YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
180 yıl hapsi isteniyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyon kapsamında hazırlanan iddianame İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. İddianamede yer alan 25 kişiden sorumlu tutulan başkan Aziz Kocaoğlu için 180 yıl hapis cezası talep edildi.
180 yıl hapsi isteniyor
08 Ocak 2012 / 08:19 Güncelleme: 08 Ocak 2012 / 08:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik yolsuzluk operasyonunun iddianamesi tamamlandı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, iddianamesini önceki gün İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

Mahkemeye sunulan 500 sayfayı geçen iddianamedeki örgüt şemasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu elebaşı olarak görülüyor. İddianamede yer alan 25 olaydan sorumlu tutulan Kocaoğlu'nun, 60 ile 180 yıl arasında hapis cezası talebiyle yargılanacağı öne sürüldü. Kocaoğlu, 2 Ocak 2012 tarihinde savcıya, sorumlu tutulduğu ihale ve alımlarla ilgili olarak yaklaşık 5 saat ifade vermişti. İddianamede ayrıca Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır ve halen tutuklu bulunan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in adları da "çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi" olarak yer aldı. Hızır ve Genç'in, iki ve üç numaralı şüpheliler olarak isminin geçtiği, imzalarının bulunduğu 10'dan fazla eylemden sorumlu tutuldukları öne sürüldü. İddianamede Aziz Kocaoğlu, Ersu Hızır ve Pervin Şenel Genç ile birlikte toplam 130 şüphelinin bulunduğu ileri sürüldü. İddianameyi inceleyecek olan hâkim ve üyelerin, 15 gün içinde kabul edip etmeyeceklerine karar vereceği belirtildi. İddianame kabul edilirse zanlılar hakkında "örgütlü çete" kapsamında dava açılacak.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler