21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya15 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde KKTC'de d
18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde KKTC'de d
18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde KKTC'de d
18 Mart 2008 / 16:18 Güncelleme: 18 Mart 2008 / 00:00


18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 93. yıl dönümü nedeniyle Girne Boğaz Şehitliği'nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Talat ve Başbakan Soyer'in KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş'ın koluna girip sohbet etmesi dikkat çekti. Çanakkale, kara, hava ve deniz şehitleri, 18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde KKTC'de de törenlerle anıldı.


Girne Boğaz Şehitliğinde düzenlenen anma törenine, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, diğer üst düzey komutanlar, bakanlar, siyasi parti başkan ve yetkilileri, diğer ilgililer ve öğrenciler katıldı.


Tören, protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve saygı atışından sonra İstiklal Marşı ile birlikte bayraklar göndere çekildi. Törende, Cumhurbaşkanı Talat, Büyükelçi Kurttekin ve KTBK Komutanı Korgeneral Kıvrıkoğlu anıt özel defterini imzaladı.


Törende, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Boğaz Şehitliğinden alınan toprağı, Anıtkabir'e konulmak üzere Büyükelçisi Türkekul Kurttekin'e teslim etti. KTBK'dan Piyade Kurmay Binbaşı Orhan Tosun, törende yaptığı konuşmada, ''bugünün, Türk milletinin ezelden beri hür yaşadığının ve hür yaşayacağının, bağımsızlığı ve özgürlüğü uğruna maddi manevi tüm varlığını feda edeceğinin tarihe altın harflerle yazıldığı Çanakkale Zaferi'nin 93. yıl dönümü olduğunu'' ifade etti. ''Adanın çeşitli yerlerinde yatan 498 Mehmetçik ve bütün şehitlerin bu toprakların vatan olarak kalması için canlarını verdiğini'' kaydeden Binbaşı Tosun, ''Kanlarıyla bayrağımıza renk veren, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimiz, sınırlarını kanlarınızla çizerek üzerinde yaşamamız için emanet ettiğiniz kutsal vatan topraklarını sizlerden aldığımız güç ve inanç ile Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığındayız'' dedi.


-TALAT'IN ÖZEL DEFTERE YAZIKLARI-


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, anıt özel defterine şunları kaydetti:


''Aziz şehitlerimiz;


Yurt savunmasında gösterdiğiniz cesaretiniz, kahramanlığınız, geleceğimizi aydınlatmaya devam ediyor. Vatanın korunması için toprağa düşmeniz, bugün bizlerin ve gelecek nesillerin bu topraklarda yaşayabilmesini sağlamakla kalmadı, aynı zamanda gelecek için amaç birliğinin yaratılmasının da belirleyicisi oldu. Bugün eğer çağdaş uygarlık yarışındaysak, geleceği kurma kararlılığındaysak, sizlerin sayesindedir. Hedef ve gönül birliğiniz sizlerin özverinizin cesaretinizin ve azminizin yansımasıdır. Bu duygularla sizlere layık olmaya çalışırken, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Rahat uyuyun.''


-BÜYÜKELÇİ KURTTEKİN-


Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, özel deftere şunları yazdı:


''Aziz Şehitlerimiz,


Yüce Türk ulusunun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkünün varlık, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi uğruna canlarınızı korkusuzca verdiniz ve kutsal şahadet mertebesine eriştiniz. Kıbrıs Türkünün özgürlüğüne ve aydınlık günlere ulaşmak için verdiği mücadelede başarıya ulaşmasına kanınız ve canınız pahasına yaptığınız eşsiz katkı, gelecek nesiller tarafından da daima minnet ve şükranla anılacaktır. Yüce Türk ulusunun bekası ve yüceltilmesi için tarih boyunca canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor; aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.''


-KIVRIKOĞLU-


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ise duygularını, şöyle ifade etti:


''Aziz Şehitlerimiz;


Vatan, vazife, bayrak, özgürlük ve bağımsızlık uğruna canlarınızı feda ederek şahadet mertebesine ulaştınız. Uğruna can verdiğiniz değerler, Ulu Önder Atatürk'ün ilke ve inkılaplarından alınan feyizle Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sonsuza kadar yaşatılacaktır. Bilin ki, kanlarınızla sulanarak bizlere emanet ettiğiniz bu vatan topraklarını şanlı hatıranıza yakışacak şekilde savunmak ve gerektiğinde uğruna can vermek bizim için yapılabilecek en şerefli vazife, erişilebilecek en yüksek rütbe olacaktır. Bu duygularla bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bizlere armağan eden siz aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.''


Tören, şehitliğin gezilmesi ve şehit kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erdi. Şehitleri anmak için, KKTC'nin diğer bölgelerinde de törenler düzenlendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler