YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
153.duruşma başladı
153.duruşma başladı
02 Şubat 2012 11:45
İkinci ''Ergenekon'' davasının 153. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile CHP İzmir Milletvekili olan gazeteci Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 12 tutuklu sanık ile ''Odatv davası'' kapsamında tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP Zonguldak Milletvekili ve eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile Oğuz Bulut, İbrahim Özcan ve Mustafa Dönmez'in gelmediği duruşmada, tutuksuz sanıklar Tanju Güvendiren ile Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Adnan Bulut ve Halis Yavuz Işıklar da hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Halis Yavuz Işıklar, iddia edilen terör örgütünden haberinin olmadığını belirterek, bu davada yargılanan sanıklardan Şener Eruygur ile İlker Güven'i tanıdığını kaydetti.

Yapımcı ve yönetmen olduğunu anlatan Işıklar, 40 yıldır çalıştığı sinema sektöründe bile herhangi bir derneğe üye olmadığını ifade etti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde kendisini Ankara'ya çağırdığını belirten Işıklar, Kara Kuvvetleri ile ilgili film çekme teklif ettiğini kaydetti.

Işıklar, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un da o dönemde Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olduğunu anlatarak, daha sonra film işini birkaç kez Eruygur'la konuştuklarını ifade etti.

Çektikleri filmin adını ''Hakideki Alyürek'' koyduklarını anlatan Işıklar, ''Belgesel tarzındaki bu filmi çektikten sonra Hilmi Özkök Paşa, 'PKK terörünü anlatan bir film yapalım' dedi. Ancak sponsor bulamadığımız için yapamadık'' şeklinde konuştu.

Işıklar'ın ardından söz alan tutuksuz sanık Ufuk Mehmet Büyükçelebi de emniyet ve savcılıktaki ifadelerini kabul ettiğini anlatarak, hazırladığı yazılı savunmasını mahkeme heyetine sundu.

Büyükçelebi'nin avukatı Emrah Pamuk da müvekkilinin söz konusu örgütten haberdar olmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini istedi.

Duruşma, tutuksuz sanık Tanju Güvendiren'in savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler