YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 yıllık sözünü unutmadı
Başbakan Erdoğan, 15 yıl önce uçakta karşılaştığı Rizeli esnaf Enver Aslan'a verdiği sözü tuttu, müzik aletleri satan işyerine gelerek ziyaret etti.
15 yıllık sözünü unutmadı
09 Kasım 2011 / 11:47 Güncelleme: 09 Kasım 2011 / 11:54

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir uçak yolculuğunda karşılaştığı Rizeli esnaf Enver Aslan'a 15 yıl önce verdiği söz üzerine, önceki gün işyerine giderek Aslan'ı ziyaret ettiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla geldiği Rize'de, Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan ve elektronik eşya ile müzik aletleri satışı yapılan dükkâna gelerek, işyeri sahibi Enver Aslan'ı ziyaret edip bir süre görüştü. Enver Aslan (78), Başbakan Erdoğan'ın kendisini ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 yıl önce bir iş dolayısıyla gittiği İstanbul'dan uçakla dönerken, söz konusu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Başbakan Erdoğan'ın aynı uçakla Trabzon'a geldiğini söyledi. Uçakta yolcular ile tokalaşan Erdoğan'ın, Trabzon'da bir öğle yemeğine katıldıktan sonra Rize'ye geleceğini söylediğini ifade eden Aslan, bu sırada kendisine Rize Belediyesi yanında işyeri olduğunu ve kahve içmeye davet ettiğini, bunun üzerine de Erdoğan'ın fırsat bulursa gelebileceğini söylediğini anlattı.

40 YIL BEKLEYEMEM

Bu olayın ardından Kurban Bayramı dolayısıyla Rize'ye gelen Erdoğan ile kentte kurulan bayramlaşma çadırında karşılaştığını anlatan Enver Aslan, sözlerine şöyle devam etti: "Aradan 15 sene geçti, Başbakan Erdoğan'ın dükkânıma gelerek kahve içme fırsatı olmadı. Kurban Bayramı dolayısıyla Rize'ye geldi, çadırda bayramlaşırken kendisine, 'bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır, 40 yıl daha bekleyemem, yaşım müsait değil' dedim. 'Müsaitsen kahvemi gel iç, vazifeni yap' dedim. O da 'memnuniyetle, dükkânın yerinde mi' dedi ve dükkânıma geldi, bir saat kadar burada sohbet ettik. Kendisine dükkânı ziyaretinden dolayı kemençe ve maket gemi armağan ettim" diye konuştu. Aslan, Erdoğan'ın ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Zaten Başbakanımız hemşehrimizdir. Duygulandım. Bir başbakanın gelip bir vatandaşı ziyaret etmesi ayrı bir konu, bu tarif edilemez" dedi.

MENDERES ANISI

Başbakan Erdoğan'a eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile arasında geçen bir anıyı da anlattığını söyleyen Aslan, şunları ifade etti: "Daha önce 1956 senesinde elektrik ve radyo tamiri işleri yapıyordum. Adnan Menderes, Başbakan olarak Rize'ye geldiğinde bir gazinonun balkonunda konuşma için mikrofonları kurmamı istediler. Ben de mikrofonları kurdum, ayarladım. Rahmetli Menderes geldi, konuşma yaparken mikrofon direğini tuttuğu sırada elini hafif elektrik çarpmış. Dediler ki, 'bunu kim kurdu, çağırın bakalım.' Tekrar gelip kontrol kalemi ile mikrofona baktım, elektrik vardı. Ben de tamir ettim. Menderes teşekkür edip 'yanımda dur' dedi. Konuşması bittikten sonra cihaz ısınmadan dolayı duman çıkarmaya başladı. Hayatımda o anı hiç unutmayacağım."

RİZELİ KÖYLÜLERİN BAŞBAKAN NÖBETİ

Kurban Bayramı tatilini memleketi Rize'de geçiren Başbakan Tayyip Erdoğan, dün günün büyük bölümünü evinde dinlenerek geçirdi. Başbakan'ın evinden çıkarak köyleri gezeceği haberini alarak yol kenarlarında toplanan hemşehrileri ise ateş yakarak Erdoğan'ı bekledi. Öğle saatlerinde evinden çıkarak aynı mahallede bulunan camiye gittiği ve yakınlarının mezarlarını ziyaret ettiği öğrenilen Erdoğan'ın öğleden sonra Güneysu ilçe merkezinde yapımı süren TOKİ konutlarını denetleyeceğinin belirtilmesi üzerine güvenlik güçleri bölgede önlem aldı, ancak Başbakan konutlara gelmedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler