YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 yıl sonra bir ilk...
17 yıl sonra bir ilk...
03 Temmuz 2010 07:00
37 kişinin öldürüldüğü Madımak katliamının 17. yıldönümünde onbinler ayaktaydı. Törenlere ilk defa bir bakan da katıldı. Devlet Bakanı Çelik, “Bu acı hepimizin” dedi

Devlet Bakanı Faruk Çelik, ‘’Madımak Oteli’nde yaşanan acı hepimizin acısıdır, tüm Türkiye’nin acısıdır. Bu olayın tarafı olamaz, bu olayın tarafı olmak aslında yangını söndürmemek demektir’’ dedi.

Sivas’ta 37 kişinin yakılarak katledildiği Madımak katliamının anma törenlerinde ilk defa bir devlet bakanı hazır bulundu. Katliamın 17. yılında anma törenlerine katılmak için Sivas’a giden Devlet Bakanı Faruk Çelik, Valilik binasından Madımak Oteli’ne kadar STK temsilcileri ve milletvekilleri ile kolkola yürüdü. Otelin önüne karanfil bırakan Bakan Çelik, 2 Temmuz 1993’ün tarihin acı günlerinden biri olduğunu belirterek,  ‘’O gün sinsi odaklar, karanlık senaryolarını sahnelemek istediler. O gün yüzlerce yıllık kardeşliğimizi kanla, gözyaşıyla sınadılar’’ diye konuştu.

TARAF OLMAK YANGINI SÖNDÜRMEMEKTİR

O karanlık günün asla unutmadıklarını belirten Çelik, şöyle devam etti: ‘’Madımak Oteli’nde yaşanan acı hepimizin, tüm Türkiye’nin acısıdır. Bu olayın tarafı olamaz, bu olayın tarafı olmak aslında yangını söndürmemek demektir. 73 milyon, insanlık adına bir taraftadır. Oteli saran ateş hepimizin yüreğini sarmıştır. O olayı tezgahlayanları, parmağı olanları, sinsi güçleri, şiddetle ve nefretle lanetliyorum. Hayatlarını kaybedenleri saygıyla anıyorum.’’

OLAYDAKİ KARANLIK NOKTALAR

Olayların ardındaki sır perdesinin ne yazık ki zihinlerdeki kuşkuları giderecek düzeyde aydınlatılamadığını ifade eden Bakan Çelik, Madımak otelinin kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü anlattı. 

Bu travmayı 17 yıldır her gün yeniden yaşıyorum 

17’inci yılını dolduran ve 37 kişinin yaşamına mal olan Sivas katliamından sağ kurtulan Rıza Aydoğmuş, Sivas davasında 30 kişinin cezalandırılarak olayın örtbas edildiğini, katliamın 17 yıldır kördüğüm olduğunu söylüyor. Aydoğmuş, “Katliamdan kurtuldum ancak buna sevinemiyorum. 17 yıldır, travmamız sürüyor. Yaralarımız erken sarılsaydı kendimizi rehabilite edebilirdik” diyor. Olaylar başladığında otelin lobisinde olduğunu anlatan Aydoğmuş önce taşlı saldırının başladığını ardından otelin yakıldığını anlattı. Aydoğmuş o panik anların şöyle anlattı:  “Kadınlar ağlaşıyordu. Büyük bir grup otelin üst katlarındaydı. Kahvaltı salonundaki bir grup olarak çıkış noktası arıyorduk. Aziz Nesin’in korumalığını yapan komiser Mehmet elindeki telsizi göstererek oteldekilerin bir bölümünün aydınlıktan çıkmasını sağladı. O elindeki telsizi gösterip BBP’lilere çıkmalarına yardımcı oldu. Eğer daha önceden izin verselerdi daha fazla insan da kurtulabilirdi. Otelden güçlükle  çıkmayı başardığımda bile polisler ‘şehrimize geldiniz mahvettiniz’ diyordu.” (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler