20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın193,982
 • BIST94.552
 • Dolar4,7377
 • Euro5,4923
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2548
 • İstanbul26 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya22 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa24 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Temmuz gecesi Kerry: Mekanizma harekete geçti!
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 15 Temmuz günü Moskova'da Lavrov ile görüşmesinde, Türkiye'deki darbe girişimin kastederek "mechanism launched" (mekanizma harekete geçti) dediği ortaya çıktı.
15 Temmuz gecesi Kerry: Mekanizma harekete geçti!
09 Ağustos 2016 / 12:39 Güncelleme: 09 Ağustos 2016 / 13:11

ABD’nin 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkisi netleşiyor.

Darbe girişiminin olduğu gün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Moskova’daydı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşüyordu. Toplantı sırasında bazı gariplikler yaşanmıştı.

15 Temmuz günü Moskova'da olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, darbe girişiminin açığa çıkmasından saatler önce mevkidaşı Lavrov ile yaptığı görüşmeyi aniden saat 18.45'te yarıda kestiği ortaya çıkmıştı.

Kerry'nin 4 saat boyunca ABD Büyükelçiliği'ne giderek Pentagon ve Beyaz Saray ile görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

KERRY: ERDOĞAN ARTIK GİDİCİ

Aydınlık, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Moskova mesaisini araştırdı.

Güvenilir kaynakların verdiği bilgiye göre, darbe girişiminin başladığı sıralarda Kerry, Lavrov ile tekrar buluştu. Kerry, ikinci buluşmada Türkiye’de başlayan darbe girişimiyle ilgili olarak Lavrov’a birebir “mechanism launched” (mekanizma harekete geçti)” sözünü söyledi. Arkasından da ‘Erdoğan’ın artık gidici olduğunu’ ifade etti.

RUS UZMAN: ABD HABERDARDI

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söylemişti: 

“Kerry, ABD’nin darbe girişimiyle bağlantılı olduğunu biliyordu. Türkiye’deki olaylara saatler kala, Kerry Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmesine aniden ara verdi. Saatler 18.45'ti. Anlaşılan kendisine Türkiye’de yakın saatlerde önemli olaylar olacağı konusunda bilgi verildi.

Amerikan istihbaratının Türkiye’de güçlü faaliyet gösterdiği belli. Onlar mutlaka haberdardı. ABD, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a haber vermek yerine, darbecilere yardımcı oldu.”

BEYAZ SARAY VE PENTAGON İLE GÖRÜŞMELER

Türkiye'de FETÖ'cü darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz günü Moskova'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin programında yaşanan olağandışı durum dikkat çekici bulunmuştu.

Rusya resmi haber ajansı TASS, Kerry'nin 15 Temmuz günü saat 10:00'da başlayan toplantıya 18:00 sularında ara verdiğini yazarken konuyla ilgili konuşan Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zaharova 'Bugün olağandışı bir görüşme yaşandı. Konu John Kerry olunca her şey yanlış gider. Bu görüşme de istisna olmadı" dedi.

ABD merkezli Washington Post gazetesi de Kerry'nin kameralar önünde beklenenden 10 saat sonra çıktığını yazdı.

Kerry'nin ABD Büyükelçiliğine gittiğini duyuran gazete burada 4 saat boyunca Beyaz Saray ve Pentagon'dan yetkililerle konuştuğunu aktardı.

ABD yönetimi, toplantıya ara vererek Beyaz Saray ve Pentagon yetkilileri ile konuşmak için ABD büyükleçiliğine geçen Kerry'nin temasları hakkında bilgi vermedi.

FENER PATRİĞİ DARBEDEN HABERDAR MIYDI?

Darbe gününe dair ilginç başka bir bilgi de Fener Rum Patriği Bartholomeos’la ilgili.

Edinilen bilgilere göre Fener Rum Patriği, darbeden 3 saat önce Türkiye’den ayrıldı. Bölge kaynakları, Slovakya’ya gittiğini bildirmesine rağmen kesinlikle Bartholomeos’un bu ülkeye iniş yapmadığını tespit etti.

Bazı kaynaklar, Patriğin darbe konusunda önceden bilgi sahibi olduğu ve bölgedeki bir Amerikan üssüne gittiğini ifade ediyor.

Bartholomeos’un FETÖ’yle bağı “Dinlerarası Diyalog”a kadar uzanıyor. Bu ilişkinin halen devam ettiği kaydediliyor. Fethullah Gülen ile Patrik Bartholomeos’un ilişkisini ABD’deki Yunan Ortodoks Başpiskoposunun Yardımcısı Alex Karloutsos sağlıyor. Karloutsos’ın belli aralıklarla Fethullah Gülen’i ziyaret ettiği bildiriliyor.

 

AYDINLIK

Lekum dînukum ve liye dîn-
 // KASTAMONULU
TEK DİN İSLAM İKEN DİNLER ARASI DİYALOĞ SAFSATASI İLE ANCAK SAF,AHMAK VE NAMUSSUZ !!! BÜLENT ARINÇ HÜSEYİN GÜLERCE ,LATİF ERDOĞAN VS VS GİBİ KRİPTOLARI İNANDIRIR!!! VE KANDIRIRSINIZ!!!

لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ ﴿٦﴾

1. lekum : sizin
2. dînu-kum : sizin dîniniz
3. ve liye : ve benim
4. dîni : benim dînim...
09 Ağustos 2016 Salı 21:16
ABD
 // Adıyaman'lı Akın
ABD gözlerde büyütülüyor bunlar ancak ve ancak Irak ve Mısır gibi ülkelerde iş başarır oda milletindeki İman zayıflığından....
09 Ağustos 2016 15:06
 // Mustafa
Dinler arası diyalog sürecinde el öpme garabeti görmüştük. Fetö abileri ve ablaları papanın gizli musluman olduğunu söyleyerek cemeati ve milleti yatıştırmaya çalışmışlar. Bu gizli musluman olayı pek inandırıcı değil zaten. Ancak kkarşımıza şu çıkıyor. Papa gizli musluman değil ise, O el öpen gizli Hristiyan mıdır? Hatta gülen, ,?...
09 Ağustos 2016 14:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler