YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Temmuz'un kahramanları özel harekâtçılar
15 Temmuz gecesi Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekât Dairesi hedef alındığında yıkılmayıp direnen, nefeslerin tutulduğu her anda olay yerine sessizce gelen ‘Özel Harekâtçılar zorlu eğitimlerini anlattı.
15 Temmuz'un kahramanları özel harekâtçılar
17 Eylül 2016 / 10:42 Güncelleme: 17 Eylül 2016 / 10:49

Özel Harekât polisleri, Emniyet teşkilatı içinde farklı birimlerde çalışan polis memurları ve Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) öğrencileri arasından gönüllülük esasına bağlı olarak seçilip yetiştiriliyor. Özel Harekâtçıların temel eğitimi, 15 hafta sürüyor. Temel eğitimi tamamlayanlar, yeteneklerine göre branş eğitimlerine taabi tutuluyor.

Ülke genelinde 30 ayrı yerde zırhlı araç sürücüsü, kuleci, keskin nişancı gibi eğitimler veriliyor. Bunların dışında harita, dağcılık, meskûn mahal, balık adam, acil müdahale, şüpheli araç durdurma, zırhlı araç kullanma eğitimleri gibi 41 hizmet içi eğitim veriliyor.

ŞARK İÇİN ÖZEL EĞİTİM

Şark’a gidecek olan polis memurlarına 3 hafta süren özel eğitimler veriliyor. Artan terör olayları ve canlı bomba saldırılarının ardından eğitim programını güncelleyen birim, meskûn mahalde operasyon, sokak geçişleri ve canlı bombaya müdahale gibi alanlarda da bilgilendiriliyor.

KADIN EĞİTMENLER ATIŞ EĞİTİMİ VERİYOR

Yeni alınacak Özel Harekâtçılara eğitim verecek ekip içerisinde kadın Özel Harekâtçıların da olması dikkat çekiyor. Kursiyerlere atış eğitimi veren 2 kadın polis, “Özel Harekâtçı olmayı kendimiz talep ettik, mesleğimizi severek yapıyoruz. Zorlandığımız noktalar oluyor elbette ama vatan sevgisi ağır basıyor. Özel Harekâtçı olmak isteyen adaylara eğitim veren ekibin içerisinde yer alıyoruz. Elimizden geldiğince kursiyerlere yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ÖZEL HAREKÂTÇININ BIÇAĞINI SÜREKLİ BİLEMESİ GEREKİR’

Özel Harekâtçılar, kendilerinin diğer polislerle karıştırılmasından yakınarak şöyle diyor: “Özel Harekât, operasyonel bir birim. İstihbarat birimleri çalışmalarını yapar. Eğer silahlı bir mücadele olacaksa Özel Harekât’a iletirler, biz gider operasyonu yapar, yuvaya döneriz. Kamuoyunda yanlış bir algı var. Normal polisin önleme hizmetleri kapsamında yapması gereken görevleri bile Özel Harekât’la yapmaya çalışıyorlar. Bir yerlerde rutin bekleyen bir birim gibi çalışmamız bekleniyor, bu durum Özel Harekâtçıların ruhuna aykırı. Operasyon dışında sene başından itibaren yapmamız gereken periyodik atışlar ve eğitimlerimiz var, bizim bıçağımızı sürekli bilememiz gerekiyor.”

UÇAKSAVARLA KORUNMAYA BAŞLANDI

Darbe girişiminde roketlerin hedefi olan Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda bulunanlar, o gece yaşananları ise şöyle anlattı: “Her gün yan yana çalıştığımız mesai arkadaşlarımızın cansız bedenleriyle karşılaştık. Bir yandan şehit arkadaşlarımızı araçlarla tahliye etmeye çalışırken, diğer yandan TRT, TÜRKSAT, Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı gibi kritik binalara ekip göndermemiz gerekiyordu. İlk kez Mehmetçik ile karşı karşıya geldik. Bizim herhangi bir tereddüdümüz olmadı, ortada Türk milletine karşı işlenmiş suç vardı. Sorumlusu kim olursa olsun gerekeni yaptık. Gözaltına aldığımız askerlerin ilk önce üniformalarını çıkarttırdık. Türk ordusu o üniformaları yüzyıllardır şerefle omuzlarında taşıdı, o hainlere yakıştıramadık. Bizler Türk askerinin her zaman yanındayız, onlar biziz, biz onlarız. Ama bu hainlerin askerlikle alakası yoktu. Darbe girişiminden sonra Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nın hava savunmasına yönelik yeni tedbirler aldık. Alan içerisinde 3-4 yere uçaksavar kuleleri, tepelerdeki alanlara da Stinger füzeleri kurduk.”

GÜNEYDOĞU’DA 149 ŞEHİT

Özel Harekâtçılar, geçen yılın son aylarında Güneydoğu’da başlayan hendek operasyonlarında da yer aldı. 149 Özel Harekâtçı polis, operasyonlarda şehit oldu. Kuruluşundan bu yana ise toplam 362 Özel Harekâtçı’nın şehit düştüğü öğrenildi.

1983’TE KURULDU

Özel Harekât Daire Başkanlığı, banka soygunu ve terör eylemlerine müdahale, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için 1983 yılında kuruldu. Genel olarak terörle mücadele alanında yoğunlaşan timler, her şartta operasyon yapabilme kabiliyetine sahip. Balıkesir ve Ankara Gölbaşı’ndaki eğitim birimlerinden başarıyla mezun olan Özel Harekât polisleri, genellikle Doğu ve Güneydoğu’daki terör bölgelerinde görev alıyor.

 

HABERTÜRK

umarım geç kalmayız bu kez.
 // Ömer
Sn.Duman bu iş Ş.Göka ile bitmiyor ki.emir büyük makamdan. bakın TRT gibi bir kurumda Milliyetçilik arkasına gizlenerek geçmişte Feto denilen hain ile mücadele edenleri bile ispiyonlayan,isimlerinin listeye alınması için her türlü ahlaksızlığı yapan fetocu kripto k.kayalı halen yerinde durmakta. bu kişinin fetocu olduğuna Allah'ın bir olduğuna iman ettiğim gibi eminim.geçmişte uyarıları kulakardı eden makam esiri zihniyete sahiplerden dolayı maalesef Abd'ye Fetoyu verin diye yalvarmaktayız...
17 Eylül 2016 Cumartesi 15:29
 // İsmail hakkı ögretici
En gelişmiş silahlar özel harekatta havaalanlarında ve TRT binalarında olmalı bu ülkede hain çok var kendimizi ve milletimizi korumak zorundayız yahallah bismillah kimseden korkmayız ....
17 Eylül 2016 12:09
 // Rasim DUMAN
TRT Genel Muduru muhterem beyefendi, bu yorumlari okuyorsundur insallah. Aziz milletimizin vicdanina saplanan su "hanceri" cikarin artik. Veya, yazilip soylenenleri, sineye cekin ! Erhan CELİK bu kadar mi "vazgecilemez"iniz oldu ?! Herkese mavi boncuk dagitirsaniz, size kimse "milli" demez. Unutmayin, "bir damla idrar, bir varil temiz suyu ifsad eder"....
17 Eylül 2016 12:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler