YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 Mayıs'ın devri tamam
19 Mayıs Spor Bakanlığı'na devredildi
19 Mayıs'ın devri tamam
06 Mayıs 2012 / 11:42 Güncelleme: 06 Mayıs 2012 / 11:33
Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın sorumluluğunun, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredildiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; 14/8/1961 tarihli ve 8/3456 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenlerle ilgili yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldığı belirtildi. Açıklamaya göre; 19 Mayıs 2012 tarihinde kutlanacak Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik ve Spor Bakanlığı sorumluluk ve koordinesinde gerçekleştirilecek.

Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs günü, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıktığı saat olan 07.00'da başlayacak ve saat 24.00'da son bulacak. Gençlik ve Spor Bakanı, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığı ile bildirecek ve bir ildeki törene katılacak. Atatürk anıt veya büstüne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından çelenk konulacak. Çelenk konulduktan sonra İstiklâl Marşı ile Bayrak göndere çekilecek. Kutlama Komitelerince hazırlanan programda yer alan diğer faaliyetler uygulanacak. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmeyecek.

23 NİSAN KUTLAMALARI

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan günü 08.00'de başlayacak ve saat 24.00'te son bulacak. Milli Eğitim Bakanı, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla bildirecek ve bir il törenine katılacak. Atatürk anıt veya büstüne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk konulacak. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilecek. Kutlama komitelerince hazırlanan programda yer alan diğer faaliyetler uygulanacak. Programlarda tören geçişi ve tebrikata yer verilmeyecek.

Kutlama komiteleri il ve ilçelerde ulusal bayram, resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlanması, vali veya görevlendireceği vali yardımcısı veya kaymakam'ın başkanlığında, garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı, emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile mülki idare amirince uygun görülecek diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak.

Programlar il ve ilçelerde yerel yönetimlerin aktif destekleriyle bir şölene dönüştürülerek, halkın çoğunluğunun katılımı sağlanıp, ulusal bayram ve resmi bayramların coşku ile kutlanması gerçekleştirilecek. Kutlama komitelerince hazırlanacak programlar illerde valinin, ilçelerde kaymakamın onayı ile yürürlüğe girecek.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler