YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 kişiden 3'ü serbest bırakıldı
19 kişiden 3'ü serbest bırakıldı
19 kişiden 3'ü serbest bırakıldı
17 Haziran 2008 / 07:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İstanbul'da, yaşlı ve kimsesiz kişilerin mülklerinin tehdit yoluyla ele geçirilmesine ilişkin mahkemeye sevkedilen 16 kişiden 14'ü tutuklandı.


Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcılığı'nca "suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak", "nitelikli adam öldürme", "evrakta sahtecilik" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilen 16 kişinin, mahkemede sorguları yapıldı.
 
Nöbetçi İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen Çetin A. ile Beykoz Tapu Müdürü Gülten D.T'nin de aralarında bulunduğu 6'sı kadın toplam 14 kişinin tutuklanmasını kararlaştırdı.
 
2 kişi ise mahkemeden serbest kaldı. Adliyeye sevk edilen 19 şüpheliden 3'ü ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.
 
Cerrah'tan vatandaşlara uyarı
 
Zanlıların adliyeye gönderilmesinden sonra ilk resmi açıklama da Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan gelmişti. Cerrah, gayrimenkulu ve özel hesabı olan yaşlılardan tapu dairelerine ve bankalara giderek malvarlıklarını kontrol etmelerini istedi.
 
Sabah saat 04.30, yer Heybeliada. Güneş yüzünü daha yeri göstermeye başladığı sırada ellerinde silahlarla, özel TİM polisleri bir villanın etrafını sarıyor.
 
İddialara göre polislerin hedefindeki kişi, villada yaşayan Çetin Acar isimli çete lideri. Polise göre Acar, İstanbul'da yaşlı ve kimsesiz kişilerin gayrimenkullerine zorla el koyup, bazı kişileri de domuzbağı yöntemiyle öldüren çetenin lideri.
 
Zanlıları iki ay takip eden polis, çetenin işlediği üç cinayeti çözdü. Çetenin bağlantıları da ortaya çıkartılınca operasyon için düğmeye basıldı. Aynı anda 19 ayrı adrese yapılan operasyonlarda 19 zanlı gözaltına alındı.
 
Özel TİM tarafından operasyon düzenlenen villayı, çete Kandilli'de öldürdükleri Vanda Esen isimli kadının mülklerinin satılmasıyla satın almıştı.
 
Polis soruşturması da Sadullah Paşa'nın gelini olduğu öğrenilen Vanda Esen'in şüpheli bir şekilde öldürülmesiyle başladı, ardından da polis çetenin karıştığı 13 ayrı olayı ortaya çıkardı. Çetenin Kadıköy'de 8 dairesi bulunan yaşlı bir kadını öldürme planı yaptığı da belirlendi.
 
Gözaltına alınan 19 zanlı Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi.
 
Operasyonla ilgili ayrıntıları basına açıklayan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah yaşlı vatandaşlara uyarıda bulundu: "Gayrimenkulu ve özel hesabı olan yaşlılar tapu dairelerine ve bankalara giderek malvarlıklarını kontrol etsinler"
 
Cerrah, açıklamasında gözaltı süresinin az olduğunu belirtti, "Gözaltı süresi İngiltere'de 42 gün. Biraz daha süremiz olsa daha fazla çalışabilirdik" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler