşehir, İsmail Göktürk'ün Sultangazi ve Mehmet Berk'in de Zeytinburnu'ndaki olaylara ilişkin gözaltına alınan şüphelilerin ifadesini alacağı kaydedildi.

ERZURUM

Erzurum'un Tekman ilçesi, Iğdır ve Ağrı'nın Patnos ilçesinde izinsiz Nevruz kutlaması yapmak isteyen 56 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Tekman ilçesindeki Banka Caddesi ve Köprü Kavşağı'nda izinsiz Nevruz kutlaması yapmak isteyen gruplara emniyet güçleri dağılmaları uyarısında bulundu. Gruptakilerin taşla saldırması üzerine polis biber gazi ve tazyikli suyla müdahale etti. Banka Caddesi'ndeki grup bir banka şubesi ile Tekman Belediyesi ve bazı iş yerlerinin camlarını kırdı.

Yaralanan 5 kişi Tekman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Iğdır

Iğdır'da, BDP tarafından düzenlenen izinsiz Nevruz kutlamalarında 20 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürü Selçuk Kızılay ile basın toplantısı düzenleyen Iğdır Valisi Amir Çiçek, Nevruz Bayramı'nın, hiç kimsenin kendisini farklı hissedeceği bir bayram olmadığını belirterek, ''Nevruz, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın, baharın getirdiği o mutluluğu duyan, hisseden herkesin bayramıdır. Yani birliğin beraberliğin sevinçlerin olduğu bir bayramdır'' dedi.

Kentte Nevruz kutlaması yapmak isteyenlere, 21 mart günü izin verildiğini ifade eden Çiçek, buna rağmen illegal kutlama yapmak isteyenleri de emniyet görevlilerinin ikaz ettiğini belirtti.

Vali Çiçek, izinsiz kutlamalara yaklaşık 200 vatandaşın katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Emniyet güçleri kamu düzenini bozanlara yönelik yetkilerini kullandı. Polisimize taş atan çocuklara ve gencimize her zaman sevgiyle yaklaşıyoruz. Bugün Iğdır'ımızda farklı bir nevruz kutlamaya çalışanlara müsaade edilmedi. Bu işi başlatan ve organize edenlerin de aralarında bulunduğu kişilerden gözaltına alınanlar oldu. Şu ana kadar 20 kişi gözaltına alındı, ancak bu sayı değişiyor.''


-Patnos-

Ağrı'nın Patnos ilçesinde, izinsiz Nevruz kutlaması yapmak isteyen gruba emniyet güçleri dağılmaları uyarısında bulundu. Polisin uyarısını dikkate almayan gruba Menderes Caddesi'nde biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Olayla ilgili 15 kişi gözaltına alındı. Göstericilerin bazı iş yerlerinin camlarını, trafik lambalarını ve MOBESE kameralarını kırdıkları görüldü.(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler