YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
132 isim HDP'nin propagandasına ortak oldu
HDP'li milletvekillerinin örgütün iki üst düzey yöneticisini saklandıkları bodrum katından çıkarabilmek adına propaganda haline dönüştürdüğü " bodrum katta yaralılar var" iddiası için aralarında Kadir İnanır'ın da yer aldığı 132 isim bildiri yayımladı.
132 isim HDP'nin propagandasına ortak oldu
02 Şubat 2016 / 17:07 Güncelleme: 03 Şubat 2016 / 09:12

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adına yapılan ve büyük tartışma oluşturan PKK'yı destekleyen bildirinin ardından aralarında Lale Mansur, Ufuk Uras ve Kadir İnanır gibi isimler PKK'yı kurtamak için seferber oldu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sözde yaralıların olduğu iddia edilen, HDP ve PKK'nın propaganda malzemesine dönüştürdüğü bina tartışmalarına katılan 132 isim, güvenlik güçlerinin PKK'nın lider kadrosundaki iki kişinin o binada olduğunu açıklamasına rağmen skandal bir bildiriye imza attı. Devlete çağrı yapılan bildiriye imza atan 132 isim, "Siz onları kurtarmazsanız biz kurtarmaya hazırız" dedi.

"CİZRE'DE İNSANLIK ÖLÜYOR"

Cizre'de bir binanın bodrum katında 9 gündür mahsur kaldıkları ve birkaç gündür kendilerinden haber alınamadıkları iddia edilen yaralılar için aralarında Kadir İnanır, Vedat Türkali, Rakel Dink, Murathan Mungan, Lale Mansur, Ayşegül Doğan, Ümit Kıvanç, Baskın Oran, Osman Kavala, Oya Baydar ve Levent Gültekin gibi gazeteci ve yazarın da bulunduğu 132 kişi, "Cizre'de insanlık ölüyor" diyerek, devletin sorumluluğunu yerine getirmediği takdirde yaralıları kurtarmak için hazır olduklarını açıkladı.

Bildiride yaşananların bir "insanlık trajedisi" olduğunu belirten isimler, "toplumsal barışımızın yok olmaması ve insani değerlerimizi yitirmememiz için acilen Cizre'deki 15'i yaralı 24 kişinin ambulansla hastaneye sevki için devlet yetkililerine sesleniyoruz. Siz onları kurtarmazsanız biz kurtarmaya hazırız" diye seslendi.

BİNADA ÜST DÜZEY TERÖRİSTLER VAR

CNN Türk'ün iddiasına göre terör örgütünün üst düzey isimlerinin telefon ve telsiz görüşmelerini çözen güvenlik güçleri binada örgütün dağ kadrosu liderlerinden biri kadın, iki kişinin saklandığı istihbaratını aldı.

Buna göre terör örgütü, binada bulunan diğer kişilerin canları tehlikeye de atılsa, bu iki teröristi binadan çıkararak Avrupa'ya kaçırmayı hedefliyor. Cizre'de yaralıların mahsur kaldığı iddia edilen binayla ilgili, güvenlik güçlerinin ulaştığı son bilgiler dikkat çekici.

SABRİ OK'UN "AVRUPA'YA GÖNDERİN" TALİMATI

Çünkü bu bilgiler arasında Avrupa'dan Kandil'e, Kandil'den Cizre 'ye ulaşan telefon ve telsiz görüşmeleri var. Bölgedeki emniyet ve güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kandil ve Avrupa arasında telefon görüşmesi tespit edildi. Sabri Ok'un Cizre'ye ve o binaya yönelik talimatları çözümlendi.

Bu görüşmelere göre binada örgütün dağ kadrosundan lider seviyesinde iki önemli ismin bulunduğu ortaya çıktı. Kod adları Mamo ve Rozan olan biri kadın, iki terörist.

Güvenlik güçlerinin hazırladığı rapora göre, telefon görüşmesinde Sabri Ok bu iki teröristin binadan mutlaka sağ olarak çıkarılması ve Avrupa'ya gönderilmesi talimatını verdi; "bunun için ne gerekiyorsa yapılsın" dediği de kayıtlara geçti.Bu gelişme üzerine güvenlik güçleri, söz konusu bina etrafında çemberi daralttı.

BİNADA 40 TERÖRİST VAR

Edinilen bilgiye göre binada 30, çevredeki 7 binada da 30 olmak üzere bölgede 60 silahlı terörist var.Bölgedeki güvenlik kaynakları söz konusu binanın uzun süredir gizli revir olarak terörist tedavisinde kullanıldığını da belirtiyor.Bunun yanı sıra, binanın uzun süredir mühimmat ve bomba yığınağı yapılan bir depo olarak kullanıldığı bilgisi de var.

Binaya 150 metre mesafede 15 ambulans tutuluyor. Güvenlik güçleri, "size zarar verilmeyecek ambulanslara binin" çağrılarına binadan ateşle karşılık verildiğini belirtiyor.

Skandal bildiriye imza atan isimlerin tam listesi:

Öztürk Türkdoğan, Kadir İnanır, Murathan Mungan, Tarık Ziya Ekinci, Vedat Türkali, Rakel Dink, Jülide Kural, Ayşegül Devecioğlu, Lale Mansur, Ayşegül Doğan, Ümit Kıvanç, Baskın Oran, Orhan Alkaya, Ali Nesin, Celal Başlangıç, Adalet Ağaoğlu, Ömer Laçiner, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Oya Baydar, Osman Kavala, Hakan Tahmaz, Abdülbaki Erdoğmuş, Şanar Yurdatapan, Perihan Mağden, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Mıgırdıç Margos, İmam Taşçıer, Hüda Kaya, Nurcan Baysal, Levent Gültekin, Latife Tekin, Jaklin Çelik, Ayça Damgacı, Zeynep Tozduman, Sibel Özbudun, Temel Demirer, Melek Göregenli, Pınar Aydınlar, Reyan Tuvi, Sinan Keskin, Ferhat Tunç, Muteber Öğreten, Türkcan Baykal, Erdal Doğan, Bülent Atamer, Atilla Durak, Yücel Tunca, İbrahim Sediyani, Hanife Yüksel, Asuman Bayrak, Semra Somersan, Oktay Etiman, Neşe Yaşın, Baha Cengiz Türer, Yavuz Ata, Muzaffer Kurtoğlu, Cafer Solgun, Seçkin Özsoy, Mehmet Akyürek, Cem Özatalay, Halil Savda, Erhan Yalçındağ, Peri Pamir, Tülay Öztürk, Meral Geylani, Yannis Vasilis Yaylalı, Aksel Avan, Onur Hamzaoğlu, Gülay Bulut, Ebru Ergün, Ayşe Erzan, Abdulhakim Daş, Gonca Gedikoğlu, Yücel Demirer, Orhan Silier, Dilek Hattatoğlu, Fethiye Çetin, Ziynet Özçelik, Yıldız Tar, Mustafa Oğuz Sinemmillioğlu, Kubal Altınel, Semih Bilgen, Selim Temo, Yalçın Ergündoğan, Emel Ataktürk, Özlem Dalkıran, Ozan Telli, Ahmet Bülent Özer, Hasan Özpolat, Melek Ulagay Taylan, Mehmet Fatih Tıraş, Tuna Altınel, Bilge Selçuk, Tatyos Bebek, Oktay Etiman, Neşe Yaşın, Evrim Kaçar, Dilek Gökçin, Umur Coşkun, Mehmet Akyürek, Deniz Koloğlu, Erkan Arslan, Evrim Karakaş, Seher Kalkan, Uğraş Salman, Zelal Ekinci, Ercan İpekçi, Arif Ali Cangı, Meryem Koray, İnsel Sılade, Ercan Zincir, Rojbin Tugan Kalkan, Ayten Alkan, Uğraş Salman, Birgül Taştan, Fırak Gökal, Hade Türkmen, Z. Zevan Karabulut, Batur Talu, Hanife Yüksel, Başak Tan, Demir Küçükaydın, Şenol Karakaş, Feyha Karslı, Evrim Kavcar, Yonca Demir, Kürşat Aker, Adnan Fırat Bayar, Osman Murat Ülke, Zehra Soydan ve Hayrettin Bulan.

 // Memet
Herkesin ne mal olduğu ortaya çıkıyor, ben devlet olsam bunların hepsini kara listeye ve mercek altına alırdım...
03 Şubat 2016 09:43
 // Memet
PKK hiç insanlık suçu işlemiyormuş gibi birde savunmazlarmı, hepsini bir kaşık suda boğacaksın... Türk düşmanı şer...izler...
03 Şubat 2016 09:41
132 bi akil
 // mustafs
bunlar hala demirtas in lafına inaniyorlar sa . ya kafada bir sorun var ya akıl yok ....
03 Şubat 2016 07:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler