YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 sanığın yargılandığı davanın 3'üncü duruşması B
19 sanığın yargılandığı davanın 3'üncü duruşması B
11 Şubat 2008 12:04
19 sanığın yargılandığı davanın 3'üncü duruşması B

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 19 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan duruşma,  kameralı sistemle kayıt altına alınacak.


DURUŞMA KAYIT ALTINA ALINACAK
Duruşmada ilk kez bir sivil mahkeme tarafından kameralı kayıt sistemi kullanılacak. Mahkeme heyeti yazılı tutanak yerine duruşmada yaşananları ve sanıkların söylediği her kelimeyi kameraya kaydettirecek. Sistem sivil mahkemede ilk kez kullanılacağı için müdahil avukatlar ve mahkeme heyeti duruşma öncesi prova yapacak.


Duruşmada sesli ve görüntülü kayıt altına alınması için kurulan sistem, basın mensuplarına tanıtıldı. Sabah erken saatlerden itibaren duruşmayı izlemek üzere adliyeye gelen basın mensupları, duruşmanın sesli ve görüntülü kayıt altına alınması için kurulan sistemin tanıtılması amacıyla 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alındılar.


GİZLİ TANIKLAR DA DİNLENEBİLECEK
Sistemin bir başka özelliğinin de gizli tanıkların duruşma salonu dışında başka bir salondan dinlenebilmesine olanak vermesi olduğunu kaydeden Çolakkadı, bu şekilde ifade verecek kişiye tarafların soru sorabileceklerini söyledi. Çalakkadı, gizli ifade veren kişinin tanınmaması için sesinin ve görüntüsünün bir miktar bozularak duruşma salonuna aktarılacağını belirtti. Bu arada, duruşma salonunda mahkeme heyetinin karşısındaki duvara bir ekran yerleştirildiği, tavandan uzatılmak üzere sanıkların bulunduğu alana mikrofon konulduğu, avukatların yer aldığı bölüme ve mahkeme heyeti ile savcının bulunduğu kürsüye de mikrofonlar yerleştirildiği görüldü. Aynı zamanda duruşma salonuna 2 adet hoparlör konulduğu dikkati çekti.


8 MİLLETVEKİLİ İZLİYOR
Duruşmayı takip eden çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu, adliyenin çıkış kapısında bekletiliyor. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı ve Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Lideri Joost Lagendijk de adliyeye geldi. Adliye önünde toplanan AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP Milletvekilleri Bengi Yıldız ve Akın Birdal'ın da aralarında bulunduğu 8 milletvekili ile gazeteci Etyen Mahçupyan, Kürşat Bumin, Ali Bayramoğlu'nun da aralarında bulunduğu Hrant Dink Duyarlılık Grubu üyeleri bir açıklama yaptı.


Bahçekapılı tarafından okunan basın açıklamasında, "Bizi biraraya getiren ana dürtü Hrant Dink'in katledilmesinin vicdanlarımızda açtığı derın yaradır. Sözkonusu davanın tüm arka plan bağlantılarına korkusuzca ulaşılması tüm kişi, organ ve kurumların bu sonucu sağlamak üzere gereken tasarruflarda bulunması vicdani açıdan asgari bir görev olduğunu düşünmekteyiz" denildi. Açıklamanın sonunda "Vicdanının sesini dinleyerek yola çıkan bizlerin esas talebi Hrant için, Türkiye için adalettir" denildi.


SANIKLAR ADLİYEDE
Katil zanlısı O.S. ile birlikte davanın tutuklu sanıkları Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Zeynel Abidin Yavuz, Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Ahmet İskender ve Ersin Yalçın adliyeye getirildi. Davada, 8'i tutuklu 19 sanık yargılanıyor. Bu arada, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve kızı Sara Dink de duruşma için adliyeye geldi. Dink ailesi herhangi bir açıklama yapmadı.


FUAT TURGUT YİNE KONUŞTU!
Tutuklu sanık Yasin Hayal'in avukatı ve Ergenekon soruşturması kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Fuat Turgut yine ilginç açıklamalarda bulundu. Turgut, "Bugün açıklama yapmamaya karar verdim. Yine bir terör örgütü uydurabilirler hakkımızda. Türklüğün kutsal değerlerini kirletip örgüt ismine "börtecine" gibi isimler yakıştırabilirler, ancak duyduğum bir şey varki Koçeryan gibi etnikçi gruplar piyasada kına bırakmamışlar, hatta kına banyosu yapmışlar. Elif Şafak, Orhan pamuk gibi Türklüğe hakaret içerikli kitaplar yazmaya devam ederlerse periyodik olarak Çankaya 'ya kabul edelebileklermiş" dedi.


İDDİANAME
İddianamede Erhan Tuncel'in, "Dink'in öldürülmesine azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca "silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak", "patlayıcı madde imal etmek ve atmak" suçundan 22.5-48 yıl arasında hapis cezası isteniyor.


Yasin Hayal'in de "Dink'i öldürmeye azmettirmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması, ayrıca "silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak", "Orhan Pamuk'u tehdit etmek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından 18-30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. Tetiği çektiği öne sürülen O.S'nin ise " Dink'i öldürmek" suçundan, yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak 18-24 yıl, ayrıca "terör örgütüne üye olmak" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarından da 8,5-18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.  GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler