YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 Aralık en çok onları vurdu!
17 Aralık en çok onları vurdu!
27 Nisan 2014 15:15
Süleyman Aslan’a emanet edilen Osmancık İmam Hatip Lisesi için toplanan 4.5 milyon dolar para iade edilmedi. Lisenin 2014-2015 eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanan modern kompleks inşaatı operasyon sebebiyle sekteye uğradı.

Stargazete'de yer alan habere göre, seçim ayarlı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun en büyük faturası imam hatip liselerine çıktı. Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan tahliye edilmesine rağmen evinde bulunan 4.5 milyon dolarlık Osmancık İmam Hatip Lisesi’ne yardım parası iade edilemeyince öğrenciler zora girdi. 2014-2015 eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanan modern kompleks inşaatı operasyon sebebiyle sekteye uğradı. Toplam 680 öğrencisi bulunan imam hatip lisesinde 200 öğrenci başka okulda okumak zorunda kalıyor.

Para gelsin 6 ayda bitiririz

Osmancık Din Eğitimi Veren Kurum ve Öğrencilere Yardım Derneği Başkanı Aydın Derin, yer yokluğunda önümüzdeki dönemde yeni öğrenci alamama veya farklı okullarda eğitim öğretim görme sorunu yaşanabileceğini kaydetti. Derin, “Projenin inşaatına kısa sürede başlanılmalı. Bunun için de yapılan yardımların bir an önce elimize ulaşması gerekiyor. Eğer para gelip inşaata şimdi başlayabilirsek Ekim ayı gibi binayı bitirebiliriz. Spor salonu ve uygulama camisini ise daha sonra yaparız” dedi. 200 kişilik çevre köylerden ve farklı ilçelerden gelen öğrencilerin kalacağı pansiyon binasının yapımı ise sürüyor.

Kompleks için 10 milyon lira

Halk Bankası Genel Müdürü olduğu dönemde, kendisinin de eğitim gördüğü Osmancık İHL’nin maliyeti 10 milyon lira olarak öngörülen spor salonu, iki kişinin kalabileceği, duş imkanı olan yurt ve her türlü teknolojik donanımın bulunduğu modern bir kompleks yapılması için yardım çalışması başlatmıştı. Aslan’ın hedefi okuduğu dönemde inşaatında tuğla ve kereste taşıdığı, okul sobasına odun taşıdığı, çeltik tarlalarının ortasında bulunan lisesine vefalı davranarak modern bir imam hatip binası yapılmasına ön ayak olmak.

Okul sıralarını yenilemişti

Halkbank eski Genel Müdürü Aslan, Osmancık İmam-Hatip Ortaokulu Müdürlüğü’ne 22 Ekim 2012 tarihinde okul sırası alımı yardımında bulunmuştu. Osmancık Din Eğitimi Veren Kurum ve Öğrencilere Yardım Derneği Başkanı Derin, Aslan’ın imam-hatip hassasiyetini şu sözlerle anlattı: “Aslan’ın mezun olduğu Osmancık İmam Hatip Lisesi’nde 1990 yılından bu yana görev yapmaktayım. Okulumuzun ciddi anlamda bina problemi var. Bu sorunu Süleyman Bey’e ilettim. Derhal bana dönüş yaptı ve nasıl yardımcı olacağını bildirdi. Ben öncelikle imam hatip orta okulunun sıra meselesi olduğunu bildirdim. Kısa sürede bu sorunumuzu çözdü.”

Aslan’ın yeni adresi Ziraat

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi tahliye edilmişti. Bunun ardından tekrar Halkbank’a dönen Aslan’ın bir sonraki adresi bir başka kamu bankası oldu. Ziraat Bankası’nın Olağan Genel Kurul toplantı tutanağına göre, Halkbank eski Genel Müdürü Aslan’ın üç yıl süre ile Bankası yönetim kurulu üyeliğine seçilmesi önerisi onaylandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler