YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"14 Ekim'de yayımlanan görüntüler Aktütün'e ait"
"14 Ekim'de yayımlanan görüntüler Aktütün'e ait"
"14 Ekim'de yayımlanan görüntüler Aktütün'e ait"
19 Ekim 2008 / 14:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Taraf, bugünkü birinci sayfasında Aktütün Karakolu'na yapılan baskın sırasında insansız hava aracı (iha) tarafından çekilmiş bir fotoğraf yayınladı.


Taraf'ta yer alan haberde şu bilgilere yer verildi.


Genelkurmay Taraf'ta 14 ekimde yayımlanan 'bombalanan Aktütün' fotoğraflarını yok saydı, peşine takılan medya "Aktütün değil Kandil" diye haber yaptı. Gerçek ise net: Aktütün baskını naklen izlendi. Genelkurmay "Aktütün çevresi diye Kandil Dağı'nı gösterdiler" açıklaması yaptı.


Bu doğru değil. 13 ekim saat tam 14.00'te İnsansız Hava Aracı Aktütün ve civarındaki tepeleri çekmeye başladı. Çünkü saldırı başlamıştı. Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'na iletilip naklen izlenen bu görüntüler, 14 ekimde PKK'nın hazırlık görüntülerinin yanı sıra Taraf'ın birinci sayfasındaydı. Genelkurmay'ın değinmediği bu fotoğrafı medya da yok saydı. Bugün başka bir karesini verdiğimiz görüntülerde İnsansız Hava Aracı patlayan bombaları karargaha anında aktarıyordu


Genelkurmay Başkanlığı'nın Aktütün görüntülerine ilişkin açıklamasından sonra bazı gazete ve televizyonlar, "Orası Aktütün değil, Kandil" diye haber verdi. Halbuki görüntüler çok açık, koordinatlar ortada. Bütün veriler Taraf'ın 14 ekimde yayımladığı görüntülerin Aktütün'e ait olduğunu gösteriyor.


GÖRÜNTÜLERİ KARIŞTIRDILAR


Genelkurmay, Taraf'ın İnsansız Hava Aracı'nın 5 eylül tarihli Kuzey Irak içinde İran sınır boyunca yürüyen 80 PKK'lı görüntüsüyle, baskının olduğu 3 ekim günü, çatışma saatlerinde çekilmiş Aktütün görüntülerini birbirine karıştırmış.


KOORDİNATLAR BÖYLE


İnsansız Hava Aracı anlık istihbarat görüntülerinde aracın çektiği yerin koordinatı sağ altta yer alıyor. Sağ üstteki koordinat ise aracın durduğu yeri gösteriyor. Resimde gördüğünüz görüntünün koordinatları 37/15/24 Kuzey ve 44/21/31 Doğu. Burası Hakkari Şemdinli ilçesi Konur Köyü'ne bağlı Aktütün mezrası.


Saat Türkiye saatiyle 14.00 ve sonrasını gösteriyor. (İnsansız Hava Aracı Greenwich saatine göre kurulmuş, Türkiye yaz saati bundan 3 saat ilerde) Ani istihbarat görüntülerinin çekildiği bu saat Jandarma raporu ve diğer Genelkurmay açıklamalarında açıklandığı gibi Aktütün'e dönük baskının başladığı saatlere denk geliyor.


GÖRÜNTÜLER NET


Taraf 14 ekim günü yani daha ilk gün baskının olduğu gün, çatışmanın başladığı saatlere ait İnsansız Hava Aracı'nın Aktütün görüntülerini yayınladı. Aktütün'ün koordinatları İnsansız Hava Aracı'na önceden yüklenmişti. Bu da bölgede bir çatışma beklendiğini gösteriyor. Ayrıca elimizdeki görüntülerde çatışmanın başladığı anlar tepelerde patlayan bombalarla net bir şekilde görünüyor. 3 ekim tarihli Aktütün baskının bu görüntüleri Genelkurmay tarafından da anında izlendi.


KOORDİNATLAR ARACA YÜKLENMİŞ


İnsansız Hava Aracı'ndan gelen görüntülerin sağ üst köşesinde araca önceden yüklenmiş koordinatlar belirtiliyor. Görüntüler uzun süre 5-C olarak adlandırılan bir bölgeden PKK'lı grupları çekmeyi sürdürürken, saat 13:57:26'da kamera (GPS 10.57.26) 6-C olarak adlandırılan yeni koordinattan görüntü vermeye başlıyor. 6-C olarak adlandırılan yer ise Aktütün Köyü. Bu noktalar sistem hafızasına önceden girilmiş noktalar. Bu durum Aktütün ve çevresinde saldırı öncesinde bir olay beklentisi istihbaratı olduğunu gösteriyor.


BURADAN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ


Koordinatları kontrol etmek için iki de internet sitesi önerimiz var: http://www.katpatuka.org/trplaces.php  bunlardan ilki.


Genelkurmay bu sivil sitenin sonuçlarına güvenmezse kendisine bağlı Harita Genel Komutanlığı'nın aşağıdaki adresinden de sonucu kontrol edebilir.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler