YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 Mayıs kutlamaları başladı
19 Mayıs kutlamaları başladı
15 Mayıs 2013 12:55
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve 27 ülkeden 7 bin 800 öğrenci 19 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında Anıtkabir'i ziyaret etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi organize edilen "Gençlik Haftası" ve "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" programı kapsamında 27 ülkeden Türkiye'ye gelen gençler, Bakan Kılıç'ın öncülüğünde Anıtkabir'i ziyaret etti.

Anıtkabir'deki tören Bakan Kılıç ve beraberindeki gençlik heyetinin Aslanlı Yol'dan yürümesiyle başladı. Bakan Kılıç'ın başkanlığındaki kortejde Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, spor federasyonlarının başkanları, yabancı ülkelerden gelen ziyaretçiler yer aldı. Atatürk'ün manevi huzurunda iki dakika saygı duruşunda bulunuldu. Bakan Kılıç, üzerinde "Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç" yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bıraktı. Kılıç ve protokolde yer alanlar, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Kılıç, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"94 yıl önce 19 Mayıs günü Samsun'a çıkarak başlatmış olduğunuz kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesini, derin bir şükran ve minnet duygusuyla anarak huzurunuza geldik. Bizlere olan sarsılmaz güveninizi boşa çıkarmamak, cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın sayılı lider ülkeleri arasında yerimizi almak için, tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet idealiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Güçlü yarınların teminatı gençler olarak, 19 Mayıs'ın bir ulusun şaha kalkmasında, özgürlük ve bağımsızlık ruhunun ateşlenmesinde sahip olduğu eşsiz yerin tam anlamıyla farkındayız. Cumhuriyetimizin ilelebet var olması için bizlere düşen sorumluluğun ve sahip olduğumuz kuvvetin bilincindeyiz. Bu şuurla, dün olduğundan daha fazla çalışacağımızdan ecdadın canları pahasına vatan kıldığı topraklarda ekonomiden sanata, siyasetten bilime, her alanda yüksek bir medeniyet iradesi ortaya koyacağımızdan şüpheniz olmasın. Türk gençliği üzerine düşeni yapmakta dün olduğu gibi bugün de yüksek bir kararlılık ve azme sahiptir."

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile beraberindeki gençlik heyeti daha sonra Anıtkabir'den Anıttepe Spor Kompleksi'ne yürüdü. Mehteran takımının da yer aldığı yürüyüşe bazı vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler