21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,466
 • BIST95.182
 • Dolar4,7368
 • Euro5,4693
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2597
 • İstanbul29 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"15 yıldır günlük tutuyorum"
'Hafızamı kaybettim' diyen İbrahim Şahin: 15 yıldır günlük tutuyorum
"15 yıldır günlük tutuyorum"
30 Mart 2011 / 07:10 Güncelleme: 30 Mart 2011 / 08:22

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, mahkemedeki savunmasında ilginç açıklamalarda bulundu.

Şahin, "Bu devlette çok büyük pislik var 50-60 senedir. Şimdi o pisliği temizlemeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı. Şahin, S-1 ve S-2 isimli listeleri de Tuğgeneral Metin Gürak'ın isteğiyle hazırladığını açıkladı.İkinci Ergenekon davasının 109. duruşmasına eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in savunmasında kullandığı ifadeler damgasını vurdu. Hafıza kaybı olduğu gerekçesiyle Adli Tıp'tan rapor almak için uğraşan Şahin, dünkü duruşmada, "Hiçbir şeyi doğru dürüst hatırlamıyorum. Suçsuzum." dedi. Ancak 15 yıldır günlük tuttuğunu, dışarı çıkınca her şeyi anlatacağını söylemesi dikkat çekti. Susurluk'un bir kaza olmadığını söyleyen Şahin, mahkeme heyetine şöyle seslendi: "Bu devlette çok büyük pislik var 50-60 senedir. Şimdi o pisliği temizlemeye çalışıyorlar. Allah yardımcınız olsun.

Savcılıkta verdiği ifadeleri tam olarak hatırlamadığını, ne dediğini bilmediğini savundu. Birinci davanın tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ü, savcılık ifadesinin tersine, hayatı boyunca hiç görmediğini söyledi. Küçük ile cezaevinde açık görüşlerde tanıştığını iddia etti. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Şahin'in daha önce alınan ifadelerini okudu. Şengün, "Abdullah Çatlı'nın silah almasına yardım ettiğinize dair bir belge var.'' demesi üzerine Şahin, Susurluk kazasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İnsanları gördükten 1 saat sonra kim olduklarını hatırladığını, Tuncay Özkan'ın da kendisine 'düşman' dediğini anlattı. Şahin, "10-15 senedir bana çok ıstırap çektirdiler. Susurluk içime kahroldu. Susurluk'la ilgili herkes yalan söyledi. Hâlâ söylüyorlar. Uğur diye bir adam var. Haberleri sunuyor. Hâlâ yalan söylüyor. Ben Abdullah Çatlı'yı başka bir isimle tanıyordum. Beni hedef yaptılar. Aynı oyun tekrar oynanıyor." diye konuştu.

Mahkeme başkanının, "Doğrusunu anlatın o zaman." sözü üzerine Şahin, "15 senedir hazırlanıyorum. Benim de günlüklerim var. Benim ne Susurluk'la ne de bu davayla alakam yok. Orada da uydurdular, şimdi de uyduruyorlar. Susurluk bir kaza değil. Kesinlikle nasıl olduğu, kimlerin karıştığı, Susurluk'la ilgili, PKK ile ilgili notlarımı cezaevine getirttim. Hiç kimse bir kazayı 2,5 dakika sonra öğrenemez. 2,5 dakika sonra haber alırsan, o kazayı yaptıran sensin ya da yaptıranlarla ortaksın... Yıllardır PKK ile mücadele ettim. Benim nerem PKK'lı? Beni PKK'lı, TİKKO'cu, Hizbullahçı olmakla suçluyorlar şimdi. Aynı şey Susurluk'ta yapıldı. Bu devlette çok büyük pislik var 50-60 senedir. Ama nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Şimdi o pisliği temizlemeye çalışıyorlar. Sizin de Allah yardımcınız olsun.'' ifadelerini kullandı.

S-1 VE S-2 LİSTELERİNİ KABUL ETTİ

İbrahim Şahin, S-1 ve S-2 listelerini kendisinin hazırladığını kabul etti. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak'ın 2008 yılının başlarında kendisini telefonla aradığını söyleyen Şahin, "Metin Gürak paşa beni telefonla arayarak böyle bir oluşum düşündüklerini ve başına da beni seçtiklerini söyledi. Tutuklanmamdan yaklaşık 3 ay kadar önce de hazırlıklarımı yapmam konusunda bilgi verdi. Bu süre içerisinde hiç görüşmemiz olmadı. Son üç ay içinde devamlı beni aramaya başladılar. S-1 ekibini kurdum. Bir üsteğmen ile bir emniyet amirini seçtim ve onlardan Silahlı Kuvvetler ile Emniyet'ten uygun olabilecek kişi belirlemelerini istedim. Onların getirdiği isimlerle de listeyi oluşturdum. Ancak resmi bir görevlendirme olmadığı için de bu isimlerden hiçbirine bu konudan bahsetmedim." dedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şen-gün'ün "Terörle Mücadele gibi önemli bir oluşumun başına bir telefon görevlendirmesi ile mi geçtiniz? Bu kişiden hiç şüphe etmediniz mi? Nasıl inanabildiniz?" diye sordu. Bunun üzerine Şahin, "Zaten tutuklanmamdan son 1,5 ay önce resmi ve yazılı bir görevlendirme yapmalarını istedim. Beni defalarca geçiştirdiler. Son 10 gün içinde de Ermenilerle ilgili bilgiler fakslamaya başladılar. Bir sürü belge gönderdiler bana. Bu süre içerisinde benim görevlendirilmem konusundaki ısrar dozum artınca da beni bu dava ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına aldılar." diye konuştu.

Söz konusu listelerde, azınlıklara yönelik yapılması planlanan suikastlarda görev alacak personelin isimlerinin olduğu iddia ediliyor.

İfadesini unuttu, yıllar öncesini hatırlıyor

İbrahim Şahin, PKK'nın, Kürt örgütü olmadığını, CIA ve Mossad tarafından kurulduğunu, üst yönetiminde Ermenilerin olduğunu ileri sürdü. Bütün gizli servislerin kendisini öldürmek istediğini ifade eden Şahin, "Savcıya bana suikast yapacaklar diyorum, o benim suikast yapacağımı yazıyor.'' dedi. Şahin'in açıklamaları üzerine Mahkeme Başkanı Şengün,"İfadenizi hatırlamıyorsunuz, yıllar öncesini hatırlıyorsunuz. Hangi kısımları hatırlayıp, hangi kısımları hatırlamıyorsunuz bilmiyoruz ki!'' şeklinde konuştu. Cezaevinde olmasına rağmen hâlâ korunduğunu belirten Şahin, "Şimdi Kürtçülük aldı gidiyor. Susurluk bunu önleyen en büyük şeydi. Aşiretlerle görüştük. Hepsini devletçi yaptık.'' diye konuştu. (Zaman)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler