YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Temmuz gecesi yükselen selaların nedenini açıkladı
15 Temmuz gecesi FETÖ'nün üniformalı teröristlerince düzenlenen darbe girişimi anlarında tüm minarelerden sela ve ezan sesleri yükseldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kriz masasına alınan bu kararın perde arkasındaki detayları açıkladı.
15 Temmuz gecesi yükselen selaların nedenini açıkladı
29 Ağustos 2016 / 23:53 Güncelleme: 29 Ağustos 2016 / 23:54

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatı ile mili iradeye sahip çıkılması için 15 Temmuz gecesi boyunca Türkiye genelinde tüm camilerde selâ ve ezanlar okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuk olduğu NTV yayınında sela okunması yönünde aldıkları kararın perde arkasını anlattı.

Başkan Görmez'in 12 yaşında yaşadıklarını da hatırlatarak yapmış olduğu açıklama şöyle:

"15 Temmuz gecesi her Türk vatandaşı gibi 9 buçuktan itibaren aldığımız bilgilerle 'ne yapabiliriz?' dedik. 100 bini aşkın görevlimiz ile bir müesseseyiz. Bizim görevimiz sadece namaz kıldırmak değil. Zor zamanlarda milletin paralarıyla alınan tanklar milletin kalbine yöneldiği zaman kriz masası oluşturduk.

İlk aklımıza gelen minarelerden salalar okuyarak, milletimizi hukukuna sahip çıkmaya davet etmek oldu.

Kurtuluş Savaşı'nda da milletin maneviyetını ayakta tutmak olmuştur.

Kıbrıs Harekatı'nda 12 yaşındaydım. Babam mihrap görevlisiydi. Gecenin 1'inde üzücü haberler geldiğinde babam 'minareye çık ve sala oku' demişti. Hafızamda bu canlandı.

Bütün görevlilerimize mesaj göndererek, 'minarelerden sala okuyarak milletimizi kendi iradesine sahip çıkmaya davet edelim' dedik. Sabahlara kadar da Türkiye'nin bütün camilerinde böyle oldu. Millerin kulağında sala, dilinde tekbir, elinde bayrak ile o ihaneti bertaraf etme noktasında sonuç verdi."

Gizli kahramanlar
 // Rasim DUMAN
Darbe gecesinde minârelerden selâ okunması fikrinin kimden çıktığının fazlaca bir ehemmiyyeti yok, kim fikr'etti ise Cenâb-ı ALLAH (C.C.) ondan râzı olsun. Şurası muhakkak ki, bu selâlar, insanlarımızın "durumun ciddiyyet ve vâhâmetini" tam olarak anlamasına ve rûhlarının "cûş-u hurûş"a gelmesine vesîle olmuştur. Binâenâleyh, bu mevzuda Diyânet Teşkilâtımız'ın "gizli kahramanları" târihimizdeki mümtâz yerlerini şimdiden almışlardır....
30 Ağustos 2016 Salı 12:24
Fatih kardesimin de
 // uykucu
soyledigi gibi camiilerden sala verilmesini ilk soyleyen Ulke tv'de Turgay Guler'dir....
30 Ağustos 2016 Salı 08:17
 // Ömer
Fatih gazeteci mutlaka kokuyu almıştır ki o yöne doğru ilerlemiştir. Turgay yerek seçimlere bir hafta kala boToxLu sarıgül için, üzerine basa basa iddia ediyorum diye üstelik canlı yayında KAÇACAKTIR demişti. muhalefete dahi insanı dürüstlükten çıkmamak lazım.bir şeyi söylerken dikkat etmek lazım...
30 Ağustos 2016 07:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler