YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17-25 Aralık darbe girişiminin kilit isimlerinden çarpıcı ifadeler!
17-25 Aralık darbe girişiminin en yakın tanıkları olan Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın, tanık sıfatıyla ifade verdi.
17-25 Aralık darbe girişiminin kilit isimlerinden çarpıcı ifadeler!
07 Temmuz 2015 / 10:48 Güncelleme: 07 Temmuz 2015 / 10:57

17-25 Aralık darbe girişiminin en kritik iki ismi dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile dönemin İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın savcılıkta ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdi. İki önemli ismin ifadelerine Akşam ulaştı.

Dönemin Valisi ve İl Emniyet Müdürü Paralel Yapı'nın kurduğu kumpasın kendilerinden nasıl saklandığını tüm detaylarıyla anlattı.

Vali Mutlu ifadesinde operasyondan sabaha karşı bakanlardan gelen telefonla haberdar olduğunu belirterek “Çapkın’ı aradım onun da haberi yoktu. Bize bildirmeleri gerekirdi” dedi.

Çapkın ise darbe girişimini yaptıklarını şu sözlerle anlattı: “Neden haber vermediklerini sorduğumda ise savcının böyle istediğini söylediler.”  

Tanık olarak konuştular

Paralel Yapı'ya yönelik 17-25 Aralık darbeye teşebbüs soruşturmasında kurulan kumpaslarla ilgili soruşturma kapsamında geçtiğimiz eylül ayında yapılan operasyonla  Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy’un da aralarında bulunduğu 5 şüpheli “darbeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı. Savcılık, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin  Çapkın’ın ‘tanık’ sıfatıyla ifadelerini aldı.  

17 - 25 Aralık'ı bilmiyordum

Eylül ayında merkeze alınan eski Vali Mutlu,  ifadesinde yaşananları şöyle anlattı:

“17 Aralık sabahında Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar beni telefonla aradı. Çevre Bakanlığı personelinden bir kısmına operasyon yapıldığını, operasyonun mahiyetini öğrenmek istediği söyledi. Ben henüz bilgi sahibi olmadığımı ve operasyonu kendilerinden duyduğumu, emniyet müdüründen bilgi alıp, döneceğimi söyledim.

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın beyi aradım. O da kendisinin haberi olmadığını, konuyu araştıracağını söylediği. Ardından 10 dakika sonra İçişleri Bakanı Muammer Güler bey aradı. Oğlunun kaldığı yerde bir arama yapıldığını mahiyeti hakkında bilgim olup olmadığımı sordu. Ben de kendisinden önce de Çevre Bakanı'nın da  aradığını, bunun üzerine Emniyet Müdüründen bilgi almak üzere kendisini aradığımı, bildirdiğimi bana dönüş olduğunda kendilerine bilgi veririm dedim” dedi. 

Her şeyi göze almışlar

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da ifadesinde 17 Aralık sabahın saat 06.00’da Vali Mutlu’nun kendisini aramasıyla operasyondan haberdar olduğunu söyledi. Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ı arayarak operasyondan neden haberdar edilmediğini sorduğunu söyleyen Çapkın “Kendileri her şeyi göze aldık dediler."

Bilgi veren olmadı

“17 Aralık operasyonuyla ilgili bana bilgi veren olmadı” diyen Mutlu “Yine 25 Aralık’ta bir açılıştaydım. Yeni İl Emniyet Müdürü Selami Bey beni arayarak bir operasyon hazırlığı olduğunu bildirdi. Her iki operasyondan da daha öncesinden haberdar edilmedi. Mali Şube Müdürü'nün dosya hakkında bilgi verdiği ve ‘inceldiği yerden kopsun’ dediğim gerçek dışıdır.

İki şeffaf dosya verdiler

Çapkın ifadesinde “Lojmanın VIP odasına çağırdığım Nazmi Ardıç ve Yakub Saygılı ellerinde bilgi notları vardı. Bana dosya halinde iki ayrı şeffaf dosya verdiler. İkisine de ‘ bu operasyon Türkiye’yi sarsar, nasıl böyle bir şeye kalkıştınız’ dedim. 25 Aralık soruşturması diye bilinen dosyayla ilgili hiçbir bilgim olmadı. Bende operasyonu basından öğrendim” dedi. 

Darbeciler hesap veriyor

17-25 Aralık darbe girişiminde bulunan dönemin emniyet müdür yardımcıları tutuklu olarak yargılanıyor. Dönemin savcıları ise açığa alındı.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler