YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 yıl boyunca devlet töreni düzenlenmedi
Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu Ve Hasan Polatkan…3 demokrasi şehidini bir avuç insan hatırladı.
19 yıl boyunca devlet töreni düzenlenmedi
18 Eylül 2009 / 11:41 Güncelleme: 18 Eylül 2009 / 11:56

Demokrasi şehitlerine büyük vefasızlık.... Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 27 Mayıs darbesi sonrası idam edilmişti Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu Ve Hasan Polatkan… Dün 3 demokrasi şehidinin ölümünün 48. yıldönümüydü. Bir avuç insandan başka hatırlayanları olmadı.

Adnan menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu. Üçü de 1960 darbesinden sonra idam edildi. İsimleri tarihe demokrasi şehidi olarak geçti.

Dün 3 demokrasi şehidinin 48. ölüm yıldönümüydü. İstanbul Vatan Caddesi'ndeki anıtmezar'a çoğu aileleri olmak üzere sadece bir avuç insan geldi. Her fırsatta Adnan menderes'in mirasını üstlenmeye çalışan siyasilerin hiçbiri şehitleri hatırlamadı.

Vefasızlık sadece siyasilerde değildi. Türkiye cumhuriyeti de yok yere idam edilen 3 isme resmi tören yapacak kadar değer vermiyordu.

Menderes, Polatkan ve Zorlu'nun itibarları 11 nisan 1990'da Türkiye büyük millet meclisi tarafından iade edilmişti. İmralı’dan alınan naaşlar, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal ve onbinlerce vatandaşın katıldığı bir törenle 17 Eylül 1990 tarihinde vatan caddesi üzerinde yapılan anıtmezar'a taşındı. Ancak aradan geçen 19 yıl boyunca anıtmezar'da hiç devlet töreni düzenlenmedi.

Devlet töreni isteği ilk olarak 2002 yılında Fatin Rüştü Zorlu'nun kızı sevin zorlu tarafından gündeme getirildi. Ancak o tarihten bu yana değişen bir şey olmadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler