YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 kripto FETÖ'cü için yeni karar
19 kripto FETÖ'cü için yeni karar
15 Ekim 2016 07:33
Gözaltına alındıktan sonra haklarında yurtdışına çıkış yasağı koyularak serbest bırakılan 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan örgüt üyesi bazı kişilerin ifadeleri doğrultusunda, aralarında vali yardımcısı ve kurmay albayların olduğu 39 şüpheli, savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.

Ancak hakimlik 19 şüphelinin haklarında yurtdışına çıkış yasağı koyularak serbest bırakılmasına karar verdi. Bu kişilerin 12'si Albay rütbesinde askerdi.

Soruşturma savcısı Can Tuncay'ın 19 şüphelinin serbest bırakılmasına yaptığı itiraz üzerine İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından bu şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

KENDİLERİNİ GİZLİYORLARDI

Soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan bazı şüphelilerin verdiği ifadeler doğrultusunda, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde görev almayıp, daha sonra yapılabilecek eylemler için kendilerini gizledikleri iddia edilen 11'i kurmay olmak üzere 28 albay, 5 astsubay ile biri merkeze çekilen vali yardımcısı ve görevden alınan dermatoloji uzmanı bir profesörün de bulunduğu 39 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin, 15 Temmuz darbe girişiminde örgütün askeriyedeki yapılanmasının tamamen deşifre olmaması adına ortaya çıkmadıkları ileri sürüldü.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler