YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 yıla kadar hapis...
Habur’daki 34 PKK’lı için ilk iddianame hazırlandı!
15 yıla kadar hapis...
02 Nisan 2010 / 08:18 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 08:20

Mahmur’dan gelen Musa Tümeğ’in ’örgüt adına suç işlemek’ ve ’terör örgütünün propagandasını yapmak’tan 15 yıla kadar hapsi istendi

TERÖR örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın, çağrısı üzerine Irak’taki Kandil Dağı ile Mahmur Kampı’ndan gelen 34 PKK’lı arasında yer alan Musa Tümeğ hakkında, 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı, Öcalan’ın çağrısı üzerine 19 Ekim 2009’da Irak’tan gelen 34 PKK’lının Türkiye’ye girişleri ve yapılan karşılanma törenlerine ilişkin ilk iddianameyi tamamladı. Mahmur grubunda yer alan Musa Tümeğ hakkında hazırlanan ve ’Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ve ’Terör örgütünün propagandasını yapmak’suçlarından 15 yıla kadar hapis cezasının istendiği 4 sayfalık iddianamede, ’Habur’da hakim ve savcılar ayarlandı’iddialarına da cevap verildi.

Mahmur PKK’nın elinde

34 PKK’lının sorgu ve mahkeme aşamaları da anlatıldığı iddianamede, Mahmur kampının BM gözetiminde olmasına rağmen terör örgütünün kontrolü altında bulunduğu ve Türkiye’ye gelecek kişilerin de örgüt tarafından belirlendiği yönünde tespitlere yer verildi. Sözde barış grubu üyelerinin Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra katıldıkları etkinliklere de yer verilen iddianamede, “Kürt sorunu ile ilgili başlatılan ’demokratik açılım’sürecinde terör örgütü PKK ve elebaşısının muhatap alınması yönünde Türk yetkilileri üzerinde baskı oluşturmaya çalışmışlardır. Aynı zamanda örgütün ve elebaşısının Kürt halkı tarafından sahiplenilmesi ve süreçte belirleyici rol üstlenmesini sağlamaya yönelik toplumsal baskı oluşturmayı amaçlamışlardır” ifadeleri kullanıldı.

Savcılar neden gitti?
Habur’da ’hakim ve savcılar ayarlandı’iddialarına da üstü kapalı yanıt verilen iddianamede, “Alınan istihbari bilgilere göre söz konusu şahısların adli işlemleri için Diyarbakır’a getirilmeleri ve işlemlerinin burada yapılmasının güvenlik ve asayiş konusunda bir takım sıkıntılar doğuracağına ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle başsavcılığın, soruşturmayı yürütmek üzere 4 özel yetkili cumhuriyet savcısını görevlendirmiştir” denildi.

15 yıl hapsi isteniyor

İddianamede 15 yıla kadar hapsi istenen 1984 doğumlu Musa Tümeğ ise ifadesinde, “Babam 1992’de JİTEM tarafından gözaltına alınıp, eli sakat bırakılınca ben 8 yaşındayken Irak’a gittik. Mahmur’a yerleştik. Siyasi askeri eğitim almadım” diyerek hakkındaki suçlamaları redetmişti.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler