YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 yıldır bu anı bekliyorlar...
19 yıldır bu anı bekliyorlar...
05 Kasım 2009 12:25
Tam 19 yıldır hiçbir Cumhurbaşkanı o şehri hatırlamadı, kimse oraya gitmeyi düşünmedi. İlk kez Gül bugün oraya gidecek!

19 yıl aradan sonra ilk kez bir Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bugün Tunceli'ye gitti!.. Tunceli'ye giden son cumhurbaşkanı Turgut Özal'dı!

Cumhurbaşkanı güvenlik gerekçesiyle valiliğe 2 araçla geldi. Araçtan indi, sırasıyla vali, garnizon komutanı ve DTP'li belediye başkanı Edibe Gül'le selamlaştı.

Askere de selam verdi ve valiliğe girmesi beklenirken halkın arasına daldı. Tunceli'de yağmura rağmen yoğun bir kalabalık var. Herkes isteklerini Gül'e aktardı. Herkes öncelikli olarak iş istiyor.

Tunceli terörden en çok şehirden etkilenen şehirlerin başında geliyor. Gül 'Demokratik açılım' çerçevesinde Tunceli'yi ziyaret etti.

‘ANA' UÇAĞI İLE ELAZIĞ'A, HELİKOPTERLE TUNCELİ'YE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Ana' isimli uçağı ile saat 09.25'te Ankara'dan Elazığ'a hareket etti. Gül'ü Elazığ'dan helikopterle Tunceli'ye geçecekti. Ancak hava şartları nedeniyle helikopter yerine kara yolu seçildi.

Gezi öncesi güvenlik birimleri alarma geçti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaret saati yaklaşırken Tunceli'deki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

GÜL İÇİN GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyarette kullanacağı güzergah üzerinde bulunan Mameki Köprüsü altında Munzur çayında bomba araması yapıldı.

Elazığ Emniyet müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği’ne bağlı su altı dalgıçları sabahın erken saatlerinde, ellerinde bomba arama detektörleri ile önce Mameki Köprüsü'nün altını aradı. Daha sonra Munzur Çayı'nın derinliklerine kadar inerek bomba ve patlayıcı araması yaptı.

Yağmur nedeniyle bulanık olan ve su seviyesi yükselen Munzur Çayı'nda, zor koşullar altında çalışmalarını sürdüren dalgıçların bomba arama çalışması yaklaşık 1 saat sürdü.

SOKAKLAR TRAFİĞE KAPALI

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Tunceli Belediyesi'ne yapacağı ziyaret öncesi kent merkezi ve belediye yakınlarında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Gül'ün geçeciği güzergahlara polis yerleştirilirken, belediyeye açılan cadde ve sokaklar bariyerlerle trafiğe kapatıldı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler