YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1864 eserin iadesi bekleniyor
Yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılan eserlerin geri kazandırılması çalışmalarına hız verildi...
1864 eserin iadesi bekleniyor
25 Ocak 2011 / 07:54 Güncelleme: 25 Ocak 2011 / 07:57

Kültür Bakanlığı'nın 2010 yılında 44 eserin iadesi işlemini tamamladığı belirtildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu 2010 yılında çoğunluğu Afyon Tatarlı Tümülüsu'ne ait ahşap parçalar olmak üzere 44 eser Türkiye'ye kazandırıldı. Çeşitli ülkelerde bulunan ve bakanlıkça müzayedelerde satışları durdurulan, yurtdışında davaları devam eden eserlerin iadesi için de girişimler sürdürülüyor.

Sırbistan ve Karadağ'ın Batrovci Sınır Kapısında ele geçirilen büyük bölümü sikke bin 864 arkeolojik eserin Türkiye'ye iadesinin bu yıl yapılması bekleniyor.

Çok yönlü araştırılıyor

Kültür varlığı kaçakçılığını önlemek için bakanlık ve ilgili kurumlar çok yönlü çalışmalar yapıyor.
Yasa dışı yollarla yurtdışına götürülen eserler, bulunmaları halinde iadeleriyle ilgili çalışmalar, bilim adamları ve müze müdürlüklerince eserlere ilişkin verilen raporlar doğrultusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanarak sürdürülüyor. Eserlerin iadesinin ikili görüşmeler ve anlaşmalar kapsamında sağlanamaması durumunda, konsolosluklar ve elçilikler aracılığıyla avukatlık firmalarıyla ilişkiye geçilerek hukuki süreç başlatılıyor.

İadesi sağlanan eserler

Bu kapsamda 2010 yılında, yurtdışındaki Türkiye kökenli 44 eserin iade edilmesini sağladı. Bir kısmı 1969'da Türkiye'den kaçırılan ve M.Ö. 450 yıllarına tarihlenen "Afyon Tatarlı Tümülüsu'ne ait ahşap parçalarının Almanya Münih Arkeoloji Müzesi'nde olduğu, Prof. Dr. Peter Ian Kuniholm'un 2005'teki dilekçesinde bildirildi. Bakanlığın girişimleri sonucu Münih Arkeoloji Müzesindeki 38 küçük ahşap parçası ve 4 kalas, 18 Şubat 2010'da Türkiye'ye getirildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler