YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 Mayıs coşkusu
19 Mayıs coşkusu
19 Mayıs 2013 09:46
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta kutlanıyor.

94 yıl önce bugün Atatürk Samsun’da milli mücadele meşalesini tutuşturdu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 94. yıldönümü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, törenlerle kutlanacak. Ancak bu yıl kutlamalar, Reyhanlı’da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle buruk geçecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, saldırının ardından 19 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenlenecek olan yaklaşık 40 konseri iptal ettiğini duyurmuştu. Başkentte 19 Mayıs kutlamaları, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve beraberindeki heyetin Anıtkabir’i ziyaretiyle başlayacak. Resmi törenlerin dışında bazı partiler ve sivil topluk kuruluşları alternatif 19 Mayıs kutlamaları düzenleyecek.

Tandoğan'da olacaklar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Atatürk’ün Samsun’a çıkışının millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir adım” olduğunu belirterek, “Bu yönüyle 19 Mayıs, Cumhuriyet tarihimizin miladıdır” dedi. Gül, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da , 19 Mayıs mesajında, “Atatürk’ün bayramın yanı sıra Cumhuriyet’i de emanet ettiği gençler, korku imparatorluğunun zindanına, copuna, gazına rağmen, gururla teslim aldıkları ve sahiplendikleri emanete kararlılıkla sahip çıkıyorlar. 23 Nisan’da, 29 Ekim’de olduğu gibi gençlerimiz bu 19 Mayıs’ta da halkımızla kucaklaşarak hem bulundukları her yerde, hem de Ankara Tandoğan’da olacaklar” dedi.

Taksim'de yürüyüş

Genç Kemalistler adlı grup, İstiklal Caddesi’nden kapalı olan Taksim Meydanı’na doğru yürüyüş yapacak. İstanbul polisi ise olası bir gerginliğe karşı üst düzey güvenlik önlemleri alarak bazı yolları trafiğe kapattı.

Kapatılan yolların alternatifleri ise şöyle: Kabataş’tan gelen akım İnönü Stadı yanından Kadırgalar Caddesi’ne yönlendirilecek. Barbaros Bulvarı’ndan Ortaköy’e dönüşler kapalı olduğundan akım Etiler Nispetiye caddesine yönlendirilecek, Ortaköy’den Bebek istikametine akım verilmeyecek gelen akım Muallim Naci Caddesi istikametine verilecek. Bostancı Meydandan Kızıltoprak ve Recep Peker Caddesinnden gelen tüm akımlar minübüs yoluna yönlendirilecek.

Kutlamaların bir diğer ise Ankara Sıhhiye Meydanı olacak. Çok sayıda siyasetçi ve sanatçının da yer alacağı kutlamalara İstanbul’dan 500’den fazla otobüs geldi. Meydanı’nda yapılacak olan kutlamalarda Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de T.C maketleri ile yer alacak.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler