YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
141 bombacı yakalandı
141 bombacı yakalandı
10 Nisan 2012 15:51
Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar, terörle mücadele kapsamında son bir yılda 141 bombacının yakalandığını belirtti.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türk polisinin, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, çağdaş demokratik değerlere ve gücünü aldığı yasalara bağlı olarak fedakarca görev yaptığı bildirdi.

Türk Polis Teşkilatının 167. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Polis Akademisi'nin Anıttepe tesislerinde tören düzenlendi.

Törene, Bakan Şahin'in yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti milletvekilleri Muammer Güler ve Oğuz Kağan Köksal, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ile davetliler katıldı.

Törende ilk olarak Polis Teşkilatı'nı tanıtan film gösterildi.

İçişleri Bakanı Şahin, Türk polis teşkilatının 240 bini aşkın kadrosuyla ülkenin her köşesinde güvenlik hizmetlerini vatandaşlara başarıyla sunmanın gayreti içinde olduğunu söyledi.

Emniyet mensuplarının 167 yıldır ülkenin huzuru ve güveni, dirlik ve düzeni, birlik ve beraberliği, huzur ve mutluluğu için fedakarca çalıştığını dile getiren Şahin, polisin, başarı, fedakarlık ve kahramanlıklarıyla milletin sevgisini en üst seviyede kazanmanın haklı gururunu yaşadığını bildirdi.

Türk polisinin Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, çağdaş demokratik değerlere ve gücünü aldığı yasalara bağlı olarak fedakarca görev yaptığını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Devlet ve hükümet olarak temel görevimiz vatandaşımızın huzur ve güven içinde yarınlarından emin olarak yaşamalarını temin etmektir. Polis teşkilatımızın varlık sebebi de her türlü suçla mücadele etmek ve emniyet ile asayişi sağlamaktır.

AK Parti hükümetleri olarak Türkiye'nin her alanda değişimine ihtiyaç olduğuna ve değişim sürecinin zaman geçirilmeden başlatılması gerektiğine inanarak, güvenlik alanında da değişimi ve değişim sürecini başlattık, kararlılıkla da sürdürmekteyiz.

Bu çerçevede güvenlik sektöründe öncelikle anlayışların, olaylara bakışların ve algılamaların değişmesini, değişim ve dönüşümün öncelikle buradan başlamasını hedefledik ve büyük oranla da bunu sağladık.

Bakanlık olarak önceliğimiz, dünyada değişen iç güvenlik eğilimlerine uygun olarak iç güvenlik politikalarımızı gözden geçirmek ve yeni politikalar çerçevesinde hizmet üretmektir.''

Emniyet personelinin eğitimini de son derece önemsediklerini dile getiren Şahin, zihinsel dönüşümün ancak eğitimle olabileceğine inandıklarını söyledi.

Bakan Şahin, ''Hukukun üstünlüğüne, insan haklarına saygılı, denetime açık, vatandaş memnuniyetini ön planda tutan, şeffaf ve hesap verebilir yönetim ve personel anlayışı bizim nihai hedefimizdir. Hükümet olarak polisin sayısı ve eğitim eksikliğini giderici önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Yüksekokul mezunu polis oranının yüzde 82 olduğunu belirten Şahin, bu oranı yüzde 100'e çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.


-Kolluk ve vatandaş işbirliği-


Bakanlık olarak hedeflerinin bireysel özgürlük alanını daraltmadan kamu düzenini sağlayıcı, etkili, modern ve bilimsel yöntemleri uygulamaya koymak olduğunu belirten Şahin, bu hedef doğrultusunda suç önleme ve suçla mücadele amacıyla geliştirilen stratejilerin bireysel hak ve özgürlükler kısıtlanmadan ve güvenlik alanında zafiyete fırsat verilmeden uygulandığını söyledi.

Şahin, Türk Polis Teşkilatı ve Jandarmasının birey hak ve özgürlüklerinin kısıtlayıcısı değil, güvencesi konumunda olduğunu ve ülkenin demokrasi mücadelesine çok önemli katkıları bulunduğunu ifade etti.

Bakanlık olarak insan haklarına saygı, işkence ve kötü muamelenin sonlandırılmasının üzerinde en çok durdukları hususlar olduğunu bildiren Şahin, güvenlik birimlerinin de bu hedefe uygun olarak kısa sürede kendini yenileyip önemli mesafeler aldığını kaydetti.

Suçu oluşturan şartlarla da mücadele etmeyi hedeflediklerini dile getiren Şahin, suçla mücadelede kolluk ile vatandaşların işbirliğini oldukça önemsediklerini belirtti.

Şahin, suçla mücadelede ve işlenen suçların aydınlatılmasında polise katkı sağlayan MOBESE sisteminin bütün illerde ve büyük ilçelerde kurulması için çalışmaları kararlılıkla sürdürdüklerini aktardı.

Devletle vatandaş arasındaki güven bağını zedeleyen organize suç örgütleri ve kaçakçılık suçlarıyla mücadeleye devam ettiklerini dile getiren Şahin, polisin çalışmalarıyla sokak suçlarında ve asayiş olaylarında önemli azalma sağlandığını belirterek, ''Başta kapkaç ve hırsızlık gibi sokak suçlarıyla mücadelede başarılı çalışmalara imza atılmış ve asayiş suçlarında önemli düşüşler kaydedildi'' dedi.

Emniyet teşkilatının başarılı çalışmalarının sonucu Türkiye'nin daha güvenli ve daha yaşanabilir bir hale geldiğini söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

''AB verilerine göre yüz bin kişiye düşen suç miktarı Türkiye'de bin 340 iken bu sayı İsveç'te 14 bin 440, İngiltere'de 8 bin 120, Almanya'da 7 bin 630 ve Fransa'da 5 bin 600'dür. Bu veriler ışığında ülkemiz, suçların nüfusa oranı itibarıyla dünyanın birçok ülkesinden çok daha güvenli bir ülke konumunda. Ülkemiz suçları aydınlatma oranları bakımından da Avrupa'nın önde gelen birkaç ülkesinden biri. Şahsa karşı işlenen suçların aydınlatılması oranı yüzde 95'ler seviyesinde. Ülkemizde bir yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarı bütün Avrupa ülkelerinde ele geçirilen uyuşturucu miktarından daha fazla.

Türkiye'nin son yıllarda organize suç örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ülkemizde ve yurt dışında da büyük takdir topluyor.

Toplumun önemli konularından biri olan aile içi şiddetle mücadele için alınacak tedbirler ve hazırlanacak yeni projelerle birlikte ülkemize yakışmayan bu önemli konuyu hükümet olarak, bakanlık olarak ülke gündeminden çıkarmak amacındayız.''


-Terörle mücadele-


Polisin terörle mücadelede daha aktif görev aldığını dile getiren Şahin, özellikle 1990'lı yıllarda kırsalda başarıyla görev yapan Özel Harekat timlerinin yeniden yüksek riskli operasyonlarda görev almaya başladığını bildirdi.

Şahin, ''Mücadelenin daha etkin yapılması amacıyla personelin silah, araç-gereç ve teçhizatlarının modernizasyonu ile personel sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir'' dedi.

Emniyetin hizmet binalarının da iyileştirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Şahin, binaların engelli vatandaşların ulaşımına uyumlu hale getirileceğini kaydetti.

Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesi ile personelin özlük hakları konusunda da devletin imkanları oranında gerekli iyileştirilmeler yapıldığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin devletin görünen yüzü olduğunu belirten Şahin, devletin adaletini, güler yüzünü, şefkat ve sevecenliğini vatandaşlara gösterme görevinin de güvenlik kuvvetlerine düştüğünü söyledi.

Emniyet mensuplarına seslenen Şahin, ''Görevimizi yaparken asla hukuktan ayrılmayınız. İnsan hak ve özgürlüklerinin koruyucusu ve kollayıcısı olduğunuzu asla hatırınızdan çıkarmayınız. Adil ve tarafsız olarak insancıl yöntemlerle insanımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışınız. Kapılarınız ve gönlünüz her zaman vatandaşlarımıza açık olsun. İnsanlarımız en ufak bir çekince duymadan güven içinde yanınıza gelebilsinler. Bu güveni ve samimiyeti vatandaşlarımıza mutlaka vermek durumundayız. Sizlerin hizmetin en iyisine layık halkımıza canla başla hizmet etme gayreti içinde olduğunuzu biliyoruz'' diye konuştu.

Şahin, konuşmasını salondaki yazılı Polis Marşı'nı okuyarak tamamladı.


-Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar-


Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ise Emniyet Teşkilatı'nın yasaların kendisine verdiği görevi yine yasaların çizdiği çerçevede yerine getirdiğini, bu çok önemli ve kutsal görevi yaparken her personelin insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri doğrultusunda hareket ettiğini bildirdi.

Emniyet teşkilatı olarak organize suç örgütleri ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleye özel önem verdiklerini dile getiren Kılıçlar, geçen yıl gerçekleştirilen 15 bin operasyonda yaklaşık 47 ton esrar, 6 bin 400 kilo eroin ve 600 kilo kokain ele geçirildiğini belirtti.

Kılıçlar, Sigarayla Mücadele Eylem Planı çerçevesinde son 5 yılda 30 bin sigara kaçakçılığı olayının yüzde 42'sine 2011'de müdahale edildiğini, kaçak sigaranın yüzde 47'sinin de geçen yıl ele geçirildiğini bildirdi.

Mehmet Kılıçlar, geçen yıl sadece kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında ülke genelinde 17 bin 776 operasyon gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 357 milyon liralık vergi kaybına engel olunduğunu söyledi.

Kılıçlar, yeni terörle mücadele stratejisi doğrultusunda teşkilatın bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğü başarılı operasyonlarda son bir yılda çok sayıda örgüt mensubuyla birlikte yaklaşık 800 kilo patlayıcı madde ele geçirdiği ve 141 bombacının yakalandığını belirtti. Kılıçlar, örgüte katılacak 95 kişinin kırsala gitmeden yakalandığını, 46 eylemin aydınlatıldığını ve 153 eylemin de engellendiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Toplum Destekli Polisliğin en iyi uygulandığı illerin emniyet yetkililerine ve atış yarışmalarında dereceye giren polislere ödül verildi.

Daha sonra Emniyet Teşkilatına bağlı çeşitli birimlerce geçit töreni yapıldı.

Tören, emniyet personeline akademi bahçesinde verilen yemekle sona erdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler