YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Temmuz darbe girişimi Büyük Ortadoğu Projesi'yle bağlantılıdır
15 Temmuz darbe girişiminin bir Büyük Ortadoğu Projesi'nin ürünü olduğunu ifade eden Mehmet Seyfettin Erol, bu projenin dış devletlerle olan bağlantılarını açıkladı.
15 Temmuz darbe girişimi Büyük Ortadoğu Projesi'yle bağlantılıdır
27 Temmuz 2016 / 06:03 Güncelleme: 27 Temmuz 2016 / 06:08

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın moderatörlüğünü yaptığı Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç'ın daimi konuk olduğu programa bu hafta Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir ve Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Mehmet Seyfettin Erol 15 Temmuz darbe girişimine ve arkasındaki güçlere dair değerlendirmelerde bulundu. 

FETÖ yapılanmasının Türkiye'de her kuruma yıllardır adamlarını yerleştirdiğini ifade eden Özdemir Özdemir bu yapılanmanın detaylarını açıkladı.

FETÖ YAPILANMASI HER YERE İŞLEMİŞ 

FETÖ'nün bu kadar tehlikeli olacağı tahmin edilebilirdi. Nasıl bilebilirdik diye sorarsak, Sayın cumhurbaşkanına karşı bunlar çok büyük bir kin besliyorlardı. Devletin bütün birimlerine özellikle bürokrasiye öyle bir sızmışlar ki örümcek ağı gibi. Ve yapılanmalarına baktığımızda görüyoruz ki, Alevi kuruluşlarında var, dershanelerde var, Türkiye'ye göçmen olarak gelen kuruluşlarda var, köy derneklerinde, federasyonlarda, vakıflarda, sendikalarda, konfederasyonlarda bile varlar. 

Her şeyde varlar. Bunların ne kadar tehlikeli bir oyun oynadığıyla karşılaştım. Kendim 2006'dan beri bu yapı tarafından dinleniyormuşum. Zaman zaman tehditler dahi aldım. 

YILLARDIR HER KURUMA KENDİ ADAMLARINI YERLEŞTİRMİŞLER 

Bu yapı insanlara öyle yaklaşıyor ki, çok nazik, güzel, kendilerini inandırıyorlar. Cumada bakıyorsun bunlar var, mevlütte bakıyorsun bunlar var, cemde, kandilde bakıyorsun bunlar var.

Öyle bir sızmışlar ki sayın cumhurbaşkanını da ele geçiremedikleri için yaverinden tutun bütün her yeri sarmışlar. Ama necip Türk milleti çok sağduyulu bir millet. Sadece milli şuur Türk milletine mahsustur. 15 Temmuz günü o bacılarımızı, annelerimizi sokağa indiklerini gördükten sonra, bunların ne kadar fitne yuvaları olduğunu anladım.

Ben 1980'i yaşamış bir ailenin çocuğu olarak gönül rahatlığıyla söylüyorum ki, Türk askerinin bana namlu uzatmasını gururuma yediremedim. Sadece kızdığım bu fitneler oraya nasıl girmişler, general rütbesine gelene kadar nasıl bunun farkına varılmadı. 

15 Temmuz darbesinin arkasında halihazırda yapılandırılmaya çalışılan bir Büyük Ortadoğu Projesi olduğunu ifade eden Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Mehmet Seyfettin Erol çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR 

Paralel dediğimiz bu yapı bir şekilde gelecekte de var olmaya çalışacaktır. İlla FETÖ anlamında değil. Bu Türkiye'nin sahip olduğu duruşla ilgili. 

2013'ten itibaren Türkiye'ye karşı saldırıların yoğunlaştığı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Sadece Türkiye anlamında değil Türkiye'nin müttefikleri bağlamında da bir saldırı süreci söz konusudur. Mısır'daki askeri darbe, körfez ülkeleri üzerinden İhvan-ı Müslimin üzerinden karşı karşıya getirilişimiz. Daha önce MİT müsteşarına karşı gerçekleştirilen eylem.

Bunlara bakıldığında dolaylı saldırılar vardı. 15 Temmuz'la birlikte dolaylı saldırılardan bir sonuç alamayan cenah, doğrudan saldırılara geçti. Türkiye doğrudan bir saldırdı ve tehdit altında.

Türkiye neden burada hedef konumunda diye soracak olursak, bunun adı bal gibi BOP (Büyük Ortadoğu Darbesi) dir.

TÜRKİYE, ABD PROJESİ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

Yeni Ortadoğu üzerinden şekillendirilen yeni bir dünya düzeni var. Hatırlarsak 1. Dünya Savaşı hangi coğrafyada hangi imparatorluğun üzerine inşa edilmişti? Burada önemli bir ayrıntı var. İngiltere kendi Ortadoğu'sunu inşa etmek istiyordu.

Ralph Peters'ın Kanlı Sınırlar adlı makalesine bakıldığında orada bunun ipucunu veriyor. 'Bizim Batılı müttefiklerimiz çok büyük hatalar yaptı' diyor. 1. Dünya Savaşı ve sonrasında oluşturulan Ortadoğu ve sınırlarla ilgili. Şimdi orada İngiltere bu hatayı yapmak zorunda kaldı. 

Nedenine gelince, biz Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de ve İstiklal Savaşı'nda İngilizlerin tamamen kendi keyiflerine göre bir Ortadoğu dizaynına müsaade etmedik. 

Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti o tarihten itibaren, bir İngiliz inşasının önündeki en büyük engel oldu. Bugün Türk milleti ABD'nin Ortadoğu inşasının önündeki en büyük engel olarak duruyor.

BOP PROJESİYLE KÜRT DEVLETİ OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

Ralph Peters, FOX News TV'nin siyasi analisti olarak darbeden hemen sonra konuşturuldu. Dedi ki, 'Türkiye'yi çok kötü ve karanlık günler bekliyor.' Orada Ralph Peters'la ilgili bilgi verilmedi sadece siyasi analist olarak gösterildi. Oysa Ralph Peters 2006 Haziran'ında Büyük Ortadoğu haritasını revize eden ABD silahlı kuvvetlerinde 1873'ten itibaren çıkan dergide, Kanlı Sınırlar makalesi çıkan Büyük Ortadoğu Projesi'nin  ideologlarından. 

BOP'a bakıldığında Balkanlar'dan Japonya'ya uzanan bir hatta bölünmüş bir harita görüyoruz. Bu hatta Batılıların güvenebileceği yeni bir devletin inşasından bahseder. O inşa Kürt devletidir. 

DARBENİN AMACI DA TÜRKİYE'DE İKİ DEVLET OLUŞTURABİLMEK 

15 Temmuz'a giden sürece baktığımızda TSK çok ciddi bir şekilde bu oyunu bozmaya yönelik başarılı adımlar attı. Aynı şekilde Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde Türkiye'nin duruşu devam ediyor. BOP'a baktığımızda 2 devlet ve bu devletlerle Türkiye'nin kuşatılmaya çalışıldığını görüyoruz. Türkiye hem bölünüyor hem de kuşatılıyor yeni devletlerle. 

Amaç neticede Türkiye'nin İslam dünyasıyla önünü kesmeye yönelik olarak, iki devletin inşası amacıyla bu darbe gerçekleştirildi. Orduyla hükümet ve halk arasına bir darbe yapılmaya çalışıldı. 

Bu darbe girişimi öyle ki şu anda bizim toparladığımız BOP'un önündeki en büyük irade bir anlamda hedef alındı. O iki devlet birisi Kürt devleti, diğeri Sünni Arap devleti olarak geçiyor. Sünni Arap devleti dediğimizin ise IŞİD devleti olduğunu görüyoruz. 

Ralph Peters bu darbe sonrası neredeyse ağlıyordu. Her şeye rağmen şu görüldü:

Bu darbeyi TSK değil, TSK içerisindeki başka devletlerle işbirliği içinde olan son kırıntılar yapmaya çalıştı. 

KAFALARINDAKİ TÜRKİYE DÜZENİNE ULAŞAMADILAR

ABD 1940'lardan sonra hala istediği bir Ortadoğu'yu inşa edemedi. Nitekim Ralph Peters'in açıklamalarına baktığımızda 2006'da diyor ki, İngiliz Ortadoğu'sunu tamamen silelim, yeniden dizayn edelim. İngilizlerin çizdiği haritada biz istediğimiz şekilde sahip olamıyoruz. 
Yeni bir Ortadoğu'yu çıkarlarımıza göre inşa edeceğiz, diyorlar. 

Neticede şunu gördüler. Türkiye'nin bölgede bir takım hedefleri ve hassasiyetleri var. Burada kendi kafalarına göre bir harita çizmeleri mümkün değil. Nasıl ki yeni dünya düzeninde yeni bir Ortadoğu haritasına ihtiyaçları varsa, şekillendirebilmeleri için yeni bir Türkiye'ye ihtiyaçları vardı. Bunu da gerçekleştirmeye yönelik bir hamle yaptılar ama tutmadı

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Milletin %40 i zeki
Arkadaslar o projenin es baskani Rte...
20 Nisan 2017 05:44
 // g
İçimizdeki bazı vatan millet bilmez kişisel çıkarlarini yen zaflşi ler veya biraraya...
02 Mart 2017 16:32
 // Xxx
Bop 'un eşbaşkanı recep tayip erdoğan değil miydi?...
23 Ocak 2017 03:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler