YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
150 kişilik özel birlik oraya gidiyor!
150 kişilik özel birlik oraya gidiyor!
17 Haziran 2014 11:50
Ankara, Musul'daki hain baskının ardından Irak'taki temsilciliklerimizde güvenlik tedbirlerini artırdı.

Türkiye, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve beraberindeki 49 personelin IŞİD tarafından alıkonulması sonrasında Irak'taki temsilciliklerinin durumunu yeniden gözden geçirdi.

Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Basra Başkonsolosu Tolga Orkun ve Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam aracılığıyla bölgeden son bilgileri alan Ankara, tedbirlerini artırdı. Buna göre; Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil-Basra Başkonsoloslukları norm kadroya düşürülecek.

Buralarda sadece büyükelçi, muavin konsolos, muavin katip ile ateşe görev yapacak. Ayrıca Bağdat, Erbil ve Basra'ya 150 kadar özel harekat polisi gönderildi. Güvenlik güçlerinin hem koruma hem de tahliye operasyonlarında görev alması bekleniyor.

Türkiye ateşin daha da büyümesi halinde büyükelçilik ile başkonsoloslukları tümüyle boşaltacak. Ankara'nın en büyük endişelerinden biri de IŞİD'in Basra'da muhtemel bir saldırı gerçekleştirmesi. Şimdiden konsolosluğumuza dönük tacizler başladı. 

Büyükelçi Kaymakçı, Irak Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda da bulundu. Musul Başkonsolosluğumuz önündeki Irak güvenlik güçlerinin habersiz çekilmesinden duyulan rahatsızlığı Irak Dışişlerine ileten Kaymakçı, Türkiye'nin bölgede bir mezhep çatışmasının artması ihtimalinden büyük endişe taşıdığını aktardı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler