YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
18 kişiye ulaşıldı
Sevindirici haber saatler sonra geldi. Rize Erzurum yolunda mahsur kalan 18 kişiye sağ salim ulaşıldı. İlk gelen bilgilere göre herhangi bir olumsuz durum yok.
18 kişiye ulaşıldı
22 Kasım 2009 / 00:35 Güncelleme: 22 Kasım 2009 / 00:43

SON DAKİKA: Rize'nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçiti Sivrikaya köyü mevkiinde yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu midibüs içerisinde mahsur kalan 18 kişi 30 saati aşkın bir süre sonra kurtarıldı.

BİNALİ YILDIRIM AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bölgeden açıklama yaptı. Yıldırım araca 1 buçuk kilometre yaklaştıklarını söyledi. Aracın şoförüyle konuştuğunu söyleyen  Yıldırım yolcuların durumunun iyi olduğunu belirtti

KAYIP 5 KİŞİDEN 3'Ü BULUNDU

Erzurum Pazaryolu Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, ''Kayıp 5 kişiden 3'ü, İspir'in Çayırözü köyü yakınlarında bulundu''
dedi.
        

Mehmet Soğukpınar,  İkizdere-İspir karayolunun 67. kilometresinde, yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi nedeniyle midibüste dün geceden beri mahsur kalan 18 kişiye yardımcı olmak üzere yola çıkan, İspir Belediyesi'nde görev yapan ve midibüste bulunan kimi kişilerin yakınlarından oluşan 5 kişiden 3'ünün bulunduğunu bildirdi.
        

Bulunan kişilerin, bölgedeki ambülansa alındıklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Soğukpınar, ''Yardım amacıyla giden toplam 5 kişiden 3'ünü bulduk. Ancak 2 kepçe operatörüne henüz ulaşamadık. 3 vatandaşımızı hemen ambülansa aldık. Şu an itibarıyla bir sorunları yok. Gayet iyiler. Diğer 2 kişinin aranmasına ise devam ediliyor. Biz de büyük bir merakla ve ümitle çalışmaların sonuçlanmasını bekliyoruz.''

1 GÜN GEÇTİ 18 KİŞİYE ULAŞILAMADI

Midibüste mahsur kalan 18 kişiden biri olan İspir Meslek Yüksekokulu öğrencisi Funda Fener(21) babası Köksal Fener ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Benim ve diğer 17 kişinin sağlık durumları iyi, şu anda kurtarma ekiplerinin ışığını uzaktan görüyoruz" şeklinde bir konuşmanın geçtiği öğrenildi.

Öte yandan, dün geceden beri olay yerinde bulunan Karayolları, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ekipleri ve diğer yardımcı ekiplerin iş makinelerinin yardımıyla konvoy şekilde ilerledikleri belirtildi.

BİNALİ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda mahsur kalan midibüse ulaşılması çalışmalarıyla ilgili olarak, ''Özel kuvvetler, AKUT ekipleri bölgeye ulaşmaya çalışırken, diğer yandan da Karayolları ekipleri her 2 istikamette de bölgeye ulaşmaya çalışıyor'' dedi.

Bakan Yıldırım, çığ düşmesi sonucu 18 kişinin bir midibüs içinde mahsur kaldığı İkizdere-İspir kara yolunun Ovit Dağı'na gitmek üzere Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile geldiği Trabzon Havaalanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Bakan Yıldırım, 18 öğrencinin İspir'den Rize'ye hareket etmek üzere yola çıktılarını belirterek, ''Gümüşhane güzergahı kullanılması gerekirken, akşam 17.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında mevsim şartlarına göre kapalı olması gereken Ovit güzergahını kullandılar. İspir'e 35, İkizdere'ye 30 kilometre mesafede Sivrikaya mevkisinde çığ düşmesi sonucu mahsur kaldılar'' diye konuştu.

Olay haber alınır alınmaz Karayolları ekipleri, Erzurum ve Rize Valilikleri, bütün ekipler, kamu ve sivil imkanlar, Genelkurmay'a ait ekipler dahil olmak üzere kurtarma çalışmalarına başlandığını ifade eden Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

''Halen de bu çalışmalar devam ediyor. Şu anda Rize-İkizdere istikametinde 2-3 kilometre, Rize-İspir istikametinde de 5-6 kilometrelik bir bölgede çalışmalar sürüyor. Bölgede çığ tehlikesi de var. O yüzden gündüz helikopterler birkaç deneme yaptılar, fakat çığ riskini artırmamak için bu denemelerden vazgeçtiler. Operasyona ara verdiler. Özel kuvvetler, AKUT ekipleri bölgeye ulaşmaya çalışırken, diğer yandan da Karayolları ekipleri her 2 istikamette de bölgeye ulaşmaya çalışıyor.''

Bakanlar Yıldırım ve Demir, daha sonra kara yoluyla Ovit'e hareket etti.

çok yazık
 // yılmaz acu
cenabi allah yardımcıları olsun rabbim nları korusun dua edelim diyarbakır dan...
21 Kasım 2009 22:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler