YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 ilde KCK operasyonları
17 ilde KCK operasyonları
14 Ocak 2012 08:14
Abdullah Öcalan'ın talimatları kapalı devre e-maillerden çıktı
Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'yla ilgili soruşturma kapsamında dün geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirildi.
 

Başta İstanbul, Ankara ve Diyarbakır olmak üzere 17 ilde farklı adreslerde arama yapıldı. Eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da aralarında bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler 'terör örgütüne yardım ve yataklıkta bulunmak, örgütün direktiflerini uygulamak'la suçlandı. Edinilen bilgilere göre dünkü operasyonda KCK talimatlarının gönderildiği bilgisayarların bulunduğu adreslere girildi. Özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcıları Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya tarafından yürütülen operasyon çerçevesinde Ankara'da KESK Genel Merkezi, İstanbul'da BDP il binası arandı. Milletvekili Leyla Zana'nın evine çilingirle girildiği iddiası ise savcılık tarafından yalanlandı: "Söz konusu adres şüpheli şahıslardan C.Y.'ye aittir. Adı geçen milletvekiliyle hiçbir ilgisi yoktur."

İstanbul'la birlikte 16 ilde, "KCK Kent Meclisi İl Yürütme Konseyi" ile "Önderlik Alt Komisyonu'na" yönelik eşzamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda, aralarında eski BDP Milletvekili Fatma Kurtalan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı bulunan kişilerin toplam sayısının 49 olduğu öğrenildi. Polis, "KCK Önderlik Alt Komisyonu'nun" Abdullah Öcalan'dan avukatları aracılığıyla aldıkları talimatları, Cihat Yoldaş'a ait kapalı devre e-maile yazdıkları, dolaşıma kapalı olan bu mailin şifrelerinin canlı kuryeler aracılığıyla ilgili kişilere gönderilerek talimatlandırıldıklarını tespit etti.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü KCK'ya yönelik iki ayrı operasyon için düğmeye bastı. Uludere'de 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayı bahane ederek halkı sokağa dökmeye çalışan, Taksim eylemleriyle bunu gerçekleştirmek isteyen "KCK Kent Meclisi İl Yürütme Konseyi" üyeleri ile kurdukları kapalı devre e-mail trafiğiyle teröristbaşı Abdullah Öcalan'dan aldıkları eylem talimatlarını örgüte ulaştırdıkları tespit edilen KCK Önderlik Alt Komitesi üyelerine yönelik eşzamanlı operasyonlar düzenledi.

Operasyonda, 17 ilde 33 kişi yakalanarak gözaltına alındı. KCK Kent Meclisi İl Yürütme Konseyi'nin halkı sokağa dökmek için Taksim olaylarını organize ettiği tespit edildi. Öcalan'ın avukatlarına yönelik yapılan operasyonlarda, teröristbaşı ile örgüt tabanı arasında eylem ve talimat iletişimi kesilmişti. Ancak örgütün bu sistemi yeniden hayata geçirdiği fark edildi. Terör polisi yaptığı çalışmalarda, Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla gönderdiği eylem talimatlarının, KCK Önderlik Alt Komisyonu üyeleri tarafından, Cihat Yoldaş adına açtıkları maile yazdıkları, bu e-mailleri dolaşıma sunmayarak polisin teknik takibinden kurtuldukları, bu eylem talimat e-maillerinin ulaşmasını istedikleri kişilere de canlı kuryelerle e-mail şifresini göndererek ulaştırdıkları tespit edildi. Kapalı devre e-mailin şifresinin her iki ayda bir değiştirildiği ve her değişiklik sonrasında canlı kuryelerin yeni şifreleri örgüt yöneticilerine ulaştırdığı belirlendi.

MAİLE GİRENLER TEK TEK GÖZALTINA ALINDI

Yapılan teknik takipler sonrasında, örgütün haberleşme amaçlı olarak kullandığı ve özel kuryelerle şifrelerinin dağıtıldığı bu maile giren, Önderlik Alt Komisyon üyesi olduğu iddia edilen eski milletvekili Fatma Kurtalan, Tuncer Bakırhan, KESK'te görevli bir kişi ile Diyarbakır Belediyesi'ne bağlı olarak çalışan bir şirket yetkilisi gözaltına alındı. Polis yaptığı çalışmalarda, adına e-mail açılan Cihat Yoldaş'ın Leyla Zana'nın kızı Ruken Zana ile Ankara Çankaya'da yan yana dairelerde kaldığı belirlendi. Polis Leyla Zana'nın kızının yan dairesinde kalan Cihat Yoldaş'ın evine baskın düzenleyerek Yoldaş'ı gözaltına aldı.

Savcı: Leyla Zana'nın evini aramadık

Terör örgütü KCK'ya yönelik operasyonda milletvekili Leyla Zana'nın evinde arama yapıldığı iddiaları üzerine İstanbul Başsavcı Vekilliği, Zana'nın evinde arama yapılmadığını açıkladı. Yazılı açıklamada söz konusu adresin adı geçen milletvekili ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı kaydedildi. Başsavcı Vekili Fikret Seçen, Zana'nın evinde arama yapıldığı yönündeki haberler üzerine açıklama yapıldığını belirtti. Seçen, "Milletvekili Leyla Zana'nın adreslerinde arama yapılmasına dair herhangi bir karar alınmadı. Bu adresin adı geçen milletvekiliyle hiçbir ilgisinin bulunmadığı tespit edildi. Arama yapılan adres şüpheli şahıslardan C.Y.'ye ait." dedi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler